şükela:  tümü | bugün
  • çok fazla benzerlik bulunmakta. çekindiğim için bugüne kadar yazamadım. inançlı olan arkadaşlarımdan hep bir yardım istedim ama mitoloji kısmı hep kafamı karıştırdı. paradokslar, benzerlikler ve yanılsamalar... dini konularda aydın bir arkadaşım hiç olmadı, ilahiyat hocalarıyla tanıştıp, bu konulardan önce sanat; resim, sinema ve heykel konusunda ne düşündüklerini öğrenmeye çalıştım öncelikle ama neredeyse hepsi bu saydıklarıma karşı. robot resim ya da günlük çekilen fotoğraflarının yararını kabul ediyorlar ama tasarımı bir allah'a şirk, ortak koşmak olarak görüyorlar. bindikleri arabadan kullandıkları bilgisayara hepsinin tasarım olduğunu söylediğimde ise daha çok tartışmak istemiyorlar.
    yani kısacası aydınlacağım bir insan olmadı umarım burada bana bu konularda yardımcı olacak insanlar çıkar (yoktan varoluş, kadercilik meselesine girmedim)

the man from earth ve god on trial izleyenler bu durumu fark etmiştir. bu iki filmde de tanrı ve isa/musa sorgulanır. tek tanrılı dinlere geçiş, diğer dinlerdeki benzerlikler ve mitoloji, doğu mitolojisi ele alınır.
    üstüne zeitgeist izlerlerse mısır inanışlarından, yunan mitolojisine ve kutsal dinlere (müslümanlık hariç) benzerlikleri gösterir.

başta darwin ve dosteyevski olmak üzere; camus, sartre, baudrillard, marx, nietzsche, foucault , hawking, dawkins, hume, deleuze, badiou, eco, croce, derrida benzeri düşünür/yazarların zehri(belki de faydası) çok oldu.

...............................................................................................................................
    tek tanrı

bölüm 1
    bölüm 2
    türkçe

mitolojide zeus gibi dinde tanrı olurken(hristiyanlıkta lord diye geçer ve kendisinden he diye söz edilir. bu da zeus gibi eril olduğu anlamına gelir)

oğul mitolojide herakles (herkül), dinde ise jesus (jesus ya da moses) olmuştur.
    oğulların ya da mit yarı tanrılarının da kendisini kanıtlamak için görevleri vardır.
    isa gibi herakles de kendisini babasına kanıtlamak zorundadır.
    ikisinin de doğumu mucizevidir.
    ikisinin de doğumun da kopuşlar,
    kıskançlıklar olur ikisi de ihanete uğrar.

yaradılış

yaradılışa baktığımızda insanlar ikisinde de kilden yaratılmıştır (prometheus bir gün, yine kilden insana ait bir çok kafa, kol bacak yapıyordu.)

şeytan/lucifer: şeytan ise ademoğlunu kıskanan kötüye dönen ve düşen melekken, y.mitolojisinde şeytan (hayatını kurtarmasına rağmen) kardeşi zeus'un üstünlüğünü kabul etmek istemeyen hades'tir. dinde ise topraktan yaratılanın üstün olması kabul edilmez.
    ikisi de cehenneme gider ve kötülerin gideceği yer burasıdır. bekçileri hades/şeytan'dır.
    hades ve şeytan inanları kötü yola düşürmeye çalışır.
    ateş ikisi için geçerli hammadedir (yaradılış ve cehennemin yapısı)

meleklere kısaca bakarsak:

ölüm

dinde azrail (samael), mitolojide ise mireler'dir ( moiralar) clotho (döndüren), lachesis (bölüştüren) ve atropos (kaçınılmaz olan) insanın doğumundan itibaren başına bağlı olan kader ipini zamanı geldiği zaman keser. dinde de azrail vadesi dolanın canını almak için elinde orakla belirir. (orak aynı zamanda kronos'la ilintilidir. hasat-ölüm zamanı ve iğdiş edilme)
    (thanatos ölüm meleği olarak geçer ama can alma olayından çok insanoğlunun karanlık yönünü harekete geçirir. bir diğeri için (bkz: uriel))

haber

dinde, cebrail (gabriel) vahiy getirmek için görevli melektir, şekil değiştirir, elçidir. mitolojide ise ismi hermes'tir. ikisi de kılavuzluk görevini üstlenir. ikisinin de şekil değiştirme hadiseleri olmuştur.

doğa

doğa olaylarına yön veren, mevsimleri değiştiren, meteorolojik olaylardan sorumlu melek dinde mikail'dir (michael/archangel) mitolojide ise demeter mevsimlerden, doğadan sorumludur. (hristiyanlık ve yahudilikte mikail'in görevleri daha da fazladır)

kıyamet/kehanet

israfil kıyamet zamanını bildirecek ve sur'u üfleyecektir. mitolojide karşılığı ise apollon'dur. müzik tanrısıdır ve kahindir. bilme yetisini başka canlılara da iletebilir.

dinde ve mitolojideki benzer temalar, objeler, hayvanlar:

elma

dinde adem ve havva'nın cennetten kovulmasına neden olurken, yunan mitolojisinde güzellik yarışmasında (paris'in yargısı) paris'in afrodite elmayı vermesi ile truva savaşı çıkmıştır. dinde ve mitolojide de günahı temsil ederken elma geçen bu iki hikayede felaket doğurmuştur.
    herakles’e, “dünyanın ucunda, güneşin battığı yerde, atlas’ın gök kubbeyi taşıdığı yerde bulunan bir bahçedeki ağaçtan elma alıp gelme görevi”verilmişti. (heraklesin 12 ödevinden biri)
    aynı zamanda masallarda da kullanılır. pamuk prensesi zehirleyen yine elmadır.

yılan

dinde şeytanın(lucifer) şekil değiştirip havva'yı kandırmak için kılığına girdiği hayvandır. şekil değiştirip günah işleme zeus'ta da vardır. boğa, kurbağa ve kuğu (şeytan ve zeus'un benzer kılıklara girdiği bilinir) gibi örnekleri vardır. kendi kuyruğunu yutan yılan (ouroboros ), hekimin ölümsüzlük iksirini içen yılan, hz. musa'nın asasını yılana döndürmesi, asası iki yılanla sarılı olan hermes, lacoon, medusa ve herakles'in görevlerinden birinde hep yılan geçmektedir.

sabır

eyüp, dinde şeytanın zulmüne dayanmak zorunda kalırken, mitolojide insana yardım ettiği için prometheus'ta benzer bir ısdıraba katlanmak zorundadır. kendisinin karaciğerini her gün yiyen kuşlarla cezalandırılmıştır. ateşi çalması ve insanı yaratması bakımından sinema ve edebiyatta önemli bir figürdür.

nuh, ibrahim, yakup peygamber gibi çok fazla çelişik hikayeler var. mucizelerle açıklansa da bu konuda sağlam hukuğu olan birileri beni bilgilendirirse sevinirim.

bu konudaki film önerilerim
    (bkz: dini sorgulatan filmler)
    (bkz: #57583237)