*

şükela:  tümü | bugün
 • pek güzel koku
  (bkz: amber)
 • kadıköyde bulunan bir sokak. doğru yazılışı misk-i amber sokak. kuşdili caddesinin paralelidir. salı günleri hiç çekilmez çünkü tüm salı pazarı pazarcıları kamyonları buraya park etmeye heveslidirler.
 • afrikada yasayan bir ceylan turunun vajina kokusu.
 • (bkz: feromon)
 • bir küp şeker büyüklüğündeki parçası 8 liraya bulunduğunda insanı sevindirecek ölçüde pahalı bir malzemedir.

  daha pahalıları için:

  sandal yağı

  (o piyasada satılan 5 liralıklar sandal değil dostum- 10 ml'si yaklaşık 60-80 lira)

  günlük yağı

  (türkiye'de yok arama sorma. 10 ml'si yaklaşık 50 paund)

  mür yağı

  (yine türkiye'de yok arama sorma boşuna vakit kaybetme. 10 ml'si 40-60 paund)

  türkiye'de misk-i amber'in parakende müşteri kullanımın yüzde yaklaşık 85-90'ı islami büyücü hoca taifesinin işidir. bunu başka bir takım malzemelerle karıştırıp muska yazmakta kullanırlar, geri kalan küçük kesim ise evde tütsü ve parfüm yapmaya meraklı kitledir ki bu işten para kazanmayıp aksine çok para akıttıkları için kendilerine "aklı az olanın zevki çok olur'da denebilir.
  desinler boşverin ben alınmıyorum siz de alınmayın, sonra o angutlar evinize gelince, 'amanın ne güzel kokuyor burası, ay valla acaip stresliydim senin eve gelince kendimi rahatlamış hissediyorum' falan da derler. çay vermek yerine kafalarına odunla vurun siz de iyi hissedeceksiniz.
 • çin ü maçin taraflarında, tibet ve moğolistan ’ın tonkin dağları eteklerinde misk geyiği denilen ve 68 cm boyunda olan bir hayvan yaşar. bu hayvana geyik denmesine karşılık daha çok boynuzsuz bir dağ keçisi görünümündedir. işte bu misk geyiğinin erkeği eş bulabilmek için karın derisinin hemen altında ve yumruk büyüklüğünde ter bezleri gibi bir bez yaratılmış olup, işte bu organ, siyaha yakın renkli bir salgı salgılamakta ve kokuların şahı ve padişahı misk işte bu salgıdan imal edilmektedir. bu misk bizzat hayvanın avlanması neticesinde elde edilir. ayriyeten, misk geyiğinin, etraftaki ağaçlara bir işaret bırakmak için bu miskten sürdüğü ve sürülen bu miskin kuruyup tabaka haline geldiği bilinmektedir. orada yaşayan halkta bu tabakaları çakı ile kazıyıp toplar ve misk elde ederler. dünya üzerinde pek az bulunan bu madde, zamanımızda sadece ıtriyat sanayiinde kullanılır. ayrıyeten, misk kedisi ve misk öküzü denen iki yabani hayvandan dahi geyiğinkilerle kıyas edildiğinde aşağı kalite bir misk elde edilir. fiyat olarakta misk geyiğininkine oranla daha uygundur. miskler içinde en makbulü tibet miskidir. amber ise; denizlerden elde edilir ve fevkalade nadir olduğu için, epeyce maddi külfeti vardır. hindistan, çin, japonya,amerika, irlanda gibi memleketlerin denizlerinde bulunan amber’in en meşhur yatağı bahama adaları 'nın açıklarıdır. en hakiki ve bereketli amber oradan çıkar. denizciler tarafından, suyun sathında, balmumu kıvamında topak topak bir madde olaraktan toplanıverir. ilkin pek fena ve keskin bir kokusu var ise de, zaman içinde hafifler işte o zaman misk ü amber’in amberi olur. rivayet ederler ki, denizin dibinde fokur fokur kaynayan bir kaynaktan fışkıran bu amber, zeytinyağı gibi suyun üzerine çıkar ve orada donup katılaşır imiş. yine rivayet ederler ki, denizlerde yaşayan ve kimselerin cismini daha hiç görmediği acaib ül garaib bir hayvanın af buyrun kusmuğu yahut dışkısı bu amber imiş. bir başka rivayete göre ise, hind-i çin taraflarında pek güzel ve çeşitli çiçeklerden bal devşiren arıların hasatı, yağmur ve rüzgar ile uçar gider, okyanusa karışır ve yüze yüze bu balın balı erir, geriye mumu kalırmış. işte bu mum da amber imiş. gerçekte ise adına ispermeçet balinası denilen, balina familyasından bir hayvan vardır. bu hayvanın öteki balinalara nisbetle en büyük farklılığı ağzında fevkalede keskin dişleri olmasıdır. bu hayvan, bilhassa mürekkepbalığını sever. işte bu ispermeçet balinasının bağırsaklarında amber oluşur. amber suyun üzerine çıkar. renginin koyuluğu da, o yenilip yutulan mürekkebbalığının mürekkebinden gelir. bu iki konunun birleşimi ile de misk i amber denilen müthiş koku ortaya çıkar.
 • "misk ve amber" anlamina gelir ve iki farkli kokulu maddenin, misk ve amberin birlestirilerek parfum niyeti ile kullanilmasina verilen isimdir. bu maddelerden misk geyikten, amber ise balina'dan elde edilir. kadim zamanlardan beri kullanilan bir karisim olup tek bir formule isaret etmez, zira kullananin zevkine gore karisim orani belirlenir. zaman icinde miski amber, veya daha dogrusu ile misk-i amber, hos kokulu seylere genel bir referans olarak kullanilmaya baslamistir.

  misk ve amberin tekil olarak ne olduklarina dair bu madde basligi altinda daha once girilen bazi entry'ler dogrudur, ancak sunlari da eklemek gerekir:

  amber (ambre gris / gri amber) ilk suya vurdugunda koyu renk olmasina ragmen gecen sure icinde rengi acilir ve beyaza yakin bir gri olur. zaten en makbul ve pahali olani, bu acik renk olanidir zira rengin acikligi su uzerinde/gunes altinda geciridigi surenin uzunluguna, dolayisi ile daha mature ve dolgun hacimli bir koku profiline isaret eder.

  asla ve kat'a kehribar (ambre jaune / sari amber )ile ilgisi yoktur. kafada epey karisiklik yapan bu taba tonlarindaki fosil madde, ancak yakildiginda koku verir, ki, bu da kafirumsu bir koku olup gri amber'in balsamik-tatli kokusu ile ilgisi yoktur.

  ne yazik ki echel-u cuhela mutercim taifesi tarafindan parfum tanitim bultenleri tercume edilirken amber, kehribar diye cevrilir.

  bir diger aciklama da misk'e: misk moschus moschiferus'un (misk geyigi) kuru sidiginin kazinmasi ile elde edilmez. esas olan onu ureten ve testislerin hemen uzerinde yer alan tenis topu buyuklugundeki bezenin hayvandan cikarilmasidir. zaten bu nedenle ava yasak ve kisit gelmistir, zira bu islem sirasinda genel olarak nadir bulunan bir tur olan bu hayvancagiz telef olur.

  hayvansal kokenli olmayan ancak miske benzer koku veren bitkisel maddeler de vardir ki, ambrette tohumu da bunlardan biridir.
  kisa not: geyigin ismindeki moschus kelimesi mushkas'dan gelir ve sanskritce testis demektir.
 • muhtelif şekillerde yazılsa da, doğrusu misk ü amber şeklindedir.
 • ilk ortaya çıktığında bir koku için kullanılırken zaman içinde hoş ve güzel kokuların genel adı olmuştur.
  (bkz: anlam genişlemesi)