• kalabalıktan kaçıp sığınabileceğiniz bir yer. browni'si, çalınan müzikleri, özellikle kapısı çok güzeldir. dikkat edin benim gibi kırmaya çalışmayın, nazikçe iki yana doğru ittirin sürgülü kapıyı.
 • beyoğlu'nda hayri usta'dan ikinci kat'a doğru giden yolda sol kısımdadır.
 • havuçlu keki, brownie'si ve gözlemeleri çok lezzetli olan, evinizde gibi hissedebileceğiniz koltuklarıyla samimi bir ortamdır.
  ikinci katı geçince sol çaprazdadır. yanında bir sahaf vardır. kışın girişteki koltuklarda oturursanız kapı aralığından soğuk alırsınız.
  bunun dışında fiyatları, kalitesi, rahatlığı ile ideal bir "ikinci adres" mekandır.
 • hurriler tarafından kurulmuş ve m.ö 15 - 13.yy civarlarında bugünkü güneydoğu anadolu bölgesi sınırlarında hüküm sürmüş krallık. bu krallığın yönetimi bu bölgeye göç eden, sayıca hurriler'e göre çok az hint-aryan kavimleri tarafından ele geçiriliyor. kürt etnogenez sürecinin başlangıcı işte bu hadiseye dayanır. yerel halk hurriler (ki hint-aryan kavmi değil, yerleşik anadolu halkıdır), söz konusu hint-aryan savaşçı elit sınıf tarafından asimile ediliyor ve bugün kürt dediğimiz etnite ve hurrice'den de izler taşıyan bir dil olan kürtçe ortaya çıkıyor. tabii, bu süreç öyle zart diye olmuyor. yüz yıllardan bahsediyoruz burada. kürtlerin kuzeye doğru, anadolu içlerine doğru göçü ise çok ama çok sonralara denk gelir. orası zaten bambaşka bir hikaye.
 • mittani krallığı bir kürt krallığı değil kürtlerin etnogenezine neden olmuş süreci başlatan krallıktır. o dönemde ortada kürt yoktu daha. kürtler üzerinde yapılan genetik araştırmalar, hint-aryan asimilasyonu teorisini desteklemekte olup, hint-avrupa dil ailesine mensup bir dil olan kürtçe'yi konuşan kürtler'in, hint-aryan genetik özelliklerini sadece %9 oranında taşımakta oldukları ortaya çıkarılmıştır.

  http://www.blackwell-synergy.com/….2001.057004308.x

  "... no sign of the postulated indo-european (aryan) invasion (1200 b.c.) is detected by our genetic analysis. it is concluded that this invasion, if occurred, had a relatively few invaders in comparison to the already settled populations, i.e. anatolian hittite and hurrian groups (older than 2000 b.c.). ..."

  çeviri: "kürtler üzerinde yapılan genetik araştırmalar gösteriyor ki, hint-avrupa kavimlerinin bu bölgeye yapmış oldukları saldırının/isgalinin kürtlerin genetik yapısı üzerinde minimal etkisi olmuştur. yerleşik nüfusa (hurriler veya hititler) göre işgalicilerin (kürtler*) nüfusu az olmalıdır."
 • mitanni kahvesi çok güzel buranın böle bardağın içi chokella değil sarelle değil nutella ile çevrili. denenmesi lazım ama içine nasıl sürdüklerini sorduk bir yanıt alamadık orası ayrı.
 • m.ö 1500 - 1250 yılları arası hüküm süren mitannilerin başkenti weşukani'dir. asur kralı 1. salmaneser tarafından yıkılmışlardır.
 • hattilerle beraber aryalarin(aryan) atalaridirlar. ayrica guti diye de gecermis bazi asur kaynaklarinda.

  trivia: civiliation v'de baskent weşukani ve ugarit(ugarit devleti, mitanni'lerin en buyuk zamaninda, mitanni kontrolundeydi), sehir devleti olarak karsimiza cikiyor.
 • 5 yıldır gittiğim, mitanni kahvesine bayıldığım mekan. zamanında sadece açık sahnesi vardı, son zamanlarda jazz konserlerine sardırdılar ve acayip bir kitlesi oluştu. sahipleri adına seviniyorum ama artık gittiğimde oturacak yer bulamamaya başladığım için sinirleniyorum. gitmeyin lan bok gibi mekan, valla.
 • basbayağı kocaman bir pazar gününü geçirdiğim, geçirebileceğim bir yer burası. hızlı ve yorucu geçen bir cumartesiyi takip eden herhangi bir pazar gününü müziğin tatlı, kadifemsi sesi ile yatıştırmak gibisi yok. önce burada yapılacak bir brunch, ardından öteden beriden gelen müzisyenlerin icra ettiği ahenkli bir jazz resitali, bu resitale eşlik eden önce kahve sonra soğuk biralarla saatlerin nasıl geçtiğini anlamak dahi mümkün olmuyor.
hesabın var mı? giriş yap