şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: fibromiyalji)
 • fibromiyalji ile alakası olmayan, vücudun belli bir bölgesini tutan ağrılı kas hastalığı.
  miyofasiyal ağrı sendromu bir kas gurubu veya tek bir kasta olan ağrı ve hassasiyet, kas içerisinde gergin bant ve basmakla yansıyan ağrının olduğu tetik noktaların varlığı ile karakterize bölgesel ağrılı sendrom şeklinde tanımlanabilir. sıkklıkla başka muskuloskeletal hastalıklarla karıştırılabilen hastalık daha çok omuz, boyun ve bel bölgesinde lokalize kas ağrılarına yol açar. genelde kötü postür, uzamış immobilite, yapısal asimetrilerden kaynaklanır. tedavisinde öncelikle altta yatan duruş bozukluğunun ya da alışkanlıkların düzeltilmesi gerekmektedir. ayrıca fizik tedavi ajanları, postür ve germe egzersizleri, kuru iğneleme, soğuk uygulamalar, akupunktur uygulanabilir.
  eğer benzer ağrılarıdan şikayetçiyseniz bir fizik tedavi ve rehabilitasyon doktoruna başvurunuz.
 • ilginç bir şekilde çoğu doktorun fibromiyaljiyle karıştırdığı, fibromiyaljinin aksine çoğunlukla tek bir kasın bir veya daha fazla noktasında trigger noktası denilen spazmlarla karakterize bir kas hastalığı.

  kaslar hem kasılırken hem gevşerken enerjiye ihtiyaç duyarlar. bir kas grubunu gereğinden fazla şiddette ve gereğinden daha uzun süre ağır yük altına soktuğunuzu hayal edin. kas kasılarak direnci karşılamayı becerse bile bazen tekrar gevşeyecek enerjiyi bulamayabilir ve kas üzerinde belirli bir noktada bu kasılma hali değişmeden kalabilir.

  bu durumu düzeltmenin en kolay yolu basit bir anlatımla kanlanmayı arttırarak kasın gevşemek için ihtiyacı olan enerjiyi ulaştırmaktır. kuru iğneleme, masaj vb. gibi.

  (bkz: kuru iğne tedavisi)
 • tanısı zor konan ağrı sendromu.

  halen tanısı konulmadı diyerek başlayayım, sadece benim düşüncem bu yönde. gitmediğim doktor(üçü yurtdışında olmak üzere 6 doktor), çekilmediğim mr kalmadı, sonuçlara bakıyorlar ve senin hiçbirşeyin yok, kuruntulusun deyip kas gevşeticiyle gönderiyorlar. ancak ben uzun mesafe yürüyüşlerde sağ kürek kemiğimin solunda bir ağrı hissediyorum. bıçak batıyor gibi oluyor. hatta bir doktor 6 seans lidokain iğnesi uyguladı. bende t4-t5 te sinir sıkışması varmış vs. ancak mr sonuçlarında görünmüyor bu durum. iğneler de sadece geçici çözüm oldu, her iğneden bir gün iki gün sonra ağrı tekrar başlıyordu. işin ilginç yanı da bu ağrı varken boynum ağrımıyor, ama boynum ağırırken de bu ağrı olmuyor. gezici gibi birşey. fibromiyalji ile karıştırılabiliyor. onun da testi yapıldı sonuç negatif(çok şükür). ancak değerli sözlükçüler arasında bilgisi olan varsa bana ulaşırsa çok sevinirim, en azından tanı koymama yardımcı olunsa yeter çünkü her gün ama her gün bu ağrıyı düşünmekten yoruldum artık.
 • 5-6 kere yaşadığım katlanılması zor ve 1 aya kadar sürebilen ağrıdır.
  1- genelde bulunduğum il dışındayken yaşıyorum. stresle ilişkisi hipotezi varmış tıpta. bende stres kaynaklı olabilir.
  2- kamburlukla ve duruş bozukluğuyla ilgili olabilir deniyor tıpta. masabaşı çalışıyorum ve dik oturmakta zorlanıyorum. kaslarım zayıf ve hafif de olsa bir kamburumsuluk söz konusu. bir nedeni de bu olsa gerek.
  3- pencere açık uyuduğum yaz gecelerine denk geliyor genelde. bir kere de soğuk kış gününde, rutubetli ve soba yanmayan bir evde olmuştum.
  sanırım bende ilk iki neden, 3. ise bu nedenlere dayanarak tetikleyen mekanizma. tetik noktası ise iki kürek kemiğim arasında oluyor. nefes alırken bile zorlanıyorum bazen, gece uyutmuyor, sürekli uyku bölünüyor. kabus da gördürüyor. kas gevşetici ve krem uygulansa da en az 15 gün etkisi sürüyor. hiç doktora gitmedim. gitsem o da kas gevşetici ve krem verirdi herhalde.
 • yaklaşık 2 aydır muzdarip olduğum illet. sabah uyandığımda boynun sol tarafını kapsayan tutulma şeklinde başladı. egzersiz sıcak kompreslerle hafifledi bayağı 1 hafta içinde
  ama hala sol kürek kemiğimin altı kütür kütür kulunç dolmuş. o geçmedi bir türlü. sol koluma kadar uzanan bir gıcık ağrıya neden oluyor hayat kalitesini düşüren cinsten. kendimi solcu gibi hissediyorum. ağlak mazlum bir halim var. sol omuzuma egzersiz olsun diye garip hareketler yaptırıyorum. tik olacak neredeyse.

  zibilyon tane nedeni olabilir diyolar.
  uyurken cereyanda kalma, uyku eksikliği,stres, hareketiz çalışma şartları, d vitamini ve magnezyum eksikliği vs.
  önce fizyoterapiste gittim. kütürdetmeler, kuru iğnelemeler, kupalamalar falan hoş şeyler rahatlatıyor vücudu genel olarak ama o sol kürek kemiğimin altındaki tetik noktaya etki etmedi bir türlü 2 seansta. bi ara bitti gibi oldu sonra nüksetti yine.

  bugun bir özel hastanenin polikliniğin fiziksel tıp bölümüne gittim. bir iki hareketler yaptırdı doktor. böyle yapınca oran ağırıyor mu, şuran sızlıyor mu falan. ardından kan tahlili ve mr yapmamı istedi. kan tahlilinde değerler normal çıktı. patolojik bir bulgu yok neyseki. mr için bayaği sıra var 2 gun sonraya boşluk bulabildim ancak.

  bakalım neler olacak...
 • sikti attı hayatımı son 1 ayda. hem de 15 gün aralıklarla iki defa nüksetti. gitmediğim doktor ftrci kalmadı tabi. hepsi aynı şey. ne jel ne bi doktor hiçbiri fayda etmiyor. hafif ense ağrısı gibi başlıyor, koluma yayışıyor omuzdan başlayıp ve giderek artan gerilim tipi baş ağrısı. ağrı uykudan uyandırmıyor ama uyutmuyor da. uykuya dalış da inanılmaz sıkıntı yaratıyor. daha beş gün önce sevgiliye hıçkıra hıçkıra uyuyamıyorum ağrıdan diye ağlattı bu beni.

  soğuk diyen var, vitamin eksikliği diyen var stres dyen var. baş öne eğik çok çalışmak diyen var.

  bu ağrıyı çekenler referans olsun. her şeyi denedim dünya üzerinde. ftr ye gittim, bu kupa çekme tarzı aletleri falan var elektrik veren bantları falan var, sıcak su, masaj falan her şeyi denedim. gel gelelim en faydalısı pilates oldu. aletli germe ağırlıklı yapılan bi pilates ama. özellikle sırt ve omuz kuşağını iyi çalıştıran bi yerle düzenli çalıştığınızda ağrılar yok oluyor. ama düzeldim diye bırakırsanız patlarsınız, 2 hafta amaan düzeldim geçti bu dedim pilatesi boşladım ertesi hafta yataktan kalkamadım ağrıdan.
 • buna bi güncelleme yapayım. mart civarı ağrıdan ağlatma noktasındaydı, uykuya zor dalıyordum kolum tümden uyuşuyor ağrıyordu. okuduğum anlamıyordum bile öyle bi gerilim tipi baş ağrısı yapıyordu. hani bi sebep bulunamayınca insanlar ağrıyı pek ciddi almıyor ama gerçekten çeken bilir. neyse ben bi ortopediye gittim hoca bi steroid enjeksiyonu yaptı sonra da bi duloksetin yazdı. fakat duloksetin ben de inanılmaz bi uykusuzluk yaptı. 4 gün uyuyamadım ilk aldığımda. o sırada da sınavlarım vardı bıraktım sonra devam ederim diye. ne hikmetse ondan sonra ağrı azaldı. ben de kullanmadım hiç duloksetini. ağrı bu süreçte tamamen gitmedi ama 3-4 ayda aşama aşama azaldı.

