şükela:  tümü | bugün
 • kökeni eski yunancadaki miso+gyny (mis(o)= nefret, korku; gyny= kadın) kelimelerine dayanan, kadınlara karşı duyulan nefret anlamında bir terim.

  benzer sözcükler için (bkz: misanthropy), (bkz: gynaecology), (bkz: gynaecomastia)
 • misoginya: yunanca'da "missein" nefret etmek; "gine" ise kadın demektir. kadından nefret, kişilerde olabileceği gibi gruplarda da ortaya çıkabilir. bu, kimi felsefeler ve toplum düzenlerinin temeli olmuştur. kadından nefretle ilgili en eski edebiyat belgesi m.ö. 7 yy. dan kalmadır. yunan yazarı amargos'lu simonides ," kadınlara değin şiir" de kadınların erkekler gibi tanrıların soyundan gelmediklerinden bir işe yaramadıkları ileri sürer.
  kadınlardan nefret eden filozofların arasında ilk sırayı aristoteles (m.ö. 384-322) işgal eder. dişiyi "sakat,eksik erkek" olarak görür.
  kadından nefret, özellikle kadınlar kendilerini erkeklerin baskısından kurtarmaya giriştiklerinde en üst safhaya ulaşmıştır.
  freud'a göre "annenin cinsel çekiciliği, erkeklik organına sahip olmadığı anlaşıldığında sarsılır. bu, özellikle ergenlik çağında, erkek çocuğun üzerinde ters etkiler meydana getirebilir. çocuk, dişi cinsten soğumaya başlar. bu durum giderek ruhsal erksizliğe, kadından nefret duygusuna, en sonunda da homoseksüelliğe yol açabilir. erkek, dişinin kendisini güçten düşüreceğinden yumuşatacağından korkar. çiftleşmenin yol açtığı sarhoşluk, mest olma durumu bu korkuya en iyi örnektir."
  ilkel insanlar kadın döl yolunun dişli olduğuna inanırlardı. bundan dolayı cinsel birleşmede bulunurken hadım olabileceklerinden korkarlardı. kadını korkunç bulan uygar erkek, tarihin derinlikerlinden çıkagelen bu korkuyu açıkça itiraf etmekten kaçınır, ört bas etmeye çalışır. simone de beauvoir "kadınlara karşı, erkekliğine güvenemeyen bir erkekten daha saldırgan ,daha aşağılayıcı bir kimse olamaz" der.

  kaynak: eros cinsel bilim ansiklopedisi
 • kadın düşmanlığı, kadınlara karşı duyulan soğukluk, antipati. sıklıkla bireyin çocukluktaki yaşantılarından, bunların özellikle anne ve babaya ilişkin olanlarından kaynaklanır. gerek erkeklerde, gerekse kadınlarda görülebilir. çoğunlukla eşcinselliği konu alan bir iç çatışmanın dışavurumudur.
 • kadinlardan nefret etmek. kadinlara karsi onyargili olmak. kadinlari anne ya da fahise olarak gormek. cumle icinde kullanalim: "hanim bak, sozluk mizojinist dolmus".
 • aslen "kadin düsmanligi" manasina gelse de biz mizojini kelimesini kullanip ne kadar entellektüel oldugumuzu cümle aleme ve yavru vatan kibris'a gostermek istiyoruz..

  eksi sozlukde gani gani bir sekilde oldugunu farketsek de (son ornegi için (bkz: cezalandirilircasina sikilmeyi hak eden kadinlar)) aslen misantropiden yani insan düsmanligindan farkli bir kavram degildir.. mizojini illetine tutulmus insanlarin, erkek arkadaslarinin da oldugunu, onlari da gani gani sevdiklerini, her biri için bir esra ceyhan olduklarini düsünmüyorum ben..

  ilk kadin dusmanlarina, en azindan kayit altina alinan ilk kadin düsmanlarina her bi bokta oldugu gibi antik yunanda ve romada karsilasiliyor.. bu arkadaslar o kadar hadiseyi abartiyorlar ki "ask dedigin kutsal bir seydir, ve kadin dedigin yaratik, pis mahluk kutsalligin yanina bile erisemez.. o yüzden hadi gencler birbirimize kayi kayi verelim" diyorlar.. cicero dediginiz, fikirlerini bagriniza bastiginiz adam aleni bir kadin dusmani mesela.. kendisi "vebadan daha büyük bir derttir bir kadini arzulamak" gibi bir seyler soyleyebiliyor mesela..

  hoş mitolojik olarak da karsilasilan mizojinik yaratiklar var.. mesela prometyus ateşi caldiktan sonra, insanligin zeus tarafindan lanetlenmesinin ardindan, pandora'nin bir kutu buldugunu kesfediyor.. "acma güzelim, acma bir tanem" dese de lafini dinletemiyor.. sonrasinda ise bok ettin bayan demeler, "bak kardesim, senin annen, benim annem haric bu kadinlarin hepsi orospu" demeler, boyle bir kahve agizlari falan..

  nasil ki kemalistlere gore , dini ile barisik herkes "fetocu" olabiliyorsa, feministlere gore de kadinlar hakkinda en ufak bir olumsuz gorusu olan her erkek mizojinikdir.. sacmalik tabii.. o kadar da degil..

  bir üstnoktasinin gynophobia, yani kadin korkusu oldugunu soyleyebilirim ben..
 • turkiye'de cok yaygin olan psikolojik rahatsizlik. bir erkege kadin dusmani oldugunu soyleseniz, "ama ben kadinlari cok seviyorum!" diyerek agzinin salyalarini akitir. halbuki, "mizojini" tam da budur! kadinlari cinsel bir obje olarak gorup, o sekilde "severek"; aslinda onlara dusman olmadigini filan lanse etmeye calismak ...
 • roma devletinden kalma ataerkil ilkel düşünce. günümüzde kadın düşmanlığı olarak bilinir. mizojonizm şeklinde okunur ve sıklıkla mizojonizm şeklinde yazılır. sadece kadın düşmanları değil homofobi düşmaları için de harika bir düşüncedir. evet ilkeldir. eski romayla islamiyet arasında kültürel bağ kurmak için birebirdir.
 • sanırım her erkeğin, olgunlaşmasına giden yolda, bir başka tabirle, bir çocuktan gerçek bir erkeğe evriminde, hayatında bir süre de olsa yaşadığı bir süreç.
 • (bkz: mizogonizm)