şükela:  tümü | bugün
  • kadınlarda iki adet döneminin ortasında, yumurtlama sırasında ortaya çıkan birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilen,karın ağrısı. sebebi bilinmemektedir.

tüm ömrü boyunca 450 civarı yumurtası olan kadın bünyesinin ağıtıdır belki.
  • döllenmek isteyen hanımlar için şahane bir uyarıdır, kaçırmaları söz konusu olmaz, uzun ve yorucu hesaplara yer bırakmaz. cinsel ilişki sırasında hafif rahatsızlığa neden olabilir yalnız, aldırmayın.
  • bunu bir kere yasayinca insankizinin dagarcigina muhtesem bir beddua katiliyor: mittelschmerzlere gelesin! evet, bu kadar basit. ama kucumsenmemeli! zira mittelschmerzlere gelesin demek birden saplanan beklenmedik agri yuzunden soke olasin, "noluyo lan?" demeye kalmadan iptal olup saatlerce kivranasin, agri kesicilerden deva bulmayasin, agridan kusasin ve bayilasin, hatta ateslere gelesin demek. kadin bunyeler "ahaha, ay sekerim nolcak yumurtlama sancisindan, ben her ay adet sancisi cekiyorum kol gibi, viz gelir tiris gider" diyebilirler, ama buyuk hata. mittelschmerz dedikleri yasadiginiz yasayacaginiz adet sancilarinin hepsinden daha beter, agri kesici islemiyor, ve gunlerce de surebiliyor. sanirim dogum sancisindan bir dusuk seviye budur.

bir sozum de o yumurta denen pickurusuna. hayir, neyine agri yapiyorsun ki sen cocuum, alti ustu bir tupten gececeksin rahme ineceksin, rahat mi batiyor? hapi dayayip kokunuzu kurutmadigim icin boyle mi tesekkur ediyorsunuz, derdiniz ne? ulan sen dollensen ne olur dollenmesen ne olur, her turlu bir agri bir sanci, her turlu basa belasin. yumurtlarken agri cektiren, hamilelikte tekme tokat girisir icerden rahat durmaz uyku uyutmaz, dogururken zaten agri cektiriyor, sonra da kesin buyur gider okulun haylaz cocugu olur, kes olur eröyinman olur, bela serseri olur basagrisi cektirir orospu cocugu (evet, kendime orospu dedigimin farkindayim). ha yumurtalik efendi "yumurtluyoz yumurtluyoz dolletmiyon, hatun hatuuun yasin kac oldu, bu bir uyaridir!!! ona gore!" falan demek istiyorsa bu mittelschmerz ile, "ulan pust! ben yari baygin kivranirken neyle nasil dollenecek o yimirtalari!' diye karsilik vermek isterim, "eger gelecek ay da boyle bir sey olacak olursa birak hap kullamayi, tupleri tumden baglatirim ulan!" seklinde sopayi, ardindan da "bak sekerim, bes yillik kalkinma planim dahilinde gorecegim seni de, uygun vakti bekliyorum vallahi, sen de sabredeceksin, yani sarah palin ailesinden degilim ki oyle sartlar ne olursa olsun pitir pitir dogurayim" diyerek havuc gostermeyi de ihmal etmem.

iste oyle bir sey.
  • kadınların yumurtlama döneminde yumurtanın çatlamasıyla hissedilen ve tedavisi olmayan dayanılmaz ağrı. ayrıca hemen hemen her 5 kadından birinde görülür ve regl gibi her ay aynı dönemlerde size o acıyı çekmeye mahrum bırakır.
  • küfrettiren korkunç ağrı. nedenini bilmeyip bu ağrı yüzünden acile gitmişliğim bile var.
  • acilde görev yapan bir doktorun asla atlamaması gereken durum. bu yüzden üreme çağındaki özellikle doğum yapmamış kişiler hastaneye akut batın kliniğiyle geldiklerinde adet tarihi kaç günde bir adet olduğu sorgulanmalıdır. korunup korunmadığı da öğrenilmelidir. dış gebelik rüptürü, over kisti torsiyonu mol gebelik ayırıcı tanıda düşünülmelidir.
  • bazen insana gereksiz bir mutluluk yaşatır. özellikle yaş ilerledikçe hala yumurtluyor olduğunu bilmek güzel. bir işe yaramayacak olsa bile.
  • regl ağrısı gibi her yumurtlama döneminde gerçekleşmez, şiddeti de her zaman aynı olmaz. o ayın yumurtası "inadım inat, kıçım iki kanat" modunda takılabilir, siz de "bir apranax forte atar, 15-20 dakikaya kalkarım ayağa" diye düşünürken kendinizi bir sonraki dozu almak için saati seyrederken bulabilirsiniz. "deccal'ı ben mi doğuracağım lan yoksa?!?" düşüncesinden yola çıkarak korku filmi senaryoları düşünüp kafa dağıtmaya çalışabilirsiniz. neyiniz olduğunu soranlara küfreder gibi "mittelschmerz!" diye çemkirebilirsiniz, hakkınızdır.

yıllar önce, oturduğu yerden uzun uzun gıdaklayan bir tavuğun o sesi yumurtlarken çıkardığını öğrendiğiniz için
    tuhaf bir şekilde tavuklara yakın hissedersiniz kendinizi. o gıdaklamanın sizdeki karşılığı yaklaşık aynı tonda inlemeler ve ağrı iyice arttığında patlattığınız yüksek sesli bir "ananın amı tamam mı? ananın a-m-ı!!!"dır.

semptomatik tedavi olarak alkol, (karna sürülmeyecek, hastanelik olmamak için ağrı kesicilerin etkisi geçtikten sonra mayışana kadar içilecek) orta vadeli çözüm olarak doğum kontrol hapları, (onlar ki ne küçücük fıçıcık içi dolu turşucukturlar) uzun vadeli çözüm olarak tükanı kapatma (tüpleri bağlatma olayı) önerilir.

not: ağrı çok fazla değilse gevşeme ve dikkat dağıtma amacıyla seks yapılabilir. adam bamya pipiliyle şayet, cinsel ilişki sırasında hafif bir rahatsızlığa neden olabilir zaten normal zamanlarda da muhtemelen cinsel ilişki sırasında hafif bir zevk alıyorsunuzdur, aldırmayın. ille de o sezonda yavrulamak istiyorsanız sanırım "hesapla kitapla uğraştırma işte, dölle beni gitsin" diye yaklaşmak gerekiyormuş*. ben kendisinden sıcak su torbası ısıtıcı ya da ortamda sıcak su torbası yoksa bizzat sıcak su torbası olarak faydalanmayı uygun buluyorum.
  • dismenoreler ile birlikte akut siklik pelvik ağrıların nedenini oluşturur. ovulasyon sırasında peritona dökülen folikül sıvısı veya kanın oluşturduğu reaksiyona bağlı olarak oluşur. siklus ile ilişkili, akut gelişen, kısa süreli ve genellikle hafif seyirlidir. tek taraflı alt kadran ağrısına neden olur.