• cizgili kalp ve iskelet kaslarinin oksijen ta$imasini saglayan ve kasa kirmizi rengini veren protein .kas hucrelerinde olu$abilecek hasarlarda dahi kana kari$abilecek kadar kucuk bir proteindir .hucre zarinin yakininda bulunur .
 • 153 adet aminoasit içerir.
 • hemoglobine göre oksijen afinitesi daha fazladır.
 • gorevi hemoglobinin kanda (eritrositlerin icinde) tasidigi oksijeni icinde bulundugu kas hucresine alip kullanilmasini saglamak olan bunu oksijene olan baglanma kuvvetinin (bkz: afinite) hemoglobinden daha yuksek olmasi ile saglayan protein.

  myoglobin kanda kas hasari durumunda bulunur. kan degerinin yuksek bulunmasi vucutta kas hasarinin bir gostergesidir. (bkz: dayak yemek) (bkz: kalitsal kas hastaliklari) (bkz: olum orucu). kanda cok yuksek miktarlarda bulunmasi bobreklerde kalici hasara neden olarak bobrek yetmezligine neden olabilir.

  beyinde bu islevi yapan proteinin ismi sitoglobin (bkz: cytoglobin) iken beyin omurilik sivisi ve goz gibi cesitli organlarda ki muadilinin ismi noroglobindir.
 • kalp kirizinde en erken artan kardiyak marker'dır.ama marker olarak selektivitesi azdır.yine de dikkatli edilmeli acı tecrübelere yol açabilir.
 • "onlar kan değil miyoglobin"
  az pişmiş et sevenler derneği başkanı
 • eti buzdolabının dışında bir süre beklettiğinizde etten salınan kırmızı sıvıdır bu aynı zamanda. bu sıvıyı herkes kan zanneder ama bu miyoglobindir. kırmızı olmasının sebebi ise demirdir.
 • iskelet kaslarındaki kırmızı pigmenttir. yapı olarak hb’e benzer, ancak her molekülünde 4 yerine 1 hem bulunur ve bu nedenle 1 molekül o2 bağlar. oksijene afinite fazla ve daha düşük po2‘ lerde oksijeni serbestleyebilir. myoglobin oksijen disosiasyon eğrisi hiperboliktir.

  myoglobin kaslarda oksijen deposu olarak işlev görür. myoglobin kalp kasında diyastol sırasında koroner akımın en yoğun olduğu dönemde depoladığı oksijeni, sistol sırasında koroner arterler sıkıştığında yedek olarak serbest bırakır.

  kaynak: ders notları
 • miyoglobin aslında içerdiği distal histidin sayesinde karbonmonoksit'le bağlanmaz.

  ayrıca distal histidin'in bir diğer görevi de oksijenin doğru açılanmasını sağlar.

  ve miyoglobin 40 mmhg o2'de oksijeni bağlar, ancak 20 mmhg'nin altına düşünce bırakır.

  edit: bilgi ekleme.
hesabın var mı? giriş yap