şükela:  tümü | bugün
  • gayet ilgi çekici bir fragmanı olan ransom riggs tarafından yazılmış bir roman.

ayrıca önümüzdeki sene tim burton tarafından sinemaya uyarlanması bekleniyor. zaten kitabın fragmanını izlerken bu beklentinin oluşması çok sürmüyor. müzikten kaynaklanıyor sanırım.
  • sıradışı çocukların normal insanlardan uzakta, döngülerde yaşadığı bir dünya. basit, ama yine de yatmadan önce okumuşsanız rüyalarınıza girebilecek bir hikaye. kitabın devamı hollow city olarak ocak 2014'te yayımlanacak, sonundan da devamı olacağı anlaşılıyordu zaten.

ayrıca yaratık abimizin sıradışı kardeşlerimize attığı nutuktan bir kuple:

"what really insane is how you peculiars hide from the world when you could rule it -succumb to death when you could dominate it- and let the common genetic trash of the human race drive you underground when you could so easily make them your slaves, as they rightly should be!"
  • daha ucuzunu bulduğum ve amazon' dan gelmesini beklemek istemediğim için türkçesini okuduğum kitap. genel anlamda çok da süper bir çeviri olmasa da arada saçma ve dikkatsizce çevrilmiş sözcüler yok değil. örneğin emma'nın drama queen karakterinden bahsedilirken çevirmen o tiyatroya bayılır diyor. dramanın türkçe karşılığı tiyatro diye de bu sözcüğü kullanma bari abartmayı sever falan de ne bileyim. o nedenle hollow city'yi kesinlikle ingilizceden okuyacağımdır.
  • eva green'in oynayacağı duyurulan tim burton filmi. şimdiden heyecanlandım, heyecanla bekliyoruz.

henüz çok bir şey açıklanmamış ama yine de imdb linki sizlerle:
    [http://http/http://www.imdb.com/…e/tt1935859/?ref_=nm_flmg_dr_1 http://www.imdb.com/…e/tt1935859/?ref_=nm_flmg_dr_1]
  • (bkz: peregrin took)
  • zannediyorum bu yılın sonu ya da 2016 başında vizyona girmesi beklenen, ranson riggs romanından uyarlanacak olan tim burton filmi.

başroldeki isimler netleşmiş ve şöyle:
    eva green
    samuel l. jackson
    asa butterfield

konusu:
    genç bir çocuk (jacob) elindeki ipuçlarını takip ederek gizemli bir ada ve bu adada 'bayan peregrine'nin tuhaf çocukları için olan evi' -ben ve benim üst düzey çevirim- bulur. o evde yaşayanların doğaüstü güçleri vardır ve hala hayattadırlar. ve olaylar gelişir. (bu kalıba da bayılıyorum her yere uyuyor.)

tim burton'ın son işlerinde düşüşe geçtiğini düşünen biri olarak bu filminden aşırı bir beklentim olmayacak ama belki bunda beni yanıltır, o eski havasını yakalar ve olaylar gelişir. (ahah evet buraya da yakıştı.)

bu arada son bir bilgi: samuel l.* jackson, hem bu filmde hem de quentin tarantino'nun hateful eight filminde oynayacak. iki film de sezonun iddialı yapımlarından ve birbirlerine yakın zamanlarda vizyona girecekler. ve muhtemelen olaylar da gelişecek.
  • kitabini bugun aldim, aslinda ilk elime jacob diye bir kitap almistim. cunku bu isim benim icin ozeldir. sonra bu kitap cok ilgimi cekti; ismi, icerigi vs. bir baktim icinde jacob var aldim direk. bakalim nasilmis..
  • içerisindeki resimler ve anlatım dolayısıyla çok beğendiğim fakat biraz çocuksu gelen fantastik kitap. okurken çocuk kitabı okuyor hissine kapıldım sık sık, keşke biraz daha her yaşa hitap eder içerikte olsaymış.
    ayrıca kalın ciltli kapağına da bayıldım, okumayı daha da zevkli kılar nitelikte.
  • içerisindeki fotoğraflar ve adına aldanarak aldığım bu kitap aslında sürükleyici olmasına rağmen olay örgüsünde havada kalan bir şeyler vardı. sürükleyiciydi çünkü sonra ne olacak diye meraklandırıyor, bazı şeyler ise havada kalıyor çünkü tam bir sorun oluyor, karakterlerden biri zaten halihazırda şunu bunu yapabiliyor olarak mevzuya yerleştirilmiş. tam meraklanıyoruz, sorun hemen çözülüyor zira karakterler önceden buna göre tasarlanmış. bana kolaycılık gibi geldi, bilemedim ben. sonraki kitabı da okuyacağım ve filmi de izleyeceğim lakin önce okuyacağım sonra en son izleyeceğim.
  • belki yeni bir (bkz: harry potter)keşfetme ümidiyle okuduğum ama j.k. rowling'in eline uzun yıllar kimsenin su dökmesinin kolay olmayacağını anlayarak son sayfasını kapattığım macera/fantastik türünde roman.

ransom riggs'in kurduğu fantastik dünya, bizim dünyamızın içinde var olan bir dünya, yine sıradan insanlar-fantastik insanlar ayrımı var ve tabi ergenlik yaşlarında kimliğini arayan, depresif ve post travmatik stres bozukluğu yaşayan bir genç adam. bu bakımdan harry potter ile benzeşse de, kurulan fantastik dünya harry potter kadar ince işlenmemiş, düşünülmemiş, muhteşem ayrıntılarla donatılmamış gibi geldi bana.

edebi olarak pek tatmin olmadım, yani anlatım sıradan ve basitti. konu olarak orijinal evet ama kurgulanırken çok uğraşılmamış, özellikle olay örgüsü çok basitti. bununla birlikte kitabın son sayfasındaki notu okuyunca fark ediyorsunuz ki, kitaptaki tüm fotoğraflar gerçek. yani sanki fotoğraflara uyum sağlamak için olay örgüsünde değişiklikler yapılmış. ama yine de fotoğraflar sizi çok etkileyecek.

--- spoiler ---

bence özellikle bazı karakterler gerçekten çok zorlamaydı. özellikle ana karakter genç adamın annesi ve babası. gerçekten uzak bir aile tasviri olduğunu düşünüyorum. bir de bayan peregrine karakterini okuduğunuzda gözünüzde prof. mcgonagol canlacak bence :) bir de kurguda herkesin bir tuhaflığı var evet, ama yine de cesur olmayan birazcık da pazarlama endişesiyle en az tuhaf olan tuhaflıkları ana karakterler genç adam ve genç kıza verilmiş. hatta genç adamın neredeyse hiçbir tuhaflığı yok, bence ona tuhaflık değil yetenek demek bile daha doğru olabilir. aynı okulda ağzında arılar yaşayan bir çocuk daha var, seninki tuhaflıksa o ne yapsın.
    --- spoiler ---