• 'köpekbalığı karaya çıktı' reklam sloganıyla şimdilerde piyasaya giriş yapan 'yeni mitsubishi lancer' adıyla da lanse edilen araç. mitsubishi'nin araba ve tasarım politikasını da yenilediğini gösterdi bu araç biz sevgili seyircilere. ne kadar ağır da kaçsa, yok arkadaşım ben buna esinlenme diyemem. isterdim çalmışlar çırpmışlar diye bok atmamayı ama resmen çalıntı bir yüze sahip lancer. bir volvo'nun önü, bir yeni ford mondeo arkası. yan hatlar ve kapı boyunca uzanan kaslı, köpekbalığımsı görünüm veren yukarı meğilli çizgiler ve ön bile aslında ford mondeo desek o da yalan olmaz ama şahsen bir volvo s80 in önüne daha çok benzettim.

hatta reklamın ilk 5 saniyesinde de 'oh be sonunda volvo binebileceğimiz makul fiyatlı kampanyalı manpanyalı bi araba yaptı heralde' demiştim. bildiğin mitsubishi imiş.
  • az evvel bir haber sitesinde sag frame'den ba$ veren volvo reklamina tikladigimda kar$ima cikan otomobil. meger reklam volvo reklami degilmi$; otomobil de volvo s40 degilmi$. vay anasini.
  • afedersiniz eksozu sudan çıkmış bir çük'e benzemektedir. yetkili satıcıdan alacak olan dikkat etsin de eksoza birşeyler taktırsın. yoksa soba borulu bir araçla gezinti yapmak durumunda kalınır.
  • adı ilginç bir şekilde guiness rekorlar kitabına geçirmiştir. 12 temmuz 2008’de ingiltere wiltshire yarış pistinde düzenlenen etkinlikte, 273 adet mitsubishi evo marka otomobil renk sırasına göre geçit yapmıştır. bu olayı organize edenler mitsubishi lancer register etkinlikten topladığı 7,459.27 sterlin’i richard burns kuruluşu’na bağışlamış.
  • özellikle ötv indiriminin kaldırılmasının öncesinde fiyatına gerçekten değebilecek bir çok özelliği barındıran otomobildir. ancak kasası mitsubishi lancer evolution ile aynı, motor gücü evo'nun yarısı kadar olunca nenehatun caddesi gibi yerlerde trafiğin tıkanmasına sebep olan her türlü varlıkla ilgili id kaynaklı duygularınız superegonuzdan hiç bir tepki görmeksizin dilinizden çıkabilir. arabanın patinaj çektiğinde tekerleklerden gücü kesen sistemini devre dışı bırakırsanız geri kalan özellikler konusunda ağzınızdan çıkanlara şaşırmazsınız. evet ilk cümlede geçen özelliklere hill holder dahil değildir ayrıca aynasında kör nokta kısmı da bulunmamaktadır ne yazık ki.
    söz konusu durumu yaşayan sürücünün olaydan bir kaç önce benzer yokuslarda renault 9 springi kaçırmadan kaldırabildiğini göz önünde bulundurmak gerek.
    bir süre sonra gelen edit: kavrama noktasını ararken stop ettirilmesi çok mümkün olan bu arabada söz konusu nokta bir kere kavrandığı zaman en dik yokuşlarda bile çok rahatça harekete geçilebilmektedir.

2015 editi: özlüyorum.
  • tasarımına hasta olduğum, öldüğüm bittiğim bir araba lancer. müthiş asabi, sert, ortalığı dağıtacakmış gibi görüntüsü var. öyleki trafikte görünce arkasından takip edip lancer'dan gözümü alamıyorum.

dediğim gibi uzun zamandır dikkatimi çekmesine rağmen, bugun kafama esti ve aracı test etmeye niyetlendim. izlenimlerim araçtan beklentinin ne olduğu konusunda çok değişik yorumlanabilir. araç müthiş yırtıcı spor bir otomobil gibi durmasına rağmen performanstan eser yok. hatta öyleki benim toyota yaris d-4d 140-150 km/sa hıza kadar yeni lancer'a nal toplatır, gazı köklesende gitmiyor mübarek. 1. 5 a/t versiyonu için konuşuyorum ama 1. 8 olanı ile arasında belirgin bir performans farkı olmadığını da bilenler biliyor zaten. vites geçişleri başarılı ve sarsıntısız, görüş mesafeleri oldukça iyi, malzeme kalitesi kötü değil.
    özet:
    bugun anladım ki lancer benim için uzaktan uzağa bakıp beğendiğim, görüntüsüne hasta olduğum ama satın almayacağım bir araç olarak kalacak.
  • dizelleri kıskandırıyor reklamı ile karşımızdadır. 100 km'de 6.1 litre benzin yakan, yaklaşık 34.000 tl fiyatı olan köpekbalığı lakaplı, arzulanan araç...
  • hayran olduğum şirketin hayran olduğum araba modeli. bu hayranlık hala evimizin garajında bulunan 1990 model lancer glx denen modeliyle başladı açıkcası. yaşına gittiği yollara rağmen hala 2010 model arabalara kendini ezdirmemesi, günümüzde çoğu arabanın dört camı otomatik değilken kendisinin yan aynalarının bile elektronik olması japon mühendisilerine her zaman saygıyla yaklaşmama sebep oldu (bkz: japonlar yapmış abi). ekonomik nedenlerin etkisini varsaymassak ömrümde alacagım diğer arabalarında büyük ihtimal ismini taşıyacak şaheser.
  • kompile 1.5/109 beygir olan lancer olayı 1.6/117 beygire terfi etmiş. "motor kasaya ufak geliyo hacı" eleştirisi büyük ölçüde giderilmiş. tüm versiyonlarında astc standart hale gelmiş. üstelik 35.000 tl'den bahsediyorlar. c3, jazz filan alan neden alır merak etmekteyim.
hesabın var mı? giriş yap