şükela:  tümü | bugün
  • say yayınlarından çıkan ve mitolojileri anlatan bir kitap. her ne kadar kitabın kapağında "eski yunan ve roma mitolojisi hakkında bilmeniz gereken her şey" yazıyorsa da, roma dönemi sadece yaklaşık 20 sayfa.

kitabın orta bölümüne kuşe kağıda bazı mitolojik karakterlerin renkli resimlerini koymuşlar. arada birkaç sayfada da siyah beyaz olarak yine bazı karakterlerin resmini görmek mümkün.

yunan mitolojisinde hep apotropaia, glaucus, oceanus gibi göze ve kulağa aşina olmayan isimler konduğu için açıkcası ben bazı karakterleri gözümde canlandırarak kitabı okumak istedim. zaten google amcaya hangi kelimeyi yazsanız size mutlaka tarihte yapılmış bir resmi gösteriyor. bu yüzden okurken sürekli bilgisayar başındaydım. google'dan resme bak, okumaya devam et, başka bir isim gör, tekrar bak vs vs derken açıkcası dikkat dağılıyor. kitapta daha çok resim olması sürükleyiciliği arttırırdı diye düşünüyorum.
  • fiyatını fazla bulmakla beraber dün satın aldım.

yunan mitolojisi hakkında çoğu şeyi bilirim. yine de, hem ihtiyaç olduğunda elimin altında kaynak bulunsun hem de bilmediklerim varsa öğreneyim diyerek kitapla beraber kasaya yöneldim.

göz atarken bir iki eksiklik ve hata dikkatimi çekti.

birincisi, yazılması gereken yerde ms yazılmış. örneğin, ortadaki renkli sayfalarda fotoğrafı bulunan atina'daki parthenon'un açıklamasında yapım yılına ms 447 diyor. mö 447 olmalı.

ikincisi, sisifos'un anlatıldığı kısımda, "kayayı yukarı yuvarlama" yükümlülüğüne mahkûm edilişine hiç değinilmemiş. benzer şekilde, apollo ile defne arasındaki hikâye de yer almıyor.

kitabın en başında yazar, tüm detaylara kitapta yer vermenin olanaksız olduğunu söylüyor; ama bunların nasıl eklenmediğine anlam veremedim.
  • kathleen sears isimli kişinin say yayınevi'nden çıkan kitabıdır.

kitap "eski yunan ve roma mitolojisi hakkında bilmeniz gereken her şey" gibi son derece iddialı bir alt başlık barındırıyor. aynı alt başlığı da "bir çırpıda klasik mitoloji" başlığıyla destekliyor.

mitoloji okumamış, mitolojiye uzak ve ilgisiz kimseler için gerçekten de ilgi çekici görünebilir bu başlıklar. fakat ne yazık ki azıcık mitoloji meraklısı olan ya da en azından mitolojiye dayalı birkaç holivud filmi izleyen birileri bile bu iddiaların ne kadar "reklam" amaclı olduğunu kavrayabilir. şöyle ki mitolojiyi hem "hakkında her şey" diyerek hem de "bir çırpıda" vereceğini söylemek, apaçık yalandır. bu kitap da işte bu yalanlar üstüne kurulu.

ne yazık ki çok kötü. birçok konu, yüzde biri uzunluğuna ancak ele alinmiş diyebilirim. "şu bunun oğlu, bu da şunun kızı" gibi küçücük açıklamaları sıradan mitoloji sözlüklerinde de bulmak mümkünken, çok iddialı olan böylesine bir kitabı almanın ne anlamı var? ben almışım. merak etmişim. alalı 3 sene olmuş. pişmanım.

özet olarak verilecek, alıntılanacak hiçbir şey yok. o kadar bir kitap.