şükela:  tümü | bugün soru sor
 • orta çağ'da atlı şövalyelerin en önemli silahlarından biri olan ve ateşli silahların ortaya çıkmasıyla birlikte giderek önemini yitiren mızrağın, prusyalı askeri uzmanlar tarafından, süvari birliklerinde kılıç yerine kullanılmasının önerilmesiyle birlikte, 1817 yılında ortaya çıkan bir süvari türüdür.

  1819 yılında alman imparatoru frederick wilhelm'in emriyle berlin'de kurulan mızraklı süvari alayları giderek yaygınlaşmış ve almanca "uhlan" adı verilen birlikler avusturya ve polonya ordularında dahi görülür hale gelmiştir. 1883 yılında osmanlı ordusu içerisinde de mızraklı süvari birlikleri oluşturulmaya başlanmış, 1919 yılına kadar bu tip askeri birliklerin varlığı devam etmiştir. söz konusu ülkelerde 1919 yılından sonra, diğer ülkelerdeki gibi kılıçlı süvari birlikleri yeniden yaygınlaşmıştır. ancak, tankın ortaya çıkıp yaygınlaşmasıyla birlikte süvari birlikleri de tarihe karışmıştır.

  birinci dünya savaşı sırasında alman ordusuna bağlı "uhlan" mızraklı süvarisi:
  https://78.media.tumblr.com/…pnqk1qcp6xao1_1280.jpg
  https://78.media.tumblr.com/…l5aui1sx97juo1_500.jpg

  1897 yılında, osmanlı ordusuna bağlı mızraklı süvari:
  https://www.picclickimg.com/…l-ottoman-army-1st.jpg
 • (bkz: kargı)
 • (bkz: lancer)
  (bkz: hussar)
 • roma ordusu'nda da görülen bir askeri birlik.

  tarihe karışması, tankların ortaya çıkmasından ziyade, makineli tüfeğin icadı ve dikenli tellerin muharebe alanlarında kullanılmaya başlanılmasından sonradır. arz ederim.
 • mızraklı olsun, kılıçlı olsun, süvarilerin ortadan kalkmasının makinalı tüfekle bir ilgisi yoktur. yakın tarihten şöyle bir örnek verelim, afyon dumlupınar muharabesinde makinalı tüfekle tahkim edilmiş yunan mevzileri olduğu halde, türk süvari kolordusu burada çok önemli bir görev üstlenebilmiştir. birinci emperyalist paylaşım savaşı sırasında ortaya çıkan tankın yaygınlaşması, süvari birliklerinin yerini tankların alması sürecidir. makinalı tüfek ise amerikan iç savaşı yıllarından beri var olan bir silahtır ki, bu xix. yüzyılın ikinci yarısının ilk kısmına tekabül eder. süvari birliklerinin ortadan kalkması için ise bir asıra yakın zamanın geçmesi gerekmiştir, ki bu da tarihsel ve kronolojik olarak tankların yaygınlaştığı döneme denk düşer.