• uslu uslu katlandığım çile. yakında ya işi bırakacağım ya da burada devam edip yıpranmaya devam edeceğim. ancak mobbingin şöyle bir faydası oldu: silahla iş yerini basıp 7-8 kişiyi öldürenleri daha iyi anlamaya başladım.
  • mağdurlarının ortak özellikleri;

• işini çok iyi, hatta mükemmel yapan,
    • ilişkileri olumlu ve çevresindekilerce sevilen,
    • çalışma ilkeleri ve değerleri sağlam, bunlardan ödün vermeyen,
    dürüst ve güvenilir, kuruluşa sadık,
    bağımsız ve yaratıcı,
    • zorbanın yeteneklerinden üstün özelliklere sahip olan insanlardir.

uygulayan şerefsizlerin ortak özellikleri;

aşırı denetleyici,
    korkak ve nevrotik,
    • daima güçlü olma isteği içinde ve iktidar açlığı içinde olan,
    kötü niyetli ve hileli eylemlere başvurmaktan çekinmeyen,
    antipatik özellikler taşıyan
    düşmanlıktan hoşlanan
    • can sıkıntısı içinde zevk arayışında olan
    • birisini bir grup kuralını kabul etmeye zorlayan
    önyargıları pekiştirme eğilimi olan yaratıklardır.

alıntı: google'dan derleme.
  • ulkemizde tanimlanmis bir suctur. isyerinde uygulanan zorbalik. is yerindeki psikolojik taciz, yildirma, bezdirme, gozden dusurme calismalaridir. mobbing'in amaci, kisinin isten ayrilmasi veya bazi uygulamalara boyun egmesi icin yapilir. mobbing'e karsi dik durus gerekir. once sorunun kaynagi tespit edilmeli, sonra da sorunu olusturanla konusulmalidir. hala cozulemiyorsa onun bir ustuyle konusulmalidir. hele gunumuzde kurumsal sirketlerde kral yoktur. sadece sirket cikarlari vardir.* herkes ayagina denk almalidir. gerekli cezayi almalidir bilerek veya bilmeyerek mobbing yaptiginin farkina varmali veya vardirtilmalidir.

sanal alemdeki adi icin
    (bkz: siber zorbalık)
  • insan karakterinin en çirkin yanlarından biri. aslında birkaçı. ya da birçoğunun birleşmiş hali. bundan tiksindiğim kadar başka neyden tiksindim bilmiyorum. afilli afilli isim takmışız bi de. düpe düz insan çirkefliğinin, çirkinliğinin, egosunun modern kılıf giymiş hali. bunu yapan güya korkusuz, güçlü, ben bilirimci karaktersizler var ya..
  • bakın, uzun süre mobbing'e maruz kalmış biri olarak size çok net bi şey söyleyeyim...

bunu yapanın vicdanı olamaz... bundan öte de yazılacak çizilecek başka söz de yok.
  • yaklaşık bir yıl kadar maruz kaldığım ve sonunda anlaşmalı ayrılık ile neticelendirdiğim bir durumdur. çok sıkıntılı geçiyor gerçekten. bunu yapanın vicdanı olabilir mi? diye defalarca soruyorsun kendine ama unutmamak gerekir ki; mobbing yapıldığıyla ilgili somut delilleriniz var ise firmayı süründürebilirsiniz.

not: kahven nasıl olsun? *
  • en son kurum müdürü tarafından 4 ay boyunca maruz kaldığım işyeri işkencesidir.
    daha sonra böyük bir torpilim olduğunu göstermek zorunda kaldım..
    artık beni her gördüğünde "nasılsınız irlanda cini bey" diyor ikiyüzlü şerefsiz..

not: kahvenin yanında muffin de ister misin?
  • dava aşamasında kanıtlanması epeyce zor olan durum.
  • yaklaşık 2 yıl maruz kaldığım, yönetici egosu tatmin edicisi.

depresyona girdim.
    uyku uyuyamaz oldum.
    mide sorunları yaşadım.
    kendime güvenimi kaybettim.
    hayatımın o dönemine dair bir çok şeyi hatırlayamıyorum, beynim silmiş.
    düzelmem çok zamanımı aldı ki hala tam düzelebilmiş değilim.

ne için? sırf o..... nun biri kendini tatmin etsin, egosunu okşasın, hatta bazen sırf o öyle istiyor diye.
    haketmeyeni üst makamdan buyuruldu diye yönetici yaparsanız sonuç bu oluyor.

şimdi çorlu'da çok zamanı oluyordur düşünmek için. tabi öyle bir organı varsa..

not: havuçlu ise şahane olur.
  • "yaşayan bilir" diyebileceğim, epey can sıkıcı bir muamele.
    eski bir yöneticim yapmıştı, üstelik beni çok sevdiğini söyleyerek yapıyordu bunu. mücadele etmesi çok zor bir şey, tecrübeniz yeterli değilse epey zarar görmeniz olası.
    insan buna uzun süre maruz kalırsa kendini yetersiz hissetmeye başlar, ezikleşir ve başarısız olduğuna cidden inanır. bunu yapan adamın yatacak yeri yok, orospu çocuğuyum demenin yollarına liste başı olarak girebilir.
    başınıza böyle bir şey gelirse savaş açın, başka türlü dozu artarak devam edecektir.
hesabın var mı? giriş yap