• acil polikliniklerine hastaların kalp ağrısı, ciğer üşütmesi sanarak çoook acil olarak başvurdukları şikayetleridir.çok acil müdahale gerektirmez, yoğun acil poliklinik ortamında boşu boşuna doktorları ve diğer personeli rahatsız etmenize neden olur.keza bıçak batar tarzda , parmak ile yeri gösterilebilecek ağrının kalple ilgisi yoktur .hele bi de bu ağrı hareket ile artıyor ve araba kullanmayı öğrenmek gibi bir faaliyet sonrası oluşuyorsa içiniz tamamen rahat olsun.mesai saatlerinde fizik tedavi ve rehabilitasyon polikliniğine başvurmanız önerilir.
  • eğer ağrı sol göğüs kafesinizdeyse her krampta acile kaldırılmak ve kerelerce ekg çektirmek mümkündür.genelde çok şiddetli üşütmekten,terliyken rüzgara maruz kalmaktan mütevellittir.açık yaka giymeyi seven biriyseniz sonradan bu sevginizin yok olması muhtemeldir.yediğiniz onca kas gevşetici iğne de cabası..
  • aniden karnımın sağ alt kısmında bir batma hissettim. gece gece uykumu böldü, ama önemsemedim. biraz zaman geçtikten sonra tekrar bir sızı, kasılma. lan acaba apandisit mi, dedim. ben hastalık hastasıyımdır. çok korkarım. hemen araştırmaya başladım. belirtiler apandisit belirtileri ile aynı! korkudan başım döndü. gözlerim karardı. annemin yanına zor attım kendimi. sıcak bir şey yaptı, içtim. nasıl oldu anlamadım, unutturdu bana. uykuya bile daldım. sabah yine aynı şekilde uyandım. kıvranıyordum sanki ama ağrıdan değil. psikolojik olarak... artık hastahaneye gitmeliydim. ingilizce dersimi ekip hastahane koridorunda sıra bekledim. üstelik üniversiteye bir sene geç gidiyorum diye babamın sigortasından faydalanamıyordum. otuz lira koydum. nihayetinde muayene odasına girdiğimde ben, ultrasona- film çektirmeye gönderecek derken adam bir iki soru sordu, soğuk algınlığı dedi. olabilirdi. geçen gün arkadaşın arabasında klimayı açıp uzun yola çıkmıştık. reçetemi yazdı. bir ağrı kesici, bir de kas gevşetici merhem. kaslarımı üşütmüşüm. teşhis miyalji yazıyordu. sabah apandisiti patladı patlayacak gibi olan ben turp gibi olduğunu duyunca, hastahane çıkışında 15 km. bisiklet sürdü. kasılacak başka kasım da yokmuş benim, tam da bölgesini buldu. içim rahat değil. merhemi sürdüm ama apandisitse ve patlatır diye ağrı kesici içmeye korkuyorum. gidip bir de kan tahlili filan yaptıracağım.

kısacası tanım: bazen rahatlatacak rahatsızlıktır...
  • kas ağrısıdır.
    genellikle fmf hastalarının %20'sinde rastlanır bir durum.
    (kaynak: kendimden biliyorum)
  • geldi yine gönlümün efendisi...
    gavurunkinden hallice olan bir ankara gününde daha, sabahına miyaljilenmek üzre vantilatör karşısında kendisini andığım, şahane hafta siken spazm kombosu.