şükela:  tümü | bugün
 • her kapiyi acan anahtar. maymuncuk misali.
 • yaşama sebeplerimden biriyken, türlü kayıplar sonucu, artık uzağında olduğum, feda ettiğim ve izleyip, sadece kendimle paylaştığım -en- değer, eski dost.
 • avlanmaya meyilli insanların uğraştığı iş...
 • mizahcılara gore turkiye'de halk tarafından deliler gibi malzeme saglanan sey.ama mizahın malzemesini saglıyo olman mizahtan anladıgını gostermiyo tabi.ironi,trajikomik,vs...
 • ionesco:
  'mizah (humour) bizi,özgür bir durulukla,insanın trajik ya da amaçsız durumunun bilincine vardırır.yalnızca eleştiren ruh değildir o .öte yandan mizah,kendimizi traji-komik durumumuzdan,varolmanın sıkıntısından koparmak için-ancak onu aşıp,anladıktan sonra elimizde olan tek olasılıktır da.
  korkutan şeyin ayrımına varmak ve ona gülmek,korkutan neyse ona egemen olmaktır.
  mantık kendin, absürdün ayrımına varmış olduğumuz mantıksızlığında gösterir.kahkaha tek başına herhangi bir tabuya saygı duymaz,kahkaha tek başına yeni tabu karşıtı tabuların oluşumunu engeller; komik olan, tek başına bize varoluş tragedyasına dayanma gücü verebilir.nesnelerin gerçek doğası,gerçeğin kendisi,bizlere yalnızca bütün gerçekliklerden daha gerçekçi olan düşlem yoluyla görünebilir.'

  (m. esslin-asürd tiyatro kitabından(bence çeviri daha iyi olabilirmiş..))
 • rahmetli aziz nesin'in tabiriyle "çok ciddi bir iştir".
 • kelimeden,konuşmadan,yazıdan da önce var olan bir şey.
 • gilles deleuze ve eric sanday'den şöyle bir ayrım öğrenmiştim, zihnim açılmıştı.

  dikey mizah: espiriye dayanan mizah türü. yapısı merkeziyetçi ya da hiyerarşiktir. söz konusu merkez bir kişi, kişilik, söz ya da davranış olabilir; bütün öbür öğeler bu merkezden beslenir, ona çalışır, o merak edilir ve onun ortadan çekilmesiyle komiklik biter. espirilerin art arda yapılmasında bir engel yoktur, her espiri patlatılsın yeter ki. örnekler: cem yılmaz, şarlo, south park, sitcom’lar, erdener abi. (bkz: arkhe)

  yatay mizah: neşeye dayanan mizah türü. dikey mizahtan çok daha az rastlanır. birçok öğenin katılımıyla yavaş yavaş komik bir ortamın ortaya çıkmasına dayanır. espiriden büsbütün yoksun olmasa da, espiriye güdümlü değildir. bu mizahın etkisi, kahkahadan çok, karşı konulamaz bir güleçlik, sapıtma hali ve nedensiz bir coşkudur. örnekler: hababam sınıfı, jacques tati* ve (bence en iyi örnek) metin fidan. (bkz: anarşi)
 • temelinde deformasyon ve abartı vardır. heykelin kendisine değil, işaret ettiği yere de değil, kaidesine bakar. o heykelin nasıl durduğunu anlar önce ya da bilir.
hesabın var mı? giriş yap