şükela:  tümü | bugün soru sor
 • aşağıda bir dövüş akademisinde çekilmiş bir antrenman var. göründüğü üzere mızraklı olanın ezici bir üstünlüğü var. ben de öyle tahmin etmiştim çünkü mesafe büyük bir avantaj. eskiden yırtıcı hayvanları da mızrakla öldürürlerdi. bu konuda kılıç kullanıldığı pek görülmez. mızrakla ayı öldürebilirsin ama kılıçla şansın çok düşük. muhtemelen öldürsen bile ağır yaralanırsın.

  https://youtu.be/ni-h8sh1yuw
 • "sadece işimi görsün, beni çok uğraştırmasın, performansı stabil olsun" diyenler mızrak + kalkan. "özgür olayım istediğim esnekliği bana versin" diyorsanız kılıç + kalkan. son kullanıcı açısından artık bu çağda ikisi arasında da öyle ahım şahım bir fark kalmadı aslında. tercih meselesi oldu artık olay.
 • eski çağlarda savaşlarda filmlerdeki gibi gerçekten kılıç kullanılmazdı. yani kullanılırdı tabiki ama diğer silahlara oranla daha az. kılıçlar daha çok gösteriş, prestij meselesiydi.
 • https://www.youtube.com/watch?v=afqhbodc_8u
  mızrak diyorlar. kapsama alanının genişliği çok önemli bir fark yaratıyor.
  bana kalsa double scimitar, yanında ambidexterity, weapon finesse, two weapon fighting ve improved critical feat'leriyle daha şık olur.
 • her silah, her araç gereç kendi özellikleriyle birlikte o an içinde bulundukları ortama göre de farklı etkilere sahip olur.

  örneğin karşınızda atlı birlikler varsa akla gelecek ilk şey tabii ki mızrak ve kalkan ikilisi olacaktır.

  iskender makedonya'dan hindistan'a nasıl gitti sanıyorsunuz.

  eğer on binlerce insanla bir vadinin ortasında sıkışıp savaşmak zorunda kalmışsanız iyi bir kılıç sizi hayatta tutabilecek silah olacaktır. kısıtlı hareket alanında seri hareketler için kılıca ihtiyacınız olacak.

  önemli olan o an hangi şartlar içinde olunduğu.
 • son derece bilimsel bir karşılaştırma.

  bu da bilimseli; http://sketchtoy.com/68774142