şükela:  tümü | bugün
  • aslında başlık eksik karakter sınırlandırmasından dolayı ama meramı az çok anlaşılıyordur umarım. baştan söyleyeyim: bu, sadece bir bilgilendirme kampanyası. amaç, çevremizdeki insanların bilinçlenmesi ve onların dolandırıcıların avı olmamasını sağlamak.

mobil ödeme nedir?

cep telefonunuzla satın aldığınız servis & hizmet veya ürünün bedelini gsm faturanız ile ya da hattınızda bulunan bakiyeniz karşılığında ödemenizi sağlayan kullanımı kolay, hızlı ve güvenli bir servistir.

veya

sisteme dahil olan firmaların, yüz yüze kanallar ya da web sitesi üzerinden cep telefonu aracılığıyla gsm abonelerinden tahsilat gerçekleştirmelerini sağlayan mobil tahsilat platformuna mobil ödeme sistemi denir.

diye tanımlanmış bir yerlerde.

asıl amacı; hızlı, güvenli ve pratik ödemeyi sağlamak iken, ne yazık ki bu sistem de bugün yoğun bir şekilde dolandırıcıların amacına hizmet etmektedir. özellikle gsm operatörlerinin de "ilgisizliği" bunlara çanak tutmaktadır.

• peki nasıl gerçekleşiyor bu dolandırıcılık?

öncelikle bilmemiz gereken en önemli şey, hemen hemen tüm abonelerin mobil ödeme seçeneğinin, abonelik başladığı anda aktif olarak açık geldiği bilgisidir. dolayısıyla mobil ödeme hizmetinin aktif olduğunu bilmeyen abone -gerçek ya da değil- yanlışlıkla tıkladığı bir site penceresi ya da cevapladığı sms ile vb. herhangi bir hizmeti başlatmış sayılıyor. sayılıyor diyorum çünkü gerçekten de böyle bir şey yaşanmamış olabilir. genellikle şikayetlere konu olunca, gsm operatörlerinin verdikleri cevap üç aşağı beş yukarı böyle oluyor. neyse işlem başlayınca herhangi bir bilgilendirme sms geliyor sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. eğer her ay fatura detaylarını incelemeyen birisiyseniz fark etmeniz şans eseri oluyor. (dolandırıcılar, çok yüklü meblağlara abanmamışsalar tabii ki)

ben de aylar önce benzer bir şekilde bu dolandırıcıların ağına düştüm. benimkiler biraz insaflı davranmışlar, gasp ettikleri para öyle aman aman bir şey değildi ama yine de haksız yere 1 kuruş bile alsalar insanın canı fena halde sıkılır. kendini "enayi" gibi hisseder en azından ben öyle hissettim. kaldı ki gerek ekşi sözlük'te gerekse de başka yerlerde duyduklarım, bu yaygın dolandırıcılık faaliyetlerine karşı ne btk'nın ne de diğer kamu kurumlarının yeterli önlemleri almadığı yönünde olunca, doğal olarak biz tüketicilerin de bu soyguna karşılık bir takım önlemler almamız gerektirdiğini gösterdi.

yapmamız gereken ilk ve en önemli şey; bu dolandırıcılığın ne olduğunu çevremizdekilere anlatmamız ve hattımızda tanımlı olan mobil ödeme seçeneğinin kaldırılmasını sağlamamızdır. daha başlamadan önlemek her zaman en iyi çözümdür.

"başıma gelmez" demeyin emin olun geliyor.

• ayrıca gsm operatörleri daha ön planda olsa da internet sağlayıcı servislerde de rastlanılıyor buna.

gsm operatörleride mobil ödeme seçeneğinin kapatılmasını örneklendireyim. merak etmeyin öyle çok meşakkatli bir şey değil.

