şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: fibromiyalji)
  • fibromiyalji ile alakası olmayan, vücudun belli bir bölgesini tutan ağrılı kas hastalığı.
    miyofasiyal ağrı sendromu bir kas gurubu veya tek bir kasta olan ağrı ve hassasiyet, kas içerisinde gergin bant ve basmakla yansıyan ağrının olduğu tetik noktaların varlığı ile karakterize bölgesel ağrılı sendrom şeklinde tanımlanabilir. sıkklıkla başka muskuloskeletal hastalıklarla karıştırılabilen hastalık daha çok omuz, boyun ve bel bölgesinde lokalize kas ağrılarına yol açar. genelde kötü postür, uzamış immobilite, yapısal asimetrilerden kaynaklanır. tedavisinde öncelikle altta yatan duruş bozukluğunun ya da alışkanlıkların düzeltilmesi gerekmektedir. ayrıca fizik tedavi ajanları, postür ve germe egzersizleri, kuru iğneleme, soğuk uygulamalar, akupunktur uygulanabilir.
    eğer benzer ağrılarıdan şikayetçiyseniz bir fizik tedavi ve rehabilitasyon doktoruna başvurunuz.
  • ilginç bir şekilde çoğu doktorun fibromiyaljiyle karıştırdığı, fibromiyaljinin aksine çoğunlukla tek bir kasın bir veya daha fazla noktasında trigger noktası denilen spazmlarla karakterize bir kas hastalığı.

kaslar hem kasılırken hem gevşerken enerjiye ihtiyaç duyarlar. bir kas grubunu gereğinden fazla şiddette ve gereğinden daha uzun süre ağır yük altına soktuğunuzu hayal edin. kas kasılarak direnci karşılamayı becerse bile bazen tekrar gevşeyecek enerjiyi bulamayabilir ve kas üzerinde belirli bir noktada bu kasılma hali değişmeden kalabilir.

bu durumu düzeltmenin en kolay yolu basit bir anlatımla kanlanmayı arttırarak kasın gevşemek için ihtiyacı olan enerjiyi ulaştırmaktır. kuru iğneleme, masaj vb. gibi.

(bkz: kuru iğne tedavisi)
  • tanısı zor konan ağrı sendromu.

halen tanısı konulmadı diyerek başlayayım, sadece benim düşüncem bu yönde. gitmediğim doktor(üçü yurtdışında olmak üzere 6 doktor), çekilmediğim mr kalmadı, sonuçlara bakıyorlar ve senin hiçbirşeyin yok, kuruntulusun deyip kas gevşeticiyle gönderiyorlar. ancak ben uzun mesafe yürüyüşlerde sağ kürek kemiğimin solunda bir ağrı hissediyorum. bıçak batıyor gibi oluyor. hatta bir doktor 6 seans lidokain iğnesi uyguladı. bende t4-t5 te sinir sıkışması varmış vs. ancak mr sonuçlarında görünmüyor bu durum. iğneler de sadece geçici çözüm oldu, her iğneden bir gün iki gün sonra ağrı tekrar başlıyordu. işin ilginç yanı da bu ağrı varken boynum ağrımıyor, ama boynum ağırırken de bu ağrı olmuyor. gezici gibi birşey. fibromiyalji ile karıştırılabiliyor. onun da testi yapıldı sonuç negatif(çok şükür). ancak değerli sözlükçüler arasında bilgisi olan varsa bana ulaşırsa çok sevinirim, en azından tanı koymama yardımcı olunsa yeter çünkü her gün ama her gün bu ağrıyı düşünmekten yoruldum artık.
  • 5-6 kere yaşadığım katlanılması zor ve 1 aya kadar sürebilen ağrıdır.
    1- genelde bulunduğum il dışındayken yaşıyorum. stresle ilişkisi hipotezi varmış tıpta. bende stres kaynaklı olabilir.
    2- kamburlukla ve duruş bozukluğuyla ilgili olabilir deniyor tıpta. masabaşı çalışıyorum ve dik oturmakta zorlanıyorum. kaslarım zayıf ve hafif de olsa bir kamburumsuluk söz konusu. bir nedeni de bu olsa gerek.
    3- pencere açık uyuduğum yaz gecelerine denk geliyor genelde. bir kere de soğuk kış gününde, rutubetli ve soba yanmayan bir evde olmuştum.
    sanırım bende ilk iki neden, 3. ise bu nedenlere dayanarak tetikleyen mekanizma. tetik noktası ise iki kürek kemiğim arasında oluyor. nefes alırken bile zorlanıyorum bazen, gece uyutmuyor, sürekli uyku bölünüyor. kabus da gördürüyor. kas gevşetici ve krem uygulansa da en az 15 gün etkisi sürüyor. hiç doktora gitmedim. gitsem o da kas gevşetici ve krem verirdi herhalde.
  • yaklaşık 2 aydır muzdarip olduğum illet. sabah uyandığımda boynun sol tarafını kapsayan tutulma şeklinde başladı. egzersiz sıcak kompreslerle hafifledi bayağı 1 hafta içinde
    ama hala sol kürek kemiğimin altı kütür kütür kulunç dolmuş. o geçmedi bir türlü. sol koluma kadar uzanan bir gıcık ağrıya neden oluyor hayat kalitesini düşüren cinsten. kendimi solcu gibi hissediyorum. ağlak mazlum bir halim var. sol omuzuma egzersiz olsun diye garip hareketler yaptırıyorum. tik olacak neredeyse.

zibilyon tane nedeni olabilir diyolar.
    uyurken cereyanda kalma, uyku eksikliği,stres, hareketiz çalışma şartları, d vitamini ve magnezyum eksikliği vs.
    önce fizyoterapiste gittim. kütürdetmeler, kuru iğnelemeler, kupalamalar falan hoş şeyler rahatlatıyor vücudu genel olarak ama o sol kürek kemiğimin altındaki tetik noktaya etki etmedi bir türlü 2 seansta. bi ara bitti gibi oldu sonra nüksetti yine.

bugun bir özel hastanenin polikliniğin fiziksel tıp bölümüne gittim. bir iki hareketler yaptırdı doktor. böyle yapınca oran ağırıyor mu, şuran sızlıyor mu falan. ardından kan tahlili ve mr yapmamı istedi. kan tahlilinde değerler normal çıktı. patolojik bir bulgu yok neyseki. mr için bayaği sıra var 2 gun sonraya boşluk bulabildim ancak.

bakalım neler olacak...