şükela:  tümü | bugün
 • mitral kapak yoluyla sol kalpten sol karinciga kanin geri kaci$idir. halsizlik, nefes darligi, kalp yetmezligi gibi belirtileri vardir. kesin te$his icin kalp ultrasonu, tedavisi icin suni kapak gerekmektedir.
 • mitral yetmezlik; degisik nedenlere bagli olarak (akut eklem romatizmasi, kalitsal hastaliklar) sol kulakcik ile sol karincik arasindaki mitral kapagin tam kapanamaması ve kanin sol karinciktan sol kulakciga geri kacmasi olarak ozetlenebilir. mitral kapakta olusabilecek herhangi bir delik; sol karinciga pompalanmasi gereken kanin bi kimsinin sol kulakciga geri kacisina neden oldugundan, kalbin yaptigi isin bir kimsi bosa gitmis olur, kulakciga geri kacan kani tekrar karinciga pompalamak durumunda kalmasi da kalbi yorar. izole mitral yetmezligi olabilecegi gibi mitral yetmezlik, mitral darligiyla birlikte de gorulebilir.

  halsizlik, nefes darligi belirtileri arasindadir. kalp atis sesi coook derinden gelir. bazen stetoskopla bile dinlendiginde 1. ve 2. kalp sesinin duyulmadigi olur.
  kesin tani kalp ultrasonuyla konur. mitral kapak yetmezliginin sebepleri arasinda; mitral kapak prolapsusu (kapagin parasut gibi karinciktan kulakciga bombelenmesi), romatizmal kalp hastaligi ve arter hastaligi bulunmaktadir. bu nedenler arasinda en siklikla rastlanilani akut eklem romatizmasina bagli olarak gelisen mitral kapak yetmezligidir.

  kanin sol kulakciga geri kacisina bagli olarak once sol kulakcikta genisleme gorulebillir. mitral stenozunda oldugu gibi yetmezlikte de hastaligin sinsice ilerledigi gorulur. sol karincik fonksiyonlari bozuluncaya kadar klinik belirti gorulmeyebilir, fakat sol yetmezlik (sol kulakcik/karincik fonksiyon bozukluklari) gelistikten sonra hastanin durumu hizla bozulmaya baslar ve kisa surede tedavi edilmedigi takdirde kalp yetmezliği nedeniyle hastalar kaybedilirler.
  kronik mitral yetmezliginin tedavisi acik kalp ameliyatlari sartlarinda, yapay kapakciklar takilarak yapilir*
 • bugün net olarak öğrendiğim rahatsızlığım, orta seviyeye geçmiş dedi ancak katılacağım spor aktivitesi için risk oluşturmadığını belirterek, bir kaç defa bir sorun var mı diyerek ısrarla belirttim ve aktivite için gerekli olan raporumu olumlu olarak onayladı, mutlaka senede bir kontrol ettirmem gerektirdiğini, daha da ilerlerse ameliyatın şart olduğunu da belirtmeden edemedi.

  şu an için büyük risk oluşturmuyor dendi ancak belki psikolojik de olabilir, diğer insanlara göre daha çok nefes nefese kaldığımı düşünüyorum, ayrıca burnumda bir eğrilik var yakın zamanda ameliyat olacağım belki bu da nefes rahatlamasına sebep olur diye düşünüyorum, 6 ay sonra tekrar kontrole gidip burayı editleyeceğim.
 • bugün rastlantısal olarak vizitte gönüllü eko çekilmeye razı olmamın ardından aldığım tanı. 1-2. derecede hafif olduğunu söyledi hocam, senede bir takip gerekiyormuş. diş kontrolleri ve bakımı da önerildi. spora veya günlük yaşama engel teşkil etmiyormuş. beterinden korusun, şimdilik bununla atlattık gibi.
 • bu hastalığa sahip olanların aşırı kardiyo çalışması yapmaması gerekmektedir. zira bu kapakçıkta kanın geri kaçma miktarını artıracaktır.
 • fizik muayenede s1 yumusamasi ve pansistolik ufurum saptanir. bu ufurum, en iyi apekste duyulur ve sol koltuk altina yayilir, ekspiryum ile artar.
 • erken evrede semptom vermeyen bir kalp kapakçığı fonksiyon bozukluğdur.
 • kalbin içindeki mitral kapağın tam olarak kapanmaması hadisesi. mitral kapak tam kapanmadığı için kalbin kasılması esnasında kalbin sol atriumuna kan geri kaçar. kronik ve ilerleyici bir hastalıktır.
 • yaşlı bir hastada akut mitral yetmezlik yapabilecek koroner arter sağ koroner arter tıkanıklığına bağlı mi gelişmesidir.