şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir olayın üzerine dikkat çekmek amacıyla genellikle meydanlarda düzenlenen açık hava toplantısı.
 • türkçemize ingilizcedeki meeting sözcüğünden geçmiştir.
 • turkiyedeki yeni trend.
 • elde mikrofon` :megafon` ve devasa hoparlörler varken konuşmacıların (özellikle siyasetçilerin) neden avaz avaz bağırdıklarını anlayamadığım hadise.
  gaza gelmek ve getirmek baabında bir psikolojisinin olduğunu düşünsek bile hepten saçmadır.
 • kapı kapı dolaşıp su filtresi tanıtımı yapmakla arasındaki tek fark tanıtımın yapıldığı kişi sayısı olan toplu marketing çalışması.
 • siyasî masturbasyondur.

  edit:

  bir çobanın sürüsü olmaktan kurtulup başka çobanların sürüsü olmaktır.

  insanlar, bir kalabalığın içinde sokağa döküldüğünde, fikirlerini bir kalabalığın peşine takılarak bulmaya çalıştığında ya da düşündüklerini kalabalığın içinde haykırmaya kalktığında fark etmeden kalabalığın boğucu ve kuşatıcı sesi içinde yok olur sesleri; fikirleri, hızlı adımlarla akıp giden kabalığın ayakları altında yollarda sürüklenir. kalabalık bir kez yürümeye başladığında artık koşmaktan kimse alıkoyamaz kalabalığı. ama koşmak isteyen kimdir bilinmez. eğer bir kalabalık ile beraber iseniz, yani bir sürüyseniz, birileri koşmaya başladığında durmak imkânsızdır. ya ezip geçerler sizi ya da onlarla beraber devam etmek zorundasınızdır.

  yığınlar meydana getiren insanlık, artık kendi özgüvenini kaybetmiş demektir. yığın nereye sürüklenirse birey de oraya gitmeye mecburdur. düşünemez bir hale gelir birey. zira öyle diyordu cemil meriç de “yığın düşünmez, maruz kalır”

  yığınların hareketi her zaman suistimale açıktır. kalabalığın dışında yer alan bilinç sahibi birinin bir yığını istediği gibi yönlendirmesi ve yönetmesi mümkündür. kalabalıkların asıl maksadının düşünmek olmadığı ve olamayacağı da göz önünde bulundurulduğunda bir kalabalığı, bir düşünce etrafında toplamanın sonra onu istekler dâhilinde sevk etmenin kolaylığı daha kolay anlaşılacaktır.

  kalabalık güç demektir. kalabalıklar sözün gücünün bittiği, gücün sözünün başladığı yerdir aynı zamanda. zira kalabalıklarda söz olmaz. sözün yerini slogan, düşünmenin yerini tâbi olmak alır. söyleyecek sözü olmayan yığınlar… ne korkunç! sloganların arkasına saklanan ilkesiz ve bilinçsiz onlarca, yüzlerce, binlerce insan… ideolojilerin anlamsız ve çelişkili duruşlarını, sloganlarla sürdüren bireyler… ilkel bireyler… yine cemil meriç yetişiyor imdada “slogan” diyor “ilkelin ideolojisi…”
 • büyük saçmalık.
  tayyip çıkmış anlatıyor: gandi kemal bana şöyle demiş, iyi de sen buna ne diyeceksin vs vs vs.
  kılıçdaroğlu başka bir meydanda anlatıyor: recep bey sen böyle böyle yaptın mı yapmadın mı vs vs vs...
  karşılarında binlerce insan toplanmış bunları dinliyor.
  iyi de o binlerce insana söylediği bir şey yok zaten bu adamların.
  birbirlerine konuşuyorlar.
  onu da yüz yüze karşılıklı oturup efendi gibi yapmıyorlar.
  meydandan sallamaca şeklinde.

  kuzum yıl 2011 oldu. bilgisayar var, internet var, televizyon kanalları var bir sürü.
  çıkın oradan anlatın.
  meydanda adam toplamanın ne anlamı var?
 • yalan olmasın, 92 kpds 108 toefl sahibi bir adam olarak ingilizcedeki meeting'den geldiğini yeni anladığım sözcük. duygularım tarif edilemez, kalp atışlarım hızlandı resmen.
 • gidenlere para verdikleri haberlerinin doğru olduğuna inanmak istediğim saçmalık.
  yoksa her şehirden yüz binlerce insanın ciddi ciddi parti liderini dinlemeye mitinge gidebilecek kadar boş beleş insanlar olduklarına inanmak istemiyorum. he şimdi zaten ne bekliyorsun diyeceksiniz ama mitinge ne abi miting ne arkadaş ya sen neden mitinge gidesin?
  o koca fotoğrafları yayınlıyorlar ya arkadaş diyorum bu insanlar burada napıyorlar sıkış tıkış güneş altında ben hakkaten kafayı yerim. en çok da o orta kısımdakilere bakıyorum napıyorsunuz siz orada diyorum cidden anlamıyorum arkadaş.
  hakkaten 300 tl veriyorlarsa o ayrı tabii. günde 2 mitinge gitsen 30 gün boyunca. 300tlden 18 bin tl cepte. 5 senede yerel, genel ve cumhurbaşkanlığından 3 seçim 54 bin tl. ayda 900 tl cepte bi de araya referandum patlatsan bonusu. valla iyi iş. 3 ay çalış 5 sene yat anasını satim.