• meksika'nın bu seneki oscar adayı.
  • miss bala, sıradan bir meksikalı genç kızken kötü bir tesadüf sonucunda uyuşturucu kuryeliği yapmak zorunda kalan güzellik kraliçesi adayı genç bir kızın hikayesi. politik gerilim-aksiyon-dram şeklinde farklı türlerle iç içe girerek ilerliyor film. yer yer maria full of grace'i de anımsatıyor fakat o filmden çok daha sert olduğu da bir gerçek. laura gizli polislerle çete savaşlarının ortasında kalıyor. çetelerin mi, devletin mi, polisin mi daha zalim olduğuna karar vermek laura gibi bizim için de zor olurken, filmin laura'nın bakış açısından anlatılması tüm bu mücadeleleri daha da düşündürücü hale getiriyor; sonuçta hangisi laura'ya farklı davranıyor ki? oradan oraya korku içinde sürüklenip duran, iradesi çiğnenip geçen, yalnızca bir bedenden ibaret sayılan laura güzellik yarışmalarının paketlenmiş ortamından çıkıp gerçek bir uyuşturucu paketine dönüşürken erkeklerin savaşında adeta bitkisel hayat yaşıyor. yönetmenin hareketli kamera kullanımının da, kendi başına sarsıcı olan filmin senaryosunu daha da etkili hale getirdiğini ekleyim. film bittikten sonra uzun süre etkisinden kurtulmak zor.
  • breaking bad severlerin acayip hoşlaşacağı, süper bir film. breaking bad sevmiyorsanız da bunu sevebilirsiniz tabi, orası ayrı.

ayrıca şöyle özetlesem kimse karşı durmaz herhalde:

(bkz: yanlış zamanda yanlış yerde olmak)

onun dışında, beni konudan çok biçimiyle etkiledi. her şey gerilimi ve belirsizliği artırmaya yönelik şekilde ayarlanmış, çekim açıları, uzun planlar, sıfıra yakın müzik kullanımı vs. nasıl ki kızımız başına geleceklerden tamamen habersizse, biz de aynı durumu sonuna kadar hissediyoruz. hatta çoğu yerde olacaklar tahmin edilmeye bile çalışılamıyor, anlık durum o kadar etkisi altına alıyor ki, düşünmeye fırsat kalmıyor. yavaş yavaş kurulan öykü de buna katkı sağlıyor tabii.

baya baya güzel bir filmmiş.
  • http://www.konhaber.com/…koprude-9-asili-ceset.html

kızdaki etrafında olan biten her şeye tepkisizleşme olayı içimi paraladı yemin ederim. hiç bi mücadeleye girişmeden her şeyi kabullendi yavrucak.
  • çok fazla iyi dram. mükemmel oyunculuk. ciddi anlamda güzel çekimler ve yapım.

yönetmenin tek plan sahnelerinde süregelen aksiyon dizimi çok çalışılmış olmalı ki fazla doğal duruyordu. tarzını da sevdim açıkçası.

ana karakterimiz laura'nın da her şeye rağmen donukluğu ayrı bir gererken incendies filmdeki baş karakter hatunun donukluğunu hatırlattı. iyice hırpaladı.
  • bu entry den de anlaşılacağı üzere:
    az insanın bildiği mükemmel filmler listesi'ne eklenmesi gereken film.
    bana göre bir kaç gereksiz uzun sahne dışında hata yok neredeyse. olaylar çarpıcı bir biçimde tüm çıplaklığı ile filme konu olmuş.
    olmuş bu...
  • aksiyon dolu bir film değil ama izlettiriyor.devlet-kartel ilişkileri,bu filmde konusu güzellik yarışması olan ama genel olarak bu tarz etkinliklerde dönen dolapları ve kamu görevlilerinin ne kadar yozlaştığını gösteren tarzda bir film.
    üst düzey bir beklentiye girmeden izlenebilecek bir film bence.
  • bir kaç saat evvel önce izledim. güzel ve keyifliydi. olayları güzel işlemişler. aksiyonu da gerilimi de ayarındaydı. bitiminde "vay be ne filmdi lan adamlar yapmış" dedirtmiyor ama.

--- spoiler ---

çatışma sırasında dea ajanın "you are on your own" dediği kısım ilginçti. birden adam geldi kızı kurtardı, kız adamı kurtardı. sonra büyük bombalar flan. buralar biraz ilginç geldi bana açıkçası. ilginçten kastım filmin genelinde daha akıllı bir ilerleyiş vardı burada biraz garip geldi bana. bilmiyorum başka böyle hisseden var mı.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap