şükela:  tümü | bugün
 • su anda eline turkce->turkce bir sozluk alip, "a" harfinden baslayarak tum kelimelerin anlamlarini eksi sozluge yazmaya basladigini dusundugum sozluk kullanicisi..
  abadi, abandone, abani, abanoz, abanoz gibi, abaso, abat, abdicaiz .......
 • türk dili ve edebiyatı ile derinden ilgilendiğini sandığım şahsiyet
  (bkz: turk destanları)
 • aynı yogun gazlı hava bulunan fabrikanın site havuzunda gecenin bir koru gizlice bıcı bıcı yapılan, alta işeten komiklik. cıglıklı anırganlı birliktelik. evinden kacırılan, onu askın yıl. midye paylasmıslıgı var hem, hatta yenmesini ogretilmisligi.
  oyuncu olmalı, mutlu dogum gunlerine hep. elastik dendi ona ufakken.
 • girdigi ba$liklari arattigimizda, tek kelimeyi gecmemek gibi bi prensibi oldugunu dü$ünmeye ba$ladigim, alfabetik olarak siralanirsa ek$i sözlügü tdk'nin sözlügündeki siraya benzetmeye cali$tigini sandigim, garip user.
 • erdişi... her an, her daim. yirmiyi aşkın yıl...
 • uzun yaşayan okinawalılar için 'sosyal, duygusal ve parasal dayanışma sağlamak üzere düzenli olarak biraraya gelen arkadaşlar, komşular ve diğer kişiler' demekmiş.
  ne diyebilirim ki bu tatlı insan da böyledir işte, her an güldürebilmiştir müthiş yaratıcı replikleriyle ve her an heyecanlı ilkler yaşatabilmiştir içten girişkenliğiyle.
 • herbiri 12 metre yükseklikte ve 50 ton ağırlında olan dev heykellerdir.bazıları ayakta bazıları da yere yatmış şekilde bulunmaktadır. heykellerin bazılarında dövme bulunmaktadır. uzun kulaklı başlarının üzerinde taştan yontulmuş silindirlere de rastlanır. üzerlerinde ki yazılar ise hala çözülememiştir. heykellerin hepsi korkulu gözlerle deniz ufkuna bakar. bu da paskalya adası'nın gizeminden olsa gerek.
 • büyük okyanus'ta, şili'nin 3600 km batısında paskalya adasında yapılan küçük ahşap figürlere verilen ad. heykelciklerin dinsel anlamı tam olarak bilinmemekte, iskelet biçiminde yaşadığına inanılan ataları temsil ettikleri sanılmaktadır. erkek figüreler moai kavakava , dişileri de moai paepae adıyla anılır. moai bazen bereket törenlerinde, ama daha çok hasat kuıtlamalarında kullanılır, ilk toplanan meyveler armağan olarak çevrelerine yığılırıd. ara dönemlerde ise heykeller tapa bezine sarılarak evlerde saklanır ve bir olasılıkla dekoratif ya da dinsel bir amaçla kullanılırdı.
 • en büyük moai, tamamlansaydı 20 metreden uzun olacaktı. paskalya adası halkının moai tutkusunun, adanın bitki örtüsü olan palmiye ağaçlarının kökünü kuruttuğu, ve haliyle moai kültünün de sonunu getirdiği sanılmaktadır.
hesabın var mı? giriş yap