• "insan miyop olunca, mutluluğu uzakta aramıyor."
    -umut sarıkaya
  • uzağı göremeyen göz
  • eğer 1 derece miyopsanız ve karizmam bozulur diye gözlük takmıyorsanız,
    yeni aldığınız herhangibir fotoğraf makinesinin görüntülerine bilgisayarda bakarken hayran olur,
    sağda solda "lan benim makina mükemmel ötesi net çekiyor" dersiniz.
    bir gün ola ki resim çektiğiniz bir mekana gözlükleriniz gözünüzde gidersiniz ve acı gerçeği anlarsınız.
    aslında çektiğiniz resimlerin bilgisayarda bu kadar net olmasının sebebi,
    sizin 2 megapiksellik fotoğraf makineniz değildir,
    net görmeyen gözlerinizdir.
  • bende oldukça hızlı ilerleyen göz hastalığıdır.

en son sağ gözümün 10.5, sol gözümün ise 10 numaraya yükseldiğini öğrendim. artık reçeteyi alıp gözlükçüye gidip "bu en fazla ne kadar inceltilebiliyorsa o camdan yaptırın" diyorum. numaram çok yüksek olduğu için sabah bulamama ihtimaline karşı, gece yatarken gözlüğümü hep aynı yere koyuyorum.

bazı sivri zekalılar "aaa şekerim neden lazer ameliyatı olmuyorsun" sorusunu yöneltiyor. göz ameliyatı olmanın kolay bir şey olduğunu ve benim de ameliyat için gerekli koşulları taşıdığımı düşünüyorlar sanırım. malesef taşımıyorum.

bir de biri bana bir iki numara miyop olup göremediğini söyleyince neremle güleceğimi şaşırıyorum.
  • gözlük kullanmayı reddedip henüz lens alınmadığı dönemde uzaktan yaklaşan herkes tanıdık olabilir. bu nedenle ya çok dalgın bi şekilde bi şeylerle meşgul görünmeli ya da hafif bir tebessümle yürünmelidir. aksi takdirde iki gün önce tanıştığınız kişiler tanımazdan geldiğinizi, tanıdığa benzetip selam verdiğiniz kişiler de cinsiyetlerine göre kendilerine asıldığınızı zannederler.
    hele cep telefonları yaygın değilken işkenceydi bu. buluşulacak arkadaş gelene kadar macera dolu bi bekleyişe girilirdi.
  • eğer miyopsanız, gördükleriniz uzun pozlanmış fotoğraf kareleri gibidir biraz. mesela, dolunay olduğundan daha büyüktür lensleriniz yoksa.
  • gece yattığı yerden o güzelim karın yağışını seyredemeyen insandır.
  • biraz fazla miyopsanız, mesela 6+ derece gibi; sadece uzağı değil, yakını da göremiyorsunuz.
  • özellikle geceleri yapay ışıkta olmayan böcekler, uçuşan karıncalar, kolunuza konan kelebekler görmenizi sağlayan, yusuf yusuf diye ünleten bir görme bozukluğu.

başımı çevirdiğimde televizyon olduğunu gördüğüm, uzun ince silüetten bahsetmedim farkındaysanız.
  • göz kontrollerine sık giden biri değilseniz teşhisi zor olan bir göz kırma bozukluğudur. uzağı göremezsiniz ama bunu fark etmezsiniz.herkes öyle görüyor zannedersiniz. gözlerinizi sürekli kısarak gezersiniz ama fark etmezsiniz göz kapaklarını kaşlarınız ağrır kısılı gözlerle gezmekten. aynı sebeple baş ağrılarıda duruma eşlik eder. ancak gözlüğü ilk alıp taktığınızda "oha dünya bu kadar netmiymiş" diye tepki vermenize neden olur. sanılanın aksine gözlük takmamak miyopiyi yavaşlatmaz aksine atttırdığına dair görüşler azımsanmayacak kadar fazladır. siz siz olun doktordan nasıl ilaç aldığınızda onları kullanıyorsanız gözlüğünüzüde kullanın.
hesabın var mı? giriş yap