*

şükela:  tümü | bugün
 • bir başka gemi. (bkz: potemkin zırhlısı)
 • japonya`nin sava$ sonunda teslim olu$ antla$masina guvertesinde imza attigi gemi. halen aktif durumda bulunan en buyuk battleship'lerden, belki de en buyugu.
 • nisan 1946 günü, washington’da ölen büyükelçi münir ertegün’ün cenazesini istanbul’a getiren, dönemde abd donanmasının en büyük savaş gemisi.türkiye-abd ilişkilerinde 2. dünya savaşı sonrasında başlayan yakınlaşmanın simgesidir.
 • türkiye'ye geldiği gün dönemin cumhurbaşkanı ismet inönü'ye "amerikan gemileri bize ne kadar yakın olursa o kadar iyi olur dedirten" gelirken yanında 16 ay önce vefat etmiş büyükelçi münir ertegün'ün cenazesini getiren, sembolik önemi türkiye için önemli olan abd gemisinin adi.
 • 11 temmuz 1944'te kızaktan inmiş lowa sınıfı savaş gemisi. kod adı bb-63'tür. 1991'de körfez savaşında kullanılmış, 1998'de pearl harbour'a getirilmiştir.
 • 1946 yılındaki ziyaretinde büyükelçimizin naaşının yanısıra, bir de bayrak direği getirmiştir. bu direk anıtkabir'e dikilmiştir. hani trt dönemlerinde televizyon yayını kapanırken veya açılırken istiklal marşı çalardı da, askerler anıtkabir'de bayrak çekerlerdi. işte o bayrağın çekildiği direk amerika'nın hediyesi olarak missiouri ile gelmiştir.
  bilgilendirme editi: yazar roverandom dedi ki, direk amerika'da yaşayan ve bayrak direkleri imal eden nazmi cemal adında bir işadamının hediyesiymiş. ilgili link de burada
 • 1945 yilinda brooklyn'de yapilmistir.bu gemi su an pearl harbor'da sergilenmekte olmakla beraber en onemli ozelligi 2.dunya savasinin bitirildigi anlasmanin tokyo'da bu gemi uzerinde yapilmasidir.hawaii'de ozel olarak duzenlenen pearl harbor turlarinda bu geminin (bkz: battleship) icine girip butun heryerini gezebilme imkani bulunmaktadir.

  edit: hala aktif, kullanilan bir gemidir.
 • under siege adlı filmde mekan olan savaş gemisi. bismarck kadar hoş değil kanımca. ama yine de güzel, biz yapamıyoruz böyle şeyler.
 • 1995 yılında amerikan deniz kuvvetlerine ait savaş gemisi missouri'nin görevlileriyle, newfoundland'da görevli kanadalı yetkililer arasında gerçekleşen telsiz görüşmelerinin amerikan deniz kuvvetleri tarafindan açıklanmasıyla yaran fıkralara konu olan savaş gemisinin adı.

  amerikan gemisi : çarpısmayı önlemek için lütfen rotanızı 15 derece kuzeye çevirin,tamam.
  kanadalı yetkililerin yanıtı : çarpışmayı önlemek için biz,sizin rotanızı 15 derece güneye çevirmenizi öneriyoruz,tamam.
  amerikan gemisi : amerikan deniz kuvvetleri gemisinin komutani konuşuyor,tekrar ediyorum,rotanızı değiştirin,tamam.
  kanadalı yetkililerin yanıtı : hayır,biz rotamızı degiştiremeyiz.tekrar ediyorum, siz rotanızı değiştirin, tamam.
  amerikan gemisi : burası amerikan uçak gemisi missouri. adımızı duymamış olanlara anımsatıyoruz, amerikan deniz kuvvetlerinin büyük savaş gemisi missouri'yiz. lütfen şakanizdan yada inadınızdan vazgeçin,derhal rotanızı değiştirin,hem de hemen şimdi, tamam.
  kanadalı yetkililerin yanıtı : peki uss/missouri. biz de size kendimizi tanıtalım. burası deniz feneri, tamam...

  edit:tamamen efsaneymiş.

hesabın var mı? giriş yap