şükela:  tümü | bugün
 • ucunda bıçak bulunan sopa. dev kürdanı...
 • aynı zamanda ağrı'nın tutak ilçesine bağlı bir köy.
 • türkçe adı kargı olan arapça kökenli sözcük.
 • taş kırma ve kaydırma, yer değiştirme amacıyla kullanılan yekpare demirden taşçı mızrağına, türkiye'nin genelinden farklı olarak fethiye'de külünk derler, oysa külünk saplı iri bir kazma olarak tarif ediliyor.

  kısa mızrağa harbi/harbe deniyormuş, oradan tüfek temizleme çubuğu anlamına ulaşmış.
  ayrıca (bkz: kargı), üvendire, cıda*, batrak.

  tarihte, herodotos historiai'de anlatıldığı kadarıyla samothrakeliler mızrak kullanmakta çok ustalarmış, böylece iö 480'de yapılan salamis savaşı sırasında yunan filosunun en üstün iki yıldız denizci grubu olan atinalıların bir gemisini batırmışlar, onların bu gemisini batıran aiginaların gemisini ise önce kendi denizcilerini boğulmadan kurtarıp, mızrak kullanma ustalıklarıyla yeniden ele geçirmişler. (tabii başarıya aç kserkses onların başarısını fenikelilerin başarısızlığı olarak yorumlayıp gemisi batan ama ionialıları suçlayan fenikelilerin başını kestirmiş.)

  "suskumuz, hançer; kılıç et açlığı;
  uykusuz kal, mızrak et yalnızlığı!" feridüddin attar - pendname

  (bkz: hızla akan mızrak)
  (bkz: üç dişli mızrak), trident
 • yere paralel bir sekilde tam ortasindan tutup rakibe hucum edilince, vasati alti adam ayni anda bertaraf edilebilir. inanmayan cuneyt abiye sorsun.
 • sarissa pek uzundu, falanks'ın silahı

  memluk mızraklarının sapı demirdir, işlemelidir. tumanbay' ın kılıcı, mızrağı, topuzu pek ince işlenmiştir...

  roma' nın pillum' u zekicedir. bir kez atılır, ucu gömülür ve boynu kıvrılır. saplandığı kalkana takılı kalır. yamulduğu için geri atılamaz

  ilk insanlar mızrağı daha uzağa atmak için bir aparat geliştirmiş. mızrağın dibini buna dayayıp atıyorsunuz, ön kolu uzatıyor, daha çok enerjiyle fırlıyor( bir türünün adı atlatl' mış, baktım şimdi)...

  mızrak deyince, jan zelezny rekortmen ciritçiydi bir zamanlar...

  şimşir ağacından sap, ucu sivriltilip ateşte sertleştirilmişi var, obsidiyen uçlusu var...

  chevalier' leri ( citroen de chevaux, evet), attan düşürmek için kancalı mızraklar pek etkili olmuş...

  bir de şu var,

  " taşı deler mızrağımın temreni,
  hakkımızda devlet vermiş fermanı..."
 • ittirgeçli sokturgaç.
 • bronz mızraklar organize bir şekilde savaş alanlarına ilk defa milattan önce 3500 yılında çıktı.metal başlıklı mızraklar ise 17.yüzyıla kadar ordularda sıkı bir şekilde kullanılmaya devam etti.türk ve islam kaynaklarında sünüg,nize,harbe,cıda ve gönder gibi isimlerle anılmıştır. geleneksel türk-bozkır silahı ok ve yay olsa da orhun yazıtlarında en fazla ismi geçen silah mızraktır(sünüg/süngü).bilinen ilk tarihleme iskit dönemindedir.demir temrenleri genellikle 24 cm uzunlukta ve defne yaprağı şeklindeydi.boyu ise 1.80 ile 2.10 m arası değişmekteydi.hun döneminde süvariler mızrağı pul zırhla . beraber kullanıyordu. bir ucu atın eyer boyun bölgesine bağlanarak atın hızına ve yönüne göre düşmana şiddetli darbeler vurmaktaydı.savaşa giderken mızrağın uç kısmına bahadırlık alameti olarak tanğuk(ipek parçası) bağlanırdı.bu mızrak çeşidine ise ''batrak'' denirdi.

  türk mızrağı kamıştan yapılır,içi boş olmakla beraber sap kısmı ele gelecek şekilde etli olurdu.bu şekilde güneş ve yağmur gibi olumsuzluklardan kaçınmak istenmiştir.büyük selçuklu döneminde ‘’hatti’’ adında bir mızrak çeşidi sıkça kullanılmıştır.demiri hindistan’dan getirilmiş,yapımı ise bahreyn denizindeki hatt limanında yapılmıştır.

  diğer bir mızrak çeşidi ise ''durbaş''.bu mızrak çeşidini genelde sultanın yakın korumaları geçit törenlerinde halkı uzaklaştırmak için kullanmıştır.anadolu selçuklu sultanı alaüddin keykubad tahta çıkış töreninde yanında bulunan 500 muhafız durbaş kullanarak sultana yol açmıştır.sürek avlarında mızrakla ''nize bazi'' denilen harp oyununun da oynandığını selçuklu kaynakları yazmıştır.

  mızraklar muhtelif zamanlarda psikolojik savaş enstrümanı olarak da kullanılmıştır.şöyle ki:miryokefalon savaşında imparator manuel'in yeğeni öncü kuvvet olarak selçuklu ordusunun üstüne yollanmış,bu öncü kuvvet selçuklu ordusu tarafından imha edilmiştir.manuel çivril civarında kapana kısıldığında bir selçuklu askeri roma ordusunu yıpratmak için manuel'in yeğenin kesik başını mızrağa saplayarak savaş meydanında dolaşmıştır.
 • eski çağlarda footsoldier yahut infantry diye tabir edilen piyadelerin bir numaralı silahı olan, kalın ve sağlam yapılı ahşap bir sırığın ucuna keskin, sivri bir bıçak eklenerek üretilen silah.

  sinema filmlerinde sık görülen elinde kılıç, balta olan düşmanların aksine, ortaçağ'daki çoğu asker bu aleti kullanırdı.

  kendine göre türleri vardır, genelde boyu, ucundaki bıçağın türüne göre değişir. bizde genelde 1-2 metre uzunlukta olanına mızrak, 3 metreden daha uzun, düşmana uzaktan vurmak yahut at üzerine kullanabilmek için üretilmiş olanına kargı denir.

  ingilizin bu ilah türü için lance*, javelin*, pike* gibi tabirleri vardır.

  eskiden bu kadar kullanılmasının sebebi üretiminin kolay ve ucuz olması, eline alanın gayet efektif kullabilmesi ve fazla eğitim gerektirmemesi ve ileri dönemde örme zırhları en kolay geçebilen silah olmasıdır.

  bir askere kılıç kullanmayı öğretmek için eğitim vermeniz gerekir, ayrıca bir longsword'u kullanmak beceri ister. bir mızrak ise doğru yere doğru kuvvette saplamak için idealdir.

  birebir dövüşlerde ise fazla tercih edilmezdi, her ne kadar recovery konusunda kılıç ve baltaya avantajı olsa da hareket alanı dar, savunulduğunda çok etkisizleşen ve düşmanın kalkanında, zırhında saplanıp kalabilen yapısından ötürü düellolarda kılıç her zaman tercih edilirdi buna.
 • gökçe kırgız’ın, dmc etiketiyle yayınlanan tekli çalışması.

  söz & müzik: murat güneş
  düzenleme: erhan bayrak

  murat joker imzalı klibi buradan izlemek mümkün.