şükela:  tümü | bugün
 • ssl (solid state logic), amek, euphonix, neve çeşitli mixing console markalarıdır.
 • iki veya daha fazla ses kanalini bunyesinde birlestirip cikis veren aygit. djler icin genelde dort kanal yeterlidir. iki tt, bir spinner ve birde sampler baglandiginda, bir ttden gelen parcanin uzerine spinnerdaki sarkinin bir bolumu loop olarak verilir, arada samplerdan da ce$ni yapılır, daha sonra cross fade ile ikinci ttye gecilir. isbu eylemlerin hepsi mixing console* ile yapılır.
 • nail yurtsever'in kayıt masası dediği şey!
 • kayit dunyasinin olmazsa olmazlarindan. o olmasaydi hic birimiz muzik dinleyemiyor olurduk (tabi bu calan muzisyenden, evdeki cd calar'a kadar her sey icin gecerlidir ama neyse!)

  bir diger adida mixer olan console'lari asil gorevi birden fazla (ses) kaynagi(ni) tek bir cikisa yonlendirmesidir.

  gunumuzde fiziki ozelliklerinden dolayi analog mixer ya da digital mixer olarak ikiye ayrilan mixerler, kullanim amaci acisindan recording console (kayit) ya da mixing console (miksaj) olarak da ikiye ayrilirlar. (tabii aslinda ayni mixer hem kayit hem de miksaj icin kullanilabilir, yani oyle ayri bir recording yada mixing console'una luzum yoktur!). tabii buna konserlerde kullanilan live mixer'lari da ucuncu bir tur olarak ekleyebiliriz. bu aletler gorunus ve sekil itibariyle ayni olsalar da, kullanim amaclarina uygun olarak kucuk fiziki farklililar gosterirler.

  4, 8, 16, 24 kanalli olan kucukleri, profesyonel studyolarin sahip oldugu 48, 128 kanalli olanlarina kadar cikar. her kanalin ayri ayri kontrolune olanak saglayan mixerler, kayit esnasinda yapilan performansi/kayit edilen kaynagi tape'e (mtr) yada hard disk'e yonlendirmeye yarar. miksaj (mixing) esnasinda da bu kayit edilmis kaynaklarin ayri ayri kontrol edilip, duzenlenip (pan, eq, compressor, fx vs.) tek bir cikisa (genelde master tape) yonlendirilmesini saglar.
 • kabaca birden fazla ses sinyalini içine alan ve tek bir çıkıştan düzenlenmis biçimde gönderen aletin genel ismi.

  allen & heath
  soundcraft
  phonic
  behringer
  yamaha

  en bilinen markalardandir. özellikle allen&heath sektörün tanrısı gibidir. t112

  amfi katını üzerinde bulundurup, pasif diye tabir edilen sisteme ses ve gerilim i gönderenlerine power mikser denir. en çok tercih edilen power mikser markası genelde behringer pmp serisidir. küçük çaplı düğünlerde, çeviri şirketlerinde, kafelerde felan bolca kullanılır. power mikseri üzerinde değişik watt düzeylerinde power amfi taşıyan bütünleşik bir ürün olduğunu söyleyerek sonlandırabiliriz.

  (bkz: amplifier)
  (bkz: analog mixer)
  (bkz: digital mixer)
  (bkz: power amplifier)
  (bkz: pre-amplifier)
 • canlı müzik, stüdyo/kayıt, tv yayıncılığı gibi vs işlerde teker teker gelen ses sinyallerini karıştımak ve işlemek için kullanılan çok düğmeli, çok ışıklı ve son on yıldır dijital olan teknoloji hede hödösü. güncel festival kullanımı ve de popülerliğine göre (bkz: avid), (bkz: digico),(bkz: allen heath) ve (bkz: yamaha)olarak sıralanabilir. fiyatları da orta sınıf bir arabadan, güzel bir apartman dairesine kadar uzanan geniş bir yelpazede seyretmektedir.