şükela:  tümü | bugün
 • gayet ilgi çekici bir fragmanı olan ransom riggs tarafından yazılmış bir roman.

  ayrıca önümüzdeki sene tim burton tarafından sinemaya uyarlanması bekleniyor. zaten kitabın fragmanını izlerken bu beklentinin oluşması çok sürmüyor. müzikten kaynaklanıyor sanırım.
 • sıradışı çocukların normal insanlardan uzakta, döngülerde yaşadığı bir dünya. basit, ama yine de yatmadan önce okumuşsanız rüyalarınıza girebilecek bir hikaye. kitabın devamı hollow city olarak ocak 2014'te yayımlanacak, sonundan da devamı olacağı anlaşılıyordu zaten.

  ayrıca yaratık abimizin sıradışı kardeşlerimize attığı nutuktan bir kuple:

  "what really insane is how you peculiars hide from the world when you could rule it -succumb to death when you could dominate it- and let the common genetic trash of the human race drive you underground when you could so easily make them your slaves, as they rightly should be!"
 • daha ucuzunu bulduğum ve amazon' dan gelmesini beklemek istemediğim için türkçesini okuduğum kitap. genel anlamda çok da süper bir çeviri olmasa da arada saçma ve dikkatsizce çevrilmiş sözcüler yok değil. örneğin emma'nın drama queen karakterinden bahsedilirken çevirmen o tiyatroya bayılır diyor. dramanın türkçe karşılığı tiyatro diye de bu sözcüğü kullanma bari abartmayı sever falan de ne bileyim. o nedenle hollow city'yi kesinlikle ingilizceden okuyacağımdır.
 • eva green'in oynayacağı duyurulan tim burton filmi. şimdiden heyecanlandım, heyecanla bekliyoruz.

  henüz çok bir şey açıklanmamış ama yine de imdb linki sizlerle:
  [http://http/http://www.imdb.com/…e/tt1935859/?ref_=nm_flmg_dr_1 http://www.imdb.com/…e/tt1935859/?ref_=nm_flmg_dr_1]
 • (bkz: peregrin took)
 • zannediyorum bu yılın sonu ya da 2016 başında vizyona girmesi beklenen, ranson riggs romanından uyarlanacak olan tim burton filmi.

  başroldeki isimler netleşmiş ve şöyle:
  eva green
  samuel l. jackson
  asa butterfield

  konusu:
  genç bir çocuk (jacob) elindeki ipuçlarını takip ederek gizemli bir ada ve bu adada 'bayan peregrine'nin tuhaf çocukları için olan evi' -ben ve benim üst düzey çevirim- bulur. o evde yaşayanların doğaüstü güçleri vardır ve hala hayattadırlar. ve olaylar gelişir. (bu kalıba da bayılıyorum her yere uyuyor.)

  tim burton'ın son işlerinde düşüşe geçtiğini düşünen biri olarak bu filminden aşırı bir beklentim olmayacak ama belki bunda beni yanıltır, o eski havasını yakalar ve olaylar gelişir. (ahah evet buraya da yakıştı.)

  bu arada son bir bilgi: samuel l.* jackson, hem bu filmde hem de quentin tarantino'nun hateful eight filminde oynayacak. iki film de sezonun iddialı yapımlarından ve birbirlerine yakın zamanlarda vizyona girecekler. ve muhtemelen olaylar da gelişecek.
 • kitabini bugun aldim, aslinda ilk elime jacob diye bir kitap almistim. cunku bu isim benim icin ozeldir. sonra bu kitap cok ilgimi cekti; ismi, icerigi vs. bir baktim icinde jacob var aldim direk. bakalim nasilmis..
 • şanslı bir dostuma hediye edeceğim eğlenceli ransom riggs kitabı. çok hoş bir hediye olacağına inanıyorum, hediye edilsin diye yazılmış bir kitap gibi.
 • gayet akıcı ve eğlenceli bir kitap. iş dönüşü serviste istanbul trafiğini unutturup bir anda yolu bitiriveriyor.
 • yakın zamanda okuduğum aynı zamanda tim burtonun çektiği filmi yakın bir zamanda vizyona girecek kitaptır.

  kitaba gelecek olursak, gayet başarılı hoş ve akıcı bir kitap olduğunu söyleyebilirim. fantastiklik, gerilim ve ayrıca biraz da tuhaflık arıyorsanız bu kitabı okumamanız için delirmiş olmanız gerek. yapı itibariyle fantastik öğeler ve konu gereği çocuklarla ilgili olduğundan, bunu bir çocuk kitabı veya çocuklara itafen yazılmış bir korku kitabı (çocuğa itafen korku???) olarak görmek çok yanlış bir düşünce olacaktır. kitabın en yakın örneği harry potter serisidir. benim açımdan tek farkı 'büyü' lerden daha akla yatkın olarak insanı iki farklı gruba ayırmasıdır.

  normal insanlar ve tuhaflar.

  müthiş bir kurgu, yaratıcı bir doğaüstülük düşüncesi. okurken çokça heyecanlanıp çabucak bitirmek için sabırsızlanacağınız bir kitap. ayrıca kitabı okurken, tasvir edilen sahneler bazen o kadar tuhaf ki tim burton'ın çekmek için neden bu kitabı seçtiğini gayet net anlıyorsunuz.