şükela:  tümü | bugün
 • arada böyle bir diş temizleme hareketi midir nedir, ciyykk cuyykk diye sesler çıkaranlara sinir olup, dişlerini söküp bi yerlerine sokma isteğini de kapsar sanırım bu şey.
 • insana karsi duyulan sevgi ve hurmet.
 • basit bir takinti degil, ciddi bir psikolojik rahatsizliktir. son zamanlarda sanilandan cok daha sik rastlandigi farkedilmistir. cok hafifinden cok agirina dereceleri vardir. kimisi bir sekilde karsisindakine belli etmeden gecistirebilirken kimileri kontrolunu kaybeder ve agir vakalarda istem disi fiziksel siddet gozlemlenebilir.
  kisiler cogunlukla cok baskin olmayan ve kendini tekrar eden spesifik seslerden asiri derecede rahatsiz olurlar. bu seslerin neye gore secildigi bilinmemektedir. toplumda siklikla simariklik belirtisi olarak algilansa da kisilere hayati ciddi anlamda guclestirebilir. bilinen bir tedavisi yoktur fakat bas edilmesi kolaydir. ornegin yemek yerken kulaklik takmak gibi. kisi rahatsiz oldugunda kendisini rahatsizligin kaynagindan uzaklastirma secenegine sahiptir.
  hakkinda az sey bilinmesinin ve henuz tedavi gelistirilmemis olmasinin nedeni, cogunlukla cok ciddi olmadigi icin kimsenin bir tarafinda olmamasindandir. cok daha ciddi sorunlar varken bu rahatsizligin arastirmalariyla kimse ilgilenmemis veya herhangi bir fon ayirmamistir.
  fakat bilinenler sunlar:
  - kisinin karni ac veya belli bir stres altindaysa etkileri siddetleniyor.
  - sesin kaynagi ile kisi arasindaki duygusal bag, rahatsizligin siddetiyle dogru orantili. ornegin disarida yemek yerken yan masanizda oturan adamin agiz sapirtisini gormezden gelebilirken aile yemeginde agiz sapirtisi duydugunuzda herkesin tabaklarini alip yere calmamak icin guclukle kendinize hakim olmaniz muhtemeldir.

  sonuc olarak bu insanlara karsi anlayisli olmak lazim, eminim kendileri de sacma sapan, ufacik sesler yuzunden sevdikleri insanlara karsi durup dururken cinnet gecirmekten memnun degillerdir. ellerinde degil sonucta.
 • sabah sabah hastalık olduğunu öğrendiğim,yıllardır muzdarip olduğum hastalığımın adı.
 • olduğunu öğrendiğimde çok şaşırdığım bozukluk.

  normal olan bu değil mi? sesten rahatsız olmamaya verilen isim olmalıydı halbuse.
 • genel anlamıyla yemek ve nefes sesinden rahatsız olmak olsa da sesler kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. örneğin birisi çiğneme sesinden rahatsız olurken bir diğeri sakız çiğneme sesine, biri köpeğinin patisini yalama sesine ve hatta p harfinin söylenişine bile rahatsız olabilir.

  http://www.nytimes.com/…06/health/06annoy.html?_r=0

  yıllardır abartıyorum sanırdım, kafamda olan saçma sapan bir takıntı diye düşünürdüm ama bunları okuyunca en azından yalnız olmadığımı görüyorum.

  ben mesela badem, ceviz, fıstık, fındık gibi sert yemişlerin çiğnenmesi sesine dayanamıyorum. özellikle bu tarz yemişleri bazıları ya ön dişleriyle kırarak ufaltıyor veya tüm olarak ağzına atıp ağzı açıkken kırıyor ya(yemiş büyük olduğu için ağız kapanmıyor çoğu kez) işte çıkan o ses! tüm tüylerim diken diken oluyor, ellerim ayaklarım uyuşuyor ve kalbim daha hızlı atmaya başlıyor. o anda tek istediğim sesi çıkartanı susturmak oluyor, ister söverek ister döverek. insanlara manyak mı la bu dedirtmemek için bulunduğum yeri terk ediyorum ama öyle bir şey ki başka odaya gitsem bile o sesi duyabiliyorum.

  biliyorum derdini sikeyim butonunu arıyorsunuz ama gerçekten çeken anlar, allah çeken herkese sabır versin.
 • birinin yemek yerken ağzını şapırdatmasına sinir olma durumu imiş ve hastalık statüsüne giriyormuş
 • yemek yerkenki ses,sakız caklaması,nefes alma sesi,hatta öksürük ve hapşırık sesinden rahatsız olma durumu.

  bir bakıma illet gibi.huzurlu bir aile yemeği düşünün,herkes masada.bu lanet dürtüyor ordan işte.birden normal giden konuşmada beliren ters cevaplar,derin derin nefes alma...kimse bilmiyor bu insan sesten mi rahatsız oluyor,n'oluyor!

  ya da sınav sırasında,o sessizlikte birinin su çıkarıp içmesi,yutkunma sesi...işte bu bir anda misofonyiği rahatsız ediyor.

  yemekte kulaklık takmak her ne kadar iyi bir çözüm gibi görünse de değil.herkes garipser bunu doğal olarak,neden mal takıyor şu kulaklığı diye.ben bir çözüm buldum ama*.yemek/kahvaltı sırasında televizyonu açık tutuyorum.kapatmak isteyen olursa da ben izliyorum falan diyorum.ohhh kafam rahat.isteyen çayını hüpletsin,isteyen şappıdı şıpıdı yesin.

  hastalık olduğunu yeni öğrendim.merkezi sinir sistemindeki bir sorundan kaynaklanıyormuş,bir psikolojik sorun sayılıyormuş 0_o

  http://www.haberturk.com/…ofonia-nedir-bilirmisiniz
  http://www.newrepublic.com/…sounds-ruined-your-life
 • yemek yerken ağız şapırdatma,çayı kahveyi höpürdeterek içme,inleme,hırıltı gibi sesleri çıkaran insanlardan uzak durmaya neden olan,hayatı çekilmez hale getiren bir garip hastalık türüdür.
  çocukluğumdan beri kabusumdur.
 • bence bir hastalık değil sıradan insanların dikkat edip saygı göstermedikleri ama bizim gibi misofonikleri de unuttukları , ne yazık ki daha tedavisi bulunamamış dedikleri bir tür saygı gösterme biçimidir.

  kimse gocunmasın ama ben buna ne hasalık derim ne takıntı.tedavisi bulunamamışmış .ne yani siz ağzınızı aygır gibi açarak yemek yiyin ,sakız çiğneyin ne biliyim aynı odayı paylaştığınız arkadaşınız ders çalışırken siz film izlyin ve bunun yanında katur kutur da cips yiyin elma yiyin bana kalırsa asıl sizin tedaviniz bulunamadı daha kusura bakmayın.böyle bir şeye hastalık diyerek kendinizi haklı duruma da düşürmeyin.bunlar hepimizin bildiği görgü kuralları.sadece bizim bunlara dikkat ettiğimiz bilin yeter.inşallah size bu konuda bi tedavi yöntemi geliştirilir diyorum.eğer birazcık bilgilenmek istiyorsanız buyrunuzsiz mosofonia nedir bilir misiniz?