şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bir yere sabitlenmesi gerekmeyen, istediğiniz yere yanınızda taşıyabileceğiniz klima...

http://www.klimaevi.com/portatifklima.htm
  • (bkz: zen)
    (bkz: convair)
  • bu şekillde örnekleri olan klimalardır. iyi midir hoş mudur? bilemedim...

edit:link
  • arastirdigim, kullanicilarin yorumlarindan okudugum kadariyla bunlarin soyle handikaplari var:

- cok sesli calisiyorlar. normalde dis unitede olan motor kendi ustlerinde oldugundan split klimalara gore cok sesli diyor herkes, yani yatak odasina pek uygun degil ama belki ofiste kullanilabilirmis.

- portatif degiller. su tahliye hortumunu hadi yanina bir sise ya da kap koyarak halledebiliyorsunuz. hatta bazi modellerde suyu kendi icinde biriktiriyormus, siz de 2 3 gunde bir bosaltiyormussunuz. ama sicak hava tahliye hortumu tam eziyet. pencere aralayip disari verseniz sicak havayi, aralik pencere yuzunden alet verimli calismayacak. gene duvari ya da cami delmeniz gerekiyor o yuzden.
  • (bkz: #29017127)
  • sıcak hava çıkışı sorununun, açılan pencerenin boyutlarında, sıcak hava borusu kadar delik açılmış, strafor veya pleksiglas ile çözülebildiği klima türü.
  • alçıpan duvarlardan dolayı duvarlara raf bile asamayan, dışarıda 41 derece sıcaklık, odanın dışında 260 derece fırın sıcaklığı ile pişmeye yaklaşan bir zavallıyı hayata döndürebilir. resmen iki gündür tek gündemim canım klimacığım:)

soba bacası girişi olan evlerde taşınması hiiç problem olmaz ama çalışırken sorun olmayan motor sesi eve gece uyutamayabilir, alırken btunun yanında desibel de dikkate alınmalı yani:)
  • halen kullanmakta olduğum klima türü, klimadan çok memnunum.

dezavantajları;

borusu var, dışarıya bir şekilde vermelisiniz. bu borudan sıcak hava üflüyor ve dışarıya verilmesi gerekiyor(delik olur, pencere arası olur. pencere arası için aparat lazım)

çok gürültülü

yer kaplıyo

verimsiz.

avantajı;

kiracıysanız, taşıncaksanız birebir. çünkü klimaları taşımak zor ve masraflı. ben bu yüzden aldım. sadece salon da olsa, bütün gün açık bırakıyorum ideal sıcaklıkta tutuyor salonu (yılın en sıcak zamanında bile yeterliydi)
  • havaların ısınmasıyla alsam mı diye araştırmaya başladığım klima çeşidi. ne kadar verimli çözemedim, bilen beri gelsin.
  • tuvaletinizi soğutmak istiyorsanız alabilirsiniz.