  ne zaman gitti tamamen? yaz geldiğinde dostlar. ne zaman havalar ısındı bu şey geçti. hala hafif biraz yağmur yağsın kötülesin benim sırt ağrımaya başlar. inanın bana son 6-7 ayda denemediğim hiçbi şi kalmadı bunun adına.

  ve hiçbi şey masaj kadar iyi gelmedi. ne zaman bi masaja gittim ağrı tak diye kesilmişti. yakın zamanda tekrar bi gitmek istiyorum. düzenli spor, masaj ve soğuktan uzak kalmak lazım.

  kışın atkısız bi gün geçirirsem siksinler beni siksinler.

  edit: yaklaşık bi hafta önce gece soğuk yiyen anneme de oldu bi benzeri 3-4 gün sürdü onun ki gece uyuyamamış ağrıdan. bu ağrıyla sen nasıl durdun yavruuum deyip ağladı kadın. size ağrı seviyesini öyle açıklayım. gerçekten çeken bilir.
 • miyofasiyal tetik noktalarla karakterize, bölgesel ağrıların görüldüğü bir yumuşak doku hastalığıdır. en sık baş, boyun, omuz tutulur. ilk entryde fibromiyalji bakınızı verilmiş fakat fibromiyalji tüm vücudu yaygın şekilde etkiler, miyofasiyal ağrı sendromunda ise "lokalize" bir ağrı söz konusudur. tabii ikisinin beraber görülmesi de mümkündür.
  tetik noktalarda lokal hassasiyet görülür. gergin bantlar mevcuttur, muayene ile kas liflerinin kısalığı hissedilebilir.
  hayat kalitesini oldukça negatif etkiler. uyku bozuklukları, depresyonla beraber seyredebilir. major ve minor kriterler hesaba katılarak tanıya varılır, spesifik bir laboratuvar ya da görüntüleme bulgusu yoktur. en çok fibromiyaljiyle karışır.
  tedavisi ilaçla ya da ilaçsız olabilir. kas gevşeticiler, ağrı kesiciler, soğuk spreyler, tetik noktalarına anestezik madde uygulanması, sıcak kompres gibi çeşit çeşit yöntemler vardır.
  ama bunlar daha çok ağrılı zamanlarınızda sizi rahatlatmaya yöneliktir ve kalıcı çözüm sağlamaz, semptomlarınızı giderir/hafifletir.
  genellikle hasta profili benzerdir; hareketsiz yaşam süren, uzun süre aynı pozisyonda duran (telefon/bilgisayarla uğraşma, ders çalışma, el işi yapma, mod düşüklüğü yaşamaya meyilli/gergin kişilikte, gerilim tipi baş ağrıları olan.
  tek çözüm bu bölgedeki kasları esnetmek, germek, güçlendirmektir.
  ya fizik tedavi hekiminizin verdiği hareketleri yapacaksınız, ya gyme yazılıp düşük ağırlıklarla boyun omuz sırt kaslarınızı çalıştıracaksınız ya da pilatese gideceksiniz. maalesef çözümler bunlar. masajlar, anti depresanlar, fizik terapi seansları, kuru iğnelemeler, kupa çekmeler sizi geçici olarak rahatlatabilir ama kalıcı çözüm sunmamaktadır.
hesabın var mı? giriş yap