-tüm sms'ler büyük harflerle yazılmış-

(•) avea

"hattınızı mobil ödeme kullanımına kapatmak için "mobilodeme iptal" yazıp 5555'e kısa mesaj atabilirsiniz."
    http://www.avea.com.tr/…am/turk-telekom-mobil-odeme

(•) vodafone

"7878 vodafone mobil ödeme sms kısa numarasına ücretsiz olarak mobılodeme ac veya mobılodeme kapat smsi ile talebini iletebilirsiniz."
    http://www.vodafone.com.tr/…mobil-odeme-servisi.php

(•) turkcell

"hattınızı mobil ödemeye kapatmak için müşteri hizmetleri'ni (532) arayabilirsiniz."
    http://www.turkcell.com.tr/…mobilodeme#detaylibilgi

emin olmamakla birlikte "mobılodeme ıptal yazarak 7777'ye kısa mesaj atabilirsiniz" şeklinde bir bilgiyle de karşılaştım.

not: siz yine de müşteri hizmetlerine bağlanarak mobil ödemeyi iptal etseniz de olur.

• sonuç

mobil ödeme, aslında gayet kullanışlı ve pratik olabilecek bir hizmetken böylesi dolandırıcılık faaliyetlerinden dolayı kötü anılması dolandırıcıların yanı sıra, onların mevzuattaki boşluktan faydalanmasını sağlayan tüm devlet kademelerinin de ayıbıdır. tüketici hakem heyetine, oradan çözüm alamazsanız mahkemelere başvurun! yanlarına kalmasın...

yukarıda da dedim basit bir önlemle dolandırıcıların elinden kurtulmak kolay. yapmamız gereken çevremizdekileri bu konuda uyarmak, teknolojiyle arası iyi olmayan yakınlarımızın mobil ödemesini kapatmak. mobil ödemeyi kullanan biri zaten ne yapması gerektiğini biliyordur.

not: mobil ödeme kapatılsa bile bu tarz dolandırıcılıklarla karşılaşılabiliniyormuş. çözüm önerisi olan varsa, o çözümü (çözümleri) de buraya eklemek isterim.
  • up'lamak gibi olmasın ama benzer şekilde internet servis sağlayıcılarından da mobil ödeme gerçekleştirilebiliyor. superonline ile ttnet'te vb. nereye sms atıyoruz vs. bulamadım ama müşteri hizmetlerinden ya da internet sitelerinden mobil ödeme ayarı kapalı hale getiriliyordur diye tahmin ediyorum.
  • (bkz: #57803121)
  • bu işin sms'e cevapla değilde, tıpkı kredi kartlarında olduğu gibi gelen sms de kod olup, bu kodun ödeme sayfasına girilmesi şeklinde olması lazım. bu şekilde bir nebze artar güvenlik.
  • ya aslında mobil ödeme kötü değil de, kullananlar kötü.

devletin mobil ödeme hizmeti veren, ve alt ödeme yapmaya yetkisi olan müşterileri çok sıkı takip etmesi lazım. ama genelde etmiyor. maraz da bundan doğuyor.

türkiye'de illegal olarak yapılan mobil ödeme, legal olandan daha yüksek işlem hacmine sahip olabilir. cep telefonu operatörleri de yapılan her işlemde çuvalla sakal aldığı için buna sesini çıkarmıyor. %30'lara varan komisyon alanı gördüm.

gelişmekte olan ülkelerde daha çok kullanılıyor. ülkemizde 90'lı yıllarda patlayan 900'lü hatlar ve logo melodi servislerine benzetiyorum.

zaten "adli olaylar yüzünden ödenen cezalar" < "elde edilen kar" olduğu sürece her tür tokatçılık piyasada yaşamya devam eder. mobil ödeme de bunlardan biri.
  • yaklaşık 10 ay önce benimde 14 lira ile sömürüldüğüm dolandırıcılık metodu. abuk subuk bir telefon mesajının sonunda msj almak istemiyorsanız tıklayın linkine ne hikmetse tıklayıp sistemