şükela:  tümü | bugün
  • zira arabaların %90'ı bizde yıllar önceki murat 124 tadında olduğundan benim tahminim arabaların hızlı gidememesi sebebiyle beraber arabaları gözden çıkarmış olmalarıydı. bir de kahire'de en azından yollar sokak lambalarıyla yeterince aydınlatılmış gibiydi. yine de o kadar çok turistin ziyaret ettiği bir yer için ülke puanını düşüren bir durum. sonunda insan taşıyorsun lan pezevenk denilerek yaktırılır farlar, o da ayrı mesele..
  • farları yakmak benzin tüketimini arttırır efsanesinin kökeninin mısır olduğunu kanıtlayan durumdur.
  • yakılan farın karşıdan gelen araç şöförünün gözlerini alacağı sebebiyle yakılmadığı söylenir. kimisi bunu saygısızlık olarak da değerlendirebilmektedir. ama bizler trafik konusunda hassas, nil nehri konusunda da endişeliyizdir.
  • sebebini sorduğunuz zaman çelişkili cevaplar alırsınız. tam olarak onlar da neden farlarını yakmadıklarının sebebini bilmiyorlar. kimisi karşı taraftan gelene saygıdan ötürü diyor, kimisi aküyü bitirmemek için olduğunu söylüyor. ben burada her gün işe gidip gelmek için 100km yol yapan birisi olarak gece araba farlarının çölün karanlığında gözünüzü fena şekilde alacağını söyleyebilirim, yine de farları kapalı gitmek için bir sebep olamaz diye düşünüyorum.

8 aylık deneyimlerim sonucunda mısır'da ne olursa olsun "neden" sorusuna cevap alamadığınızdır. öylesine (ne olursa olsun) körü körüne inanmış bir halk vardır ki hiç bir şeyin sebebi sorulmaz. olduğu gibi kabul edilir.

belki de mısır'daki devrimin hızla büyümesi bu şartlı güdülenmedendir. "herkes yapıyor, nedenini sorup salak durumuna düşeceğime ben de onlara ayak uydurayım" kafasıdır.

not: araba farından yola çıkarak devrimin sebeplerini bulduğum bu entry sonrasında eylül'deki seçimlere adaylığımı koyasım geldi...
  • bizzat şahit olduğum olaydır. turist otobüsünde her an birine çakacakmış hissi yaşamaktan sağı solu seyredemedim.
    başta isveç ve bir çok ülkede enerji tasarrufu için yol aydınlatmalarının kapatıldığını duydum ama, bunların maksadını anlamadım. benzinden tasarruf desem benzin zatem sudan ucuz, diğer araç şöförlerini rahatsız etmemek adına desem adamların zaten kendisine saygısı yok. tam bir paradoks.
  • tek büyük sebebi vardır. sürmeyi bilmemek. işi öğrenememişler. olayın ciddiyetinin farkına varamamışlar.
    cahil toplumların kaderidir, kendi bildiğini doğru sanır. işine yaradığı ölçüde teknolojiyi alır ama geliştiremez.
  • bunu yerinde ilk gördüğümde sene 2002'ydi. 16 sene geçmiş, yıl olmuş kaç, hala mı aynı yahu?
    akıl alır bir cehalet değil.
    gerçi neleri var heriflerin...