şükela:  tümü | bugün
 • lat. 1-sinir lifleri cevresinde kilif $eklinde olu$an yaga benzer yumu$ak madde, miyelin.
  2-canliligini yitirmi$ dokularda dejenerasyon sonucu damlaciklar halinde olu$an yaga benzer madde.
  ayrica (bkz: myelinizasyon)
 • (bkz: myelin) (bkz: ms)
 • (bkz: lorenzo s oil)
 • nöroloji'de, sinir hücrelerinin uzantılarının etrafını saran ve sinir iletiminin hızlı yapılmasını sağlayan yağ moleküllerinden zengin kılıf.

  myelin kılıf, aksonların etrafını saran schwannom hücreleri veya beyindeki oligodenrit hücreler tarafından yapılır. sinir iletisini oluşturan elektrik akımının sinir hücresi boyunca akmasını hızlandırarak bu akımın kısa devre yapar gibi hücre aralarından atlayarak* hızla iletilmesini sağlar.

  myelinle kaplanmış hücre uzantıları beyaz renkte görülürler. beyin ve sinir dokusunun beyaz renkli kısımları myelinden zengin alanlardır.

  (bkz: demyelinizan hastalık)
 • miyelin kılıfına sahip bir sinir lifinde, 120 m/sn hızında iletilir bilgi. bu kılıfın olmadığı liflerde ise bu hız ancak 1 m/sn'dir.

  bu kılıf, bazen, vücut tarafından düşman olarak algılanır ve bağışıklık sistemi bu kılıfa saldırarak, kılıfın belli bölümlerini kemirmeye başlar. bu koruyucu kılıfa zeval gelince, kılıfın sağladığı iletkenlik gücü azalır. belli bölgelerde uyuşma, halsizlik gibi belirtiler, görme duyusunda kayıplar yaşanır (bkz: multipl skleroz).
 • merkezi sinir sisteminde oligodendroglialar, periferik sinir sisteminde ise schwann hücreleri tarafından yapılır. miyelinli bölgelerde iletim daha hızlıdır.
 • vücuttaki membranlar arasinda en fazla lipit oranına sahip olandır.
 • aksiyon potansiyelinin akson üzerinde ranvier boğumu denen noktalardan sıçraya sıçraya gitmesini sağlayarak sinirsel iletimin süratini arttıran etmendir.
 • yetenek kavramı ile direkt ilişkisi vardır.

  örneğin; bir tenisçinin ustaca yaptığı bir forehand vuruşunu ele alalım. merkezi sinir sistemi ile ilgili vuruşta aktif olan kaslar arasında yoğun bir ileti alışverişi vardır. bu alış veriş hayatında ilk kez forehand vuruş yapan biriyle kıyaslandığında kalite açısından inanılmaz derecede fark vardır. bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi ilgili sinirlerin üzerinde yer alan miyelinlerin kalınlığıdır. ne kadar çok tekrar edilirse ilgili sinirlerde miyelinler o kadar kalınlaşır ve ileti kalitesi ve hızı artar...

  fakat derinlemesine, planlı ve yapılandırılmış antrenman da çok önemlidir. bunun için usta bir koç gerekir. bilinçsizce sürekli tenis oynamak da bir yerden sonra gelişmeyi yavaşlatır ve hatta durdurur. yoksa tüm kamyoncular formula pilotu olurdu.

  sonuç; evet messi doğuştan yetenekli ronaldo çok çalışıyor. messi full yatıyor zaten evde :d