şükela:  tümü | bugün
  • uludağ sözlükte görüp de yarıldığım tanrılardır..

- şemmamius- bu tanrı halay tanrısıdır. halaya adam toplamakla mükelleftir.
    - amelos - insaat tanrisi.
    - maholos-toprak tanrısı.
    - kaçakus electrikus- enerji tanrısı
    - tivorius ismailus- müziğin, şarabın ve eğlencenin tanrısı
    - yeşil kardus-yoksullara yeşil kart dağıtan tanrı.
    - terete şeşus--kürt televizyon tanrısı.
    - mazotus beleşus - kaçak mazot tanrısı. bidon bidon rızık verir inananlara.
    - keleşius - savaş tanrısı
    - kuzzulkurtos- lanetin ve gazabın tanrısıdır.
    - kırmızius etus - lezzet tanrısı, kullarına bilumum kebapları maharetle yapmayı öğretir.

not: bu başlık altında, bulunduğumuz toplumsal realiteler ve siyasi durum üzerinden espri kotarılması amaçlanmıştır. umarım çük kafalı ırkçıların hakaretleri altında boğulmaz bu başlık. sözü george bernard shaw abime bırakayım da sosyal mesaj vereyim
    " ırkçılık, beyinsizliğin şeytani ve psikopatça bir formudur."

edit: ırkçı piçoslar da ben geldim diyorlar bir bir.
  • devletus bahgmiyrus- en çok şikayet edilen tanrı. kendisinden bir ömre yetecek erzak, yakacak gibi ihtiyaç malzemeleri istenir.
  • mizahının yapılmasını çok normal karşıladığım tanrılardır.

bir noktada anlaşmak gerek: mizah, ırkıçılık, faşizm, nefret söylemi vs. nedir bilmeliyiz. kavram bilmemek ayıp değil; onu çarpıtmak ayıptır.

kürtlerle mizah sınırları içinde dalga geçilmesinden keyif alıyorum. bir ibneyle ilgili mizaha gülmemin beni homofobik yapmayacağı gibi kürtlerle dalga geçilmesine gülmek beni ırkçı yapmayacaktır. sözlüklerin birinde 5000 yıllık kürt tarihiyle ilgili bir başlığa; "evet doğru bir dil bilimci olarak 5000 yıllık bir tablet buldum, dövlet bize bahmiyir yazıyordu" diye bir entrye rastlamış, kahkayı basmıştım.

ama, kocaman bir ama: nefret kusarak, kendi etnisitesini tahta çıkartıp, diğerlerini yeren, ötekine yaşam hakkı tanımayan, onu hedef gösterip rencide eden söylemler mizah değildir.

hadi eğlenin gençler.
  • dövlet: halkına sahip çıkmayan garip bir tanrı. halkı elektrikle beslediğine inanılır.
  • mizah iyidir dostum, korkma!

kurtçuk diye aşağıladığın bu insanlar, kürtler gibi ellerine silah alıp, bir zorunluluk olan askerliklerini yapmak için, kürtlere km'lerce uzak şehirlerden gelen hiç tanımadığı, hayatları olan, umutları olan başka insanları hedef alıp gece yarısı karakol basmıyor. bu insanlar otobüslere molotof kokteyli atıp insanları yakmıyor. mizah yoluyla dile getiriyor eleştirisini.

var mı kürt mitolojisi? babile, sümere girme hiç! var mı cevap var mı? var mı gerçekten grameri dilinin? (oluşturmaya çalışıyorsunuz, biliyorum). var mı gerçekten yazılı bir edebiyat ürününüz? madem çok önceden beri buradasınız, madem kadimsiniz(!), türklerin geldiği dönem belli, neden öncesine ait bir şeyiniz yok? araklama farsı, ermeniyi! doğrudan sana ait bir metin göster bana!

hemen bana faşist deme! ülkücü değilim, kemalist değilim. ben liberalin önde gideniyim! sadece aklıma takılanları soruyorum. cahil de değilim. baktım, yok işte!

son olarak, ekşi sözlükte sizin hoşunuza gitmeyen ne yazılsa, düşüncelerinizi "sikmek" kelimesiyle hemen ifade etmeye başlıyorsunuz! bu eril organa olan bu düşkünlük, bu eylemin küçültücü görülmesi, etken-edilgen ilişkisi içinde ifade edilmesi ve karşıdakini aşağılamak için kullanılması hiç normal değil! bu kadim halkın(!) toplumsal bilinç altı nasıl işliyor?

edit: chery potter efendi dümbük ve gerizekalı olduğum kanısındaymış, (bkz: (#39402285)) ister inan ister inanma, özel eğitim aldım bebek! yani çok zekiyim, memur babanın kapısına geldi özel okullar! bak hemen sol framede "türk kızı" diye bir başlık var. neler yazılmış. kimse çıkıp senin gibi birini hedef alarak aşağılamıyor. halkı aşağılamak diyorsun, hiç tanımadığın bir insanı "dümbük" olarak niteliyorsun. bu dümbük daha 2-3 gün önce diyarbakırda bir okula kaç tane kaban gönderdi biliyor musun? hayır yapılan yardım dile getirilmez, ama gerçekten insanda sabır bırakmıyorsunuz! ayrıca davar sürüsü demek de bir halkı aşağılamaktır! sen, iyisin; sen akıllısın; sen neen başka türlü gelmiyorsun?

"(#39402116) siktir git de iki kitap oku öyleyse embesil herif." mesaj kutusuna, usuyoruzreyis'ten gelen harika mesaj! yine "sikmek"e takmışlar...

gelen kutusu » elhamdulillah rastafarayman
    (#39402116) annen ile bir kürdü cinsel ilişki esnasında bastığın için mi bu öfken ? merak ettim sadece yanlış anlama.

03.01.2014 04:52
  • alınganus: kürtlerle ilgili yapılan tüm yorumlara alınan tanrı. şaka, espiri kaldırmamasıyla bilinir.
  • faşikus maşikus: kürt adının geçtiği başlıklara "faşikler, ırkçılar, kafatasçılar" diyerek dalmayı öğütleyen tanrı.

al amk burda da mitolojik türk tanrı var. bak bakalım altında hiç faşikler, ırkçılar diye ağlanıyor mu?
  • leoparus: canavar silüetindeki tanrıdır.köylü ile kapışır.
  • hela vela velvela : ne ise yaradigini kimse bilmiyor. geleneksel bi solende hela vela velvela denilerek bi' seyler istenen tanri. gizemi tivorli ismail tarafindan cozulmeye calisiliyor.
  • (bkz: nankörius)

karakter tanrısı.