şükela:  tümü | bugün
  • butun binalar hizla restore ediliyor; eskiden doguda oldugunu hatirlacak izler hizla yok oluyor, yok, yok...
  • berlin´de müzeler adasinin ve bir cok önemli galerilerin bulundugu; alte schönhauserstr, oranienburgerstr ve friedrichstr gibi güzel yerlere ait bölge.
  • (bkz: mittel)
  • berlin'in en kimliksiz ve ruhsuz alani.
  • die mitte: (alm.) orta
  • berlin'in "orta"si. harbiden de böyle; ammavelakin ciddi ciddi "suradan geliyorum ben arkadas" diyemiyorsunuz sözlükte. anasinin nikahindaki pichelsdorf var; ama berlin'in göbegi "mitte" yok listede. kafam kadar belediyesi var ya hu. neden adamdan saymamissiniz anlamadim ki...o liste nereden alinip yazildiysa "yuh" diyorum. duvar yikilmadan mi yaptiniz listeyi nedir :/

ayrica prenzlauerberg ve kreuzberg'e olan yakinligi hasebiyle...alisveris merkezleriyle, herbir seyiyle bi'tane olan ilce. berlin'in en büyük "halk parki" burda bulunmaktadir. öyle kiyida kösede kalmis gibi duruyor ki, dibine gitmeyince park oldugunu bile anlamiyorsunuz. sonra icine girince de cikilmiyor, yolu falan kaybediyorsunuz. nasil bi'sey o ya?
  • eski romada arenada af isteyen gladyatörün oylamasını kral halka sorarsa ve bu cevabı alırsa, gladyatörü affeder, başparmak yukarı işareti.

tersini biliyorsunuz, ingula.
  • berlin'in en elit semtiymiş gibi görünen, kafe ve restoranları oldukça göz dolduran hoş mekandır. iki tane steakhouse'ta yemek yedim ve pişman kalmadım, gerçekten iyiydi. arka taraflarındaki evlerse tam oturmalık/yaşamalıktır.
  • karaköy'de açılan mekanın rezervasyon olayını anlayan yeşillendirsin. o nasıl bir ingilizce, hayır kimse mi kontrol etmedi yayındayken? bakınız
  • pimi çıktığı için kolumdan fırlayan ve kaybolan saatimi yaptırarak teslim eden güzel mekan. ilgili çalışanları, güzel yemekleri ve gece eğlenceleri ile çok başkalar.