şükela:  tümü | bugün soru sor
 • artırılmış gerçeklik ile sanal gerçekliğin bir arada kullanıldığı bir teknolojidir.
  kameradan alınan fiziksel gerçekliğe, bilgisayar üretimi veriler entegre ederek kullanıcıya sunmaya dayalı bir yöntemdir.
 • jet motorunu sınıfa koyup çalıştırmayı mümkün kılan teknoloji

  microsoft hololens ve japan airlines ortaklığı ile izliyoruz
 • mixed reality* daha çok kişiselleştirilen artırılmış gerçeklik olarak tanımlanmasını düşündüğüm yöntem.

  şu an türkçe kaynakları oldukça kısıtlı olan bu yöntem için marketing meetup twitter hesabı video alıntılamış. işte o tweet
 • mixed reality microsoft tarafından 'augmented realıty' nin gerçek dünya tekileşimi bozulmadan kullanılan haline verilen isim.

  daha detaylı açıklamak gerekirse, augmented reality uygulamalarında yaşanılan deneyim genellikle elinizde tuttuğunuz telefon ya da benzeri bir alet ile gerçek dünyaya bir simülasyon oluşturmak ve yine bu aletlerin ekranları üzerinden etkileşim kurabilmek.

  ancak mixed reality uygulamaları size daha sürükleyici bir deneyim yaşatmak için ekrana bağlı olmadan ellerinizi rahatlıkla kullanabileceğiniz bir ortam sağlıyor. bunu hololens ya da diğer mixed reality gözlükleri ile başarıyor ve bu sayede kullanıcı günlük hayatında zaten kullandığı hareketleri (gaze, gesture, voice) kullanarak simülasyonlar ile etkileşime geçebiliyor.

  edıt: imla
 • türkçe karşılığı "karma gerçeklik" olan, artırılmış gerçeklik (augmented reality) ve sanal gerçeklik (virtual reality) teknolojilerinin bir arada kullanıldığı teknolojiye verilen isim.
 • augmented reality indeed.

  mixed reality ne amk.?

  gerçi gelecekte ne olur bilimmez. biraz düşününce, çok farklı boyutlardaki gerçeklikleri deneyecek insanlık. ve elbet birileri ileride bunları birleştirecek. çomar tayfa, redneck çavuşlar ya da hillbilly'ler " mixed reality" terimini kullanılabilirler. bunların ilki olmuş olabilirsin delikanlı. aferin.