şükela:  tümü | bugün
 • 2050 yılında marsa yapılan bir yolcuğu anlatan film. mukemmel goruntu efektleriyle kıyaslandığında konusu vasat kaçıyor.
 • kanimca konusu "buyuk butce" efektlerine birazcik daha anlam katiyor; filmi tam tersine vasatliktan kurtariyor.
 • başından itibaren zevkle izlenecek bir (bkz: brian de palma) filmi.. yönetmen özellikle bir bilim kurgudaki bana göre en önemli şey olan atmosferi, olağanüstü bir şekilde yaratmış. yer çekimsiz ortamda dans sahnesi vardırki unutulmaz..
 • filmin sonundaki cozulme sahneleri disinda bi numarasi olmiyan film. ayrica sona dogru olan evrim grafiklerinin buyuk bir kismi discovery channel'in evolution adli oyunundan alinmis en azindan cok buyuk benzerlikler tasimakta.
 • yanlış rol dagılımıyla cok şey kaybeden film,gary sinise yuzunden ısınamadım filme,tim robins gibi bir oyuncuyu yardımcı role yakıstıramadım aslında filmin devamı da cekilip sinise'nin atalarıyla maceraları da anlatılabilir ama suya girip balık olmak da pek inandırıcı olmamış sonunda
 • bir kac mantik hatasi disinda cok guzek kurgulanan ve teknolojik ortama basariyla aktarilan bir film. gerci devamini da merak ettik ancak senarist diger gelismis uygarligi dusunebilseydi simdi bu kadar geri kalmis* olmaz, senarist de dunyanin efendisi olurdu o ayri.
 • a space odyssey light edition olsun diye tasarlanmış, ancak kendini gereğinden fazla ciddiye alarak kuru hollywood kahramanlıkları betimlerken en basit "bir kurt, bir kuzu, bir balya ot karşıya nasıl geçer" problemini bile çözmeyi başaramamış, görsel açıdan doyurucu, diğer açılardan içi boş, baba brian de palma'nın filmografisinde mürekkep lekeli bir satır teşkil eden film.

  --- spoiler ---
  woody abimiz uzayda gazı bitmiş, mars'ın atmosferine doğru süzülmektedir. terri ablamız yakıtının el verdiğince yaklaşmış, halatı fırlatmış, ancak woody abimize yetiştirememiştir. woody abi, karısı bi delilik etmesin diye kaskını çıkartır ve amerikanvari bir fedakarlığa imza atar. terri abla ise yüzde ellisini bitirmiş olduğu yakıtın geri kalanıyla iniş kapsülüne geri döner. gözünde bir damla yaş vardır.

  bu iki astronot (chosen one da denebilir) iki dakika daha düşünse şu basit çözüme ulaşacaklardır şiş yahut kebap yanmayacaktır:
  1. terri abla sen 5 metre daha gel,
  2. woody abi sen ipi tut,
  3. terri abla kalan yakıtla geri dön, ama kapsüle yetişeme,
  4. ama olsun sen gene ipi at, kapsülden yakalasınlar, kalan 10 metreyi de öyle hallet.
  5. sağ salim mars'a in, amerikan bayrağını yerden kaldır gene kim karışır.
  --- spoiler ---
 • (bkz: #6359552)
 • en vurucu sahnesinin son derece romantik bir şekilde tim robins'in kendisini öldürmesi olan, mars konusunda üretilen fantezilerin bir derleme halinde beyazperdeye yansıtıldığı bilimkurgu türünde oldukça başarılı bir film.
 • güzel film, güzel konu da... uzaylı bir yaratığı ağlatmak ve izleyicinin gülmekten bağırsaklarının düğümlenmesine sebep olmak ne kadar mantıklıdır? neyse ki evrim hadisesini mantıklı bir şekilde anlatmışlar da konu kurtulmuş.