şükela:  tümü | bugün
 • kalpteki mitral kapagin cokmesine verilen isim. tum dunya nufusunun %4'unde vardir. sahip olanlarin yakinlarinin %30'unda da bulunur. bundan muzdarip hastalar ayni zamanda mitral yetmezlikleri varsa ameliyat ve dis cekimi gibi operasyonlardan once antibiyotik uygulamasina gerek duyabilirler. onun disinda ufak tefek sendromlari (panik atak, agresyon) disinda zarari yoktur.
 • daha çok kadınlarda görülen* mitral kapak rahatsızlığı... çoğunlukla doğuştan olan bu rahatsızlığa sahip hastaların şikayetleri genelde 20 li yaşlarında (iş yaşamına giriş ve bedensel aktivitelerin çoğalmasıyla) üst düzeye ulaşır... bazı hastalar ise 50'li yaşlarına kadar hiç bir şikayetleri olmadan yaşar... şikayetler; derin nefes alamama, efor gerektiren durumlarda çabuk yorulma, çarpıntı, genel halsizlik ve yorgunluk gibi olabilir... ilerleyen aşamalar* mitral yetersizliğe ve buna bağlı kapakçık değişimine kadar gidebilir.
 • diş muayenesi, doğum, ameliyat vb. durumlarda antibiyotik almam gerektiğini, şikayetlerimi azaltmak için neler yapabileceğimi internetten tırmalaya tırmalaya öğrendiğim, kontrollere ve sağlıklı yaşama sadık kalındığında hiç bir zararı olmayan kalp hastalığı....
 • türk sağlık sitelerinin ısrarla az bahsettiği, mitral valve prolapse syndrome ile karıştırılan rahatsızlık...
 • mitral kapağa yapılacak bir replasmanla kökten çözümlenebilecek rahatsızlıktır. ülkemizde bol miktarda mekanik kapak replasmanı yapılmakta, hasta yaşlı ise homolog greftler de kullanılmaktadır.
 • kafeinve alkol ile birlikte sigaraya da yasak getirilme sebebi hastalik.
 • mitral valv prolapsusu hiç bir tedavi gerektirmez. bu hastaların şikayet olarak sadece zaman zaman çarpıntıları olur. bu nedenle beloc isimli bir ilaç verilir. kullandığı sürece çarpıntısı olmaz. her yıl kontrol ettirilmelidir.
 • ilerlerse ameliyat sarttir. eger kapakcigin durumu uygunsa basit bir ameliyatla onarilabilir. kapakcik onarilamiyorsa ya metal kapakcik ya da domuzun kalp kapakcigi takilir. metal kapakcigi omur boyu kullanabilirsiz ancak duzenli olarak anti-coagulant almak zorunda kalirsiniz. domuz kapakciginda boyle bir zorunluluk yoktur ancak onun da en gec on sene sonra degismesi gerekir.
 • panik atak taşhisinde kullanılan ayırıcı tanı kriterleri arasındadır.
 • en olmadık zamanlarda, ne zaman olacağanı bir türlü kestiremediğiniz çarpıntılara neden olan rahatsızlıktır.. kısa süreli çarpıntılara neden olduğu gibi 1.5 - 2 saat sürebilen çok şiddetli çarpıntılara (örneğin 215 nabız) da neden olabilir ki ne yazık ki bu gruba dahilim..

  çarpıntı başladığı zaman ilk yapılacak iş "hassiktir yine başladı" demek olacaktır (en azından ben şu an hatırlayabildiğim 10 tanesinde falan bu tepkiyi varsayılan olarak verdim).. daha sonra paniğe kapılmadan bir yere oturulmalıdır.. çarpıntıyı hafifletmek veya geçirmek için şu yöntemler uygulanabilir :

  - öncelikle panik yok.. güzel şeyler düşünülmelidir.. ağaçlar felan..
  - ıkınmak.. afedersiniz kabız olmuş gibi ıkınılmalıdır(beyin damarlarını çatlatmamaya dikkat ederek).. bu karın ve göğüs boşluğunda basınç değişimine neden olur böylece kalbiniz rahatlayabilir..
  - kusmak.. parmağı gırtlağa kadar sokarak öğürmeye/ kusmaya çalışmak da karnın kasılmasına böylece basınç değişimine neden olacaktır..
  - boğazın sağ ya da sol yanına (aman dikkat sakın iki yanı aynı anda değil) işaret ve orta parmaklarla masaj yapar gibi bastırmak.. bu 10. sinir olan vagusun harakete geçmesini ve kalbi yavaşlatmasını sağlar..
  - kullanılan ilaçtan (genelde beloc olur) bir adet almak..

  yukarda sayılan yöntemler bir sağlık kuruluşuna gitmeden önce/giderken yapılacak eylemlerdir.. mutlaka bir sağlık kurumuna görünülmelidir.. hastaneye giderken daha önce çekilmiş elektrolar, ekolar, tahlillerle birlikte gitmek doktorun işini daha da kolaylaştıracaktır..

  bu hastalık hastanın fiziksel aktivitelerini kısıtlamaz.. top koşturulabilir, 100 metre koşulabilir, halter kaldırılabilir, daş düşebilii vs.. hastanın stresten uzak durması gerekir.. çay, kahve falan da içmese iyi olur.. tabi yağlı yiyeceklerden de sakınmak damarların tıkanmasını önleyeceğinden herhangi bir çarpıntı anında kanın damarlardan rahatça süzülmesini sağlayacaktır..

  mvp öldürmez stres öldürür.. mvp ile yaşamaya alışın..