*

şükela:  tümü | bugün
 • 1909 yılında doğan, hasan ali yücel tarafından öğretmenliğe atanan, 1942'de evlenen, 1951'de türkiye'nin ilk körler okulunu kuran, 1958'de amerika'da ph doktora derecesi alan, bitmeyen gece - otobiyografi, körlerin psikolojisi ve eğitimi gibi çeşitli onlarca kitap yazan, kimisini çeviren, bütün bunlardan öte, 20 yaşından itibaren ölene dek kör yaşamış, çocuklarını hiç görmemiş bir eğitim öncüsü..
 • gaziantep'lidir mitat enc. cocuklugunun gectigi donemdeki gaziantep'i, sehrin o zamanki populer simalari uzerinden ve o benzersiz antep turkcesiyle anlattigi uzun carsinin ululari bence turkcede bir sehir ve sehir halki uzerine yazilmis en doyumsuz eserlerden biri. inkilap ve aka yayinevi tarafindan 70'lerde basilmis. 90'larda piyasada bulmak imkansiz gibiydi kitabi. son donemde milliyetci otuken yayinevi tarafindan tekrar basildi bildigim kadariyla. ulku tamer'in de benzer bir denemesi olmustu alleben oykuleri adi altinda, ama mitat enc'in kitabi yaninda oldukca sonuk kaliyordu bence.
  90'larda adi gaziantep'te bir caddeye verildi de, biraz hatirlandi tekrar.
 • kitapları ötüken neşriyat tarafından basılmıştır.biri bitmeyen gece,diğeri uzun çarşının ulularıdır.ayrıca isminin doğru yazılışı "mithat" değil "mitat"dır.kitaplarında ve kaynaklarda böyle geçer.
 • selahattin turan' in hocasi...
 • üstün yetenekli çocuklarla ilgili yazdığı üstün beyin gücü isimli kitabının üzerine kitap yazılamamıştır ne yazıkı ki hala. ankara üniversitesi eğitim bilimleri fakültesinin labirent gibi koridorlarında hiç duraksamadan yürdüğü, ders anlatacağı sınıfın önünde durup kapı kolunu bile aramadan kapıyı açıp içeri girdiği rivayet edilir. kör olduğunu bilmeyen birinin bunu uzaktan anlamasının çok zor olduğunu söyler onu tanıyanlar.
  öğrencilerinden birinin bizi çok etkileyen hatırası vardır. o zamanlar 17 yaşında olan bu kızın gerginliğini hisseden mithat enç, kızım senin sessiz yansıman çok gergin, demiş ve kendisine bolu'nun dağlarını anlatmasını istemiş. kız mithat ençin koluna girip her hafta yarım saat ona memleketi olan ve bir dönem mithat hocanın da yaşadığı bolu'dan, dağlardan, değişimlerden bahsetmiş. her seferinde üzüntüyle kızın sessiz yansımasına bakmış mithat enç. aradan 17 yıl geçmiş, hiç görüşme fırsatı bulamamışlar. bir gün büyük ankara otelindeki bir yemekte salona girer girmez hocayı farketmiş kız, yanına gitmiş hiçbirşey söylemeden elini tutmuş. hoca kıza dönmüş gülümsemiş ve 17 yıla rağmen sessiz yansıman hala gergin kızım, neler yaşadın bunca yılda, demiş.
  sonra hüngür hüngür ağladığını anlatır yaşantı sahibi. onunla birlikte tüm salon da...
 • üniversite öğrencisiyken kör kalmıştır. üstün yeteneklilerle ilgili kitabı olan üstün beyin gücü alandaki en yetkin türkçe kaynak olarak yıllara meydan okumaktadır.

  edit: maratbey'in uyarısı üzerine öğrendim. kendisi lise öğrencisi iken kör kalmış.
 • altınokta korler derneğinin kurucusudur.
  kendisi de gorme engellidir.
 • heykeli dikilesi insanlardan. cumhuriyetin ilk kuşak idealist vatanseverlerinden.

  hukuk öğrencisiyken gözlerini kaybediyor, ardından viyana'dan(l) harvard'dan(l) columbia'dan(yl) ve illinois'den(dr) akademik dereceler alıyor. aü ebf ve odtü'de öğretim üyeliği yapıyor. özel eğitim bölümlerini kuruyor.

  almanca, fransızca, ingilizce biliyor.

  bu büyük insanı saygıyla anıyorum.
 • herkes mitat enç'i büyük bir akademisyen, kurucu eğitimci olarak tanır bilir. bence onun keşfedilmeyen yönü tüm bu meziyetlerinden aşağıda kalmayacak şekilde güçlü bir kaleme sahip olmasıdır. yani, iyi bir edebiyatçıdır. onun 20. yy başı gaziantep'i anlattığı "uzunçarşı'nın uluları" ve "selamlık sohbetleri"ni mutlaka okumak gerekir. gözlerini kaybedenler ruhunu mu buluyor ne? cemil merç'te de aynı durum sözkonusu. insanın bu adamların gözlerini kaybetmesine sevinesi geliyor. görselerdi bunları yapabilirler miydi; cevap aranan soru budur.