*

şükela:  tümü | bugün
 • (mö)112-63 yılları arasında yaşamış pontus kralı. roma imparatorluğunun düşmanlarından olmasının yanısıra tıbba katkılarıyla da ünlüdür. zehirlenerek ölmekten korktuğu için her gün az dozda zehir alarak, sözkonusu zehre karşı bağışıklık kazanmayı akletmiştir, sonra bu işlem mitridatizm olarak geçmiştir tıp terminolojisine.
 • roma'ya kafa tutmus amasyali hemsehrim
 • mithridates'lerin altincisi, lakabi "buyuk". roma ustune yurumeye hazirlandigi sirada oglunun* ihanetiyle karsilasinca zehir icerek kendini oldurmek istemis, fakat yillar yili kendini alistirip zehre karsi bagisiklik kazandigindan, becerememis bunu. n'apsin, parali askerlerden birine oldurtmus kendini. ("ben birakirim kendimi, sen kilici oyle tut, birakma sakin, simsiki, ohh, nasil seninim." -*) (ara: intihar yontemleri)
 • koca imparatorluğa kafa tutup, asia provincia halkını lime lime kılıçtan geçirdikten sonra büyük romalı komutan, sonranın haini cornelius sullas tarafından yenilmiştir.
 • tum cocukları ve torunları da aynı isimle anılan pontos kralının adı.
 • 1) iskender''in ani ölümünden sonra olusan karisiklik sirasinda (bkz: diadoklar) yerli halkin destegiyle karadeniz''de pontus devletini kurmusolan pont satrabi ii. ariantes''in oglu.
  www.devletonline.com/turkiye/trabzon/

  2) dicle ve firat nehirlerinin yukari kiyilarinda kurulmus i.ö. 130’larda bagimsizlik kazanmis soyunu bir yanda pers imparatoru darius'a diger yanda, iskender’in diadoku kral seleukos'a (1. nikator) dayandiran kommagene kralliginin i.ö. 109-86 arasinda hüküm sürmüs krali (mithridates i kallinikos)
  http://www.geocities.com/mxez/tour_text.htm
  http://www.geocities.com/mxez/tarihce.htm
 • byzantion’lu stephanos’un ethnika adlı eserinden öğrendiğimize göre ankara'nın kurulmasına dolaylı olarak neden olan kral. mö 278’de küçükasya’ya gelen galatlar, pontus kralı 1. mithridates ktistes’in ordusunda paralı asker olarak, mısır kralı 2. ptolemaios’a karşı karşı paflagonya yöresinde savaşmışlar. bozguna uğrayan mısır ordusunu denize kadar kovalamışlar, hatta mısırlıların birçok savaş gemisini de ele geçirmişler. 1. mithridates galatların bu yardımına karşılık olarak onlara kızılırmak ve sakarya ırmakları arasındaki toprakları bağışlamış. galatlar, mısırlıların gemilerinden aldıkları çapaları zaferlerinin bir belgesi olarak beraberlerinde yeni yurtlarına getirmişler ve bölgede bir kent kurup adını çapa anlamına gelen ankyra koymuşlar.
 • anibal dan sonra romalıların başına gelmiş en büyük felaket. ilk roma-pontus savaşının başında bugünkü ege bölgesi olan asia eyaletinde oturan latince konuşan roma vatandaşlarının tümünün öldürülmesi emrini vermişti. bu olaylarda öldürülen romalı sivillerin sayısı 80 ila 100 bin civarındadır.
 • bazi tarihcilere gore ilk kez hilal ve ayi kullanan kraldir. turklerden ve diger muslumlerden yani 1000 yil kadar once. tabi bugun bu sembol terorizmle esdeger, rahmetlinin kemikleri sizliyor..
 • mezarının sinop'ta olduğu kabul edilir fakat hala bulunamamıştır.