şükela:  tümü | bugün
 • acil polikliniklerine hastaların kalp ağrısı, ciğer üşütmesi sanarak çoook acil olarak başvurdukları şikayetleridir.çok acil müdahale gerektirmez, yoğun acil poliklinik ortamında boşu boşuna doktorları ve diğer personeli rahatsız etmenize neden olur.keza bıçak batar tarzda , parmak ile yeri gösterilebilecek ağrının kalple ilgisi yoktur .hele bi de bu ağrı hareket ile artıyor ve araba kullanmayı öğrenmek gibi bir faaliyet sonrası oluşuyorsa içiniz tamamen rahat olsun.mesai saatlerinde fizik tedavi ve rehabilitasyon polikliniğine başvurmanız önerilir.
 • (bkz: fibromiyalji)
 • eğer ağrı sol göğüs kafesinizdeyse her krampta acile kaldırılmak ve kerelerce ekg çektirmek mümkündür.genelde çok şiddetli üşütmekten,terliyken rüzgara maruz kalmaktan mütevellittir.açık yaka giymeyi seven biriyseniz sonradan bu sevginizin yok olması muhtemeldir.yediğiniz onca kas gevşetici iğne de cabası..
 • geldi yine gönlümün efendisi...
  gavurunkinden hallice olan bir ankara gününde daha, sabahına miyaljilenmek üzre vantilatör karşısında kendisini andığım, şahane hafta siken spazm kombosu.
 • üşütmeye bağlı olarak ortaya çıkan kas ağrısı.

  on beş gün önce öğle havasının sıcaklığına kanarak kadıköy'e formamla gittim. üzerimde yalnızca mont vardı. gerek statta,gerekse vapurda bayağı üşüdüm. ertesi gün sağ göğsüme hançer saplanmış gibi bir ağrı hissettim. öyle ki su içerken,bir şeyler yerken besinler sanki boğazımda bir yere takılıyordu. yutkunma konusunda sıkıntı yaşıyordum. çok şükür bu ağrı bir iki günde geçti. geçen hafta yine sabah vaktinin sıcaklığına kanarak akşam kazak ve hırka ikilisiyle dışarı çıktım. ertesi gün ortaya çıkan ağrılar öncekinden çok farklıydı. göğüs bölgemin bir noktasına ağrı saplanmıştı. ara sıra derin nefes almak zorunda kalıyordum. kas gevşetici kullanınca da fayda etmedi. sigara içmememe rağmen korkmaya başladım,üstelik şu zamana kadar birçok kez üşütmüşümdür ama şu an yaşamış olduklarıma hiç benzemiyordu. daha önce bir hafta süren baş ağrısı yaşamıştım ama göğsümün ağrısı on beş günü aştı. akciğerlerimde bir sıkıntı olduğu endişesi artık uyutmuyordu. akciğer ile ilgili tüm ciddi hastalıklara baktım,belirtilerin çoğu uyuyordu yalnızca öksürük yoktu.
  ağrım devam edince dayanamadım acile gittim. röntgen ve ekg çekildi. doktor,bir sıkıntının olmadığını söyledi. rahatsızlığıma ise "miyalji" tanısını koydu.

  üşütme basit bir olay olarak görülebilir ama bu miyalji yaşam kalitesini ciddi oranda etkiliyor. yemek yerken çok zorlanıyorsunuz. aceleniz dahi olsa terli bir şekilde soğuk havada gezmeyin ve hava durumuna her zaman güvenmeyin.
 • ince giyinen insan hastalığı. kışın artar çünkü üşümeyen, daha doğrusu üşüttüğünü anlamayan kişi soğuk havada kahraman gibi gezer incecik kıyafetler ile. sonra da ''ayh kalbime sancı saplandı! ayh kaburgama bıçak girdi!'' girer. hak ediyorsun*