şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 2018 haziranında yayınlanması beklenen xiaomi android arayüzü
  • üst segment modeller için haziran sonu, diğer modelleri için ise temmuz sonunda global versiyonları yayınlacağı duyurulmuş.
  • 3 gün önce yayınlanan sürüm. bana neden gelmediğini anlayamadım
    not: mi mix 2
  • 5s plus a geldi global beta. bildirim merkezinin görüntüsü değişmiş, güzel olmuş. başka da fark göremedim henüz
  • xiaomi mi note 3cihazıma gelse de yüklesem diye beklediğim miui sürümü. ama sanırım biraz daha bekleyeceğiz..
  • xioami mi 5s'e global beta sürümünü kurdum. ilk izlenimleirm:

- daha kesinlikle oturmamış ve tam değil. özellikle bildirimler konusunda çok eksikleri var.
    -bildirim arayüzü doğru düzgün çalışmıyor ama xiaomi kesinlikle doğru yolda.
    -miui 9'dan kat kat hızlı ve kullanması daha keyifli.
    -bildirim arayüzü doğru düzgün çalışmıyor demiştim. kilit ekranında bildirimler hiçbir şekilde gözükmüyor. bilinen bir bug'mış bu haftaya düzelitilir artık.
    -sonunda bildirim ikonları monochrome olarak gözüküyor.
    -kameraya gelen portre modu gayet iyi. ama google camera'nınki daha iyi. :p
  • mi mix 2 cihazıma bugün miui 10 8.7.26 beta sürümünü kurduğum android arayüzü.

--- spoiler ---
    ilk izlenimlerim:
    - müzik çalarken kilit ekranındaki büyük albüm kapağı gitmiş. en çok canımı sıkan da o oldu zaten. onun dışında hep iyileşme söz konusu.
    - yukarıdan kaydırılan panel çok şık ve minimal olmuş. ufak tefek problemler var ama beta sürümüne göre gayet iyi bence.
    - uygulamalar arası geçiş çok kolaylaşmış.
    - tema marketindeki çoğu uygulama %100 uyum sağlayamadığı için kurarken söylüyor bazı miui 10 özellikleri çalışmayabilir diye.
    - pil performansı bir nebze artmış geldi bana. artmamış olsa bile bir düşüş yok. bu iyi.
    - küçük simgeler büyümüş, yazı tipleri daha okunaklı ve kalın hâle gelmiş. xiaomi uygulamalarının çoğu daha göze hoş gelir olmuş. (örneğin takvim)
    - uçurum kadar fark olmasa da kullanımda bir hız artışı söz konusu.
    - yeni gelen seslerin (doğa sesleri) çok da bir çatapatı yok.
    - portre modu acayip hassas. kamerayı çok az kıpırdatırsanız fotoğraf direkt bulanık çıkıyor. bunun gelişmesi lazım, bu şekilde kullanılacak gibi değil. en azından mi mix 2'de durum böyle.
    --- spoiler ---

izlenimlerimi sunduktan sonra şunu belirtmek istiyorum:
    ben güncellemeyi yapmadan önce türlü türlü forumlarda nasıl yapılır aradım. sanki tek kurma yöntemi fastbootmuş gibi anlatılmış. yok bootloader kilidini açacaksın, telefonu açma ile ses kısma tuşlarına basacaksın, bilgisayara bağlayacaksın ohoooo. gözüm korktu. hatta bazıları garantiden çıkar en iyisi stable kullan falan dedi. ben de umudu kestim ve birkaç gün uğraşmadım.

bugün aklıma geldi girdim google'a, çocuk gibi "miui 10" yazdım ve ilk çıkan siteye girdim. downloads'tan mi mix 2 seçtim. developer olanı seçtim. ardından xiaomi'nin kendi updater uygulaması ile 5-10 dakikada kurdu.
    ulan biri de çıkıp dememiş ki official siteden indirip 5dkda oluyor siz niye bu kadar kasıyorsunuz diye!

kendi cihazımı hallettikten sonra düşündüm; ben yazsam mı "beyler bu kadar uğraşmaya gerek yok." diye. yok. uğraşsın dursun pezevenkler.
  • mi8 ile beklediğim xiaomi arayüzüdür. gerçi resmen işletim sistemi haline geldi neredeyse.

gel artık vicdansız.
  • bugün resmi olarak 12 xiaomi cihazına gelmiştir.

bugün verilen stabil raom güncellemesi ile aşağıdaki 12 cihaza güncelleme verildi.
    xiaomi 8se
    xiaomi mıx 2
    xiaomi mıx
    xiaomi 6
    xiaomi 6x
    xiaomi note 2
    xiaomi 5
    redmi 6 pro
    redmi 6
    redmi 6a
    redmi note 5
    redmi s2
    bunun yanında mi 8 ve mi mix 2s için beta sürecinin halen devam ettiğini de hatırlatalım!
  • mi mix 2 telefonuma level atlatmış güncellemedir. özellikle kamerada önemli iyileştirmeler olmuş. daha önce iphone 7 plus kullanan biri olarak, yeni gelen portre modunu da gayet başarılı buldum. demekki tek kamera ile de bu iş yapılabiliyormuş. sonuç olarak çinli arkadaşları tebrik ediyorum. adamlar yapmış.