• 42 yaşındaki nadide kısa’nın ölümünün tek nedeni mobbing olmasa da, her gün yaklaşık 12 saatini geçirdiği işyerinde yaşadıklarının büyük paya sahip olduğu kesindir.
    insanları bu kadar baskı ve uzun sürelerle çalıştırarak zaten kalan zamanındaki dinlenme, eğlenme hatta çocuğuyla vakit geçirme hakları ellerinden alınıyor.
    çalışanlar fiziksel ya da ruhsal hastalıklarla boğuşuyor.
    maalesef nadide kısa, yaşam hakkı elinden alınmış bir bankacı olarak konunun net örneğidir.

http://www.paramedya.com/…dideyi-mobbing-mi-oldurdu

“istanbul’da özel bir bankanın yüksek segmentli müşterilerine bakan nadide kısa, işten çıktıktan sonra evinde fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. genç bankacının beyin kanaması geçirdiği anlaşıldı ve yoğun bakıma kaldırılırken hayatını kaybetti. üç çocuk annesi nadide kısa yaklaşık 15 yıllık bankacıydı. nadide kısa’nın ölümüne son günlerde uğradığı mobbingin neden olduğu iddia ediliyor.
    iddialara göre, nadide kısa’nın unvanı bir süre önce performans nedeniyle düşürüldü. bir alt unvan olan perakende bankacılık işlemleri yönetmeni yapıldı. 3 çocuk annesi genç bankacı işsiz kalmak korkusu ile itiraz etmeyip verilen göreve devam etti.
    gişeye verildi
    nadide kısa tecrübeli ve yılların bankacısı olmasına rağmen bankanın aldığı karar ile gişeye oturtturuldu ve hem gişe görevini yapması hem de hedeflerini tutturması istendi. burada satış konusunda başarılı olamaması gerek şube yöneticisinden gerekse bölge müdürlüğünden baskılar arttı. yine bir iddiaya göre, kısa’ya şube müdürü tarafından sık sık hakarete varan kızmalar oluyordu.
    cenazesi bugün kalkıyor
    geride 3 çocuğu öksüz bırakan nadide kısa’nın cenazesi bugün anadolu yakası’nda bulunan merdivenköy mezarlığı’nda toprağa verilecek.
    nadide kısa'nın çalıştığı bankanın örgütlü sendikasının nasıl bir açıklama yapacağı merakla bekleniyor.”

edit: verilen ilanla yapı ve kredi bankası olduğu anlaşılan; ancak daha sonra kaldırılan ilan; http://www.hurriyetvefatilani.net/…gi-ilani-v_18766
    edit 2: sendika basisen‘in konuyla ilgili açıklaması henüz yok.
    edit 3: eski bankacı, yeni komedyen kaan sekban nadide kısa’nın eşi ile konuşmuş ve linkteki aklımın almadığı konuşmaları gerçekleştirmiş.
    https://instagram.com/p/bz9n2bbgwz5/
  • yöneticilerin baskısının geldiği son nokta.

hayatına devam edebilmen, daha iyi yaşam standardı yakalaman, çocuklarını büyütebilmen için para kazanayım diye geldiğin yer ölümüne sebep oluyor.

bu baskı öyle sadece bir kişiden gelmiyor, en üstten başlıyor kademeli ve katmerli olarak artarak geliyor. tabi piramitin en altı olan beyaz yakalı işçinin çektiği artık zulüm oluyor.

beyaz yakalı kazanmazken bankalar gelirlerini ikiye katladıkları bilançoları gururla yayınlıyor.

yok şu ankette birinci olduk yok bu ödülü aldık, bravo size de çalışanlarınız da aynı heyecanı yaşayabiliyor mu sizce ?

hedefleri tutturmak için yalvardığın müşterilerin yavşamasına bile göz yummak zorunda kalıyorsun. önemli olan bankanın müşteri ilişkisi çünkü. önemli olan müşterinin kullanmayacağı ürünü bile satmak çünkü. hatta önemli olan ne biliyor musunuz ? 85 yaşındaki teyzeye bes satmak... acı bir satış baskısı var. mobbing görmüyorum diyen bankacı yoktur.

nadide kısa, bir örnek. acı bir dram. çocuklarına, eşine, sevdiklerine baş sağlığı diliyorum.

umarım artık birileri bu dramı duyar.
  • mobbing türkiyenin acı gerçeği maalesef
  • kıyamet kopsa da artık kurtulsak. insanlık artık cidden çekilmiyor.
  • nadide kısa'nın katili koç grubudur.

mobbing yaparak öldürdüğünüz çalışanınız aynı zamanda en iyi velinimetiniz, müşterinizdi.

geriye kalan 3 çocuk...

(bkz: nefretimsin koç)
  • (bkz: karoshi)
  • garip bi durum. günde 12 saat çalışmak nedir ya?

zaten benim şu hayatta tek anlamadığım şey şube bankacılığı. bi kaç kaliteli banka hariç çoğu tamamen köle düzeni. hele akbank falan töbe.

geçen bi bankanın kredi kartıyla ilgili bi itiraz için aradığım kadın bile telefon sonunda kemal bey size sigorta satalım diye konuya girdi.

lan bu nası bi manyaklık. şikayetlerle ilgilenen müşteri temsilcisinden bile satış mı bekliyorsunuz siz artık ya?
  • geçenlerde banka gişesindeki eleman ile muhabbet ediyoruz. 19 senelik çalışanmış gişede 3.150 tl maaş alıyormuş inanmadım. telefonundan bana maaşını gösterdi ohaa dedim. abi dedim nasıl geçiniyorsun? ne bok yiyelim dedi. işte özel sağlık sigortası falan var gibi güzellemeler yaptı kendini avuttu.
  • modern köleliğin başka bir sonucu. ne için? amaç daha fazla para kazandırmak için. kazandıramazsan ortadan kaldırılırsın. senin "insan" olduğun hiç önemli değil. bankacılığa 1998'de giriş yapmıştım ama ne kadar habis bir hastalık gibi beni yok edeceğini çabuk anlayıp iki sene sonra da bırakmıştım bu işi. hiç bir zaman da sevmedim. maalesef aklımda güzel bir meslek olarak canlanmıyor. bir şey üretmiyorsun. sadece paradan para kazandırıyorsun başkalarına. vefat eden kişiye çok üzüldüm. psikolojisini anlayabiliyorum kolay bir durum değildi yaşadıkları ve buna dayanamayıp bedeni iflas etti sonunda. allah rahmet eylesin. bu duruma sebep olanlar umarım bunun cezasını çekerek fazlasıyla bedelini öderler; bir insanın hayatına sebep olmak neymiş görsünler istiyorum.
  • başlığın ismi adana limanı'nın sansürsüz pozu gibi bir şey olsaydı insanlar birbirini kırardı satırlarca yazmak için. belki mobbing'ten belki değil ama bir çalışan ölmüş belli ki zor bir iş hayatı olmuş. umarım dikkatli bir şekilde araştırılır. allah rahmet eylesin,sevenlerinin başı sağolsun.
hesabın var mı? giriş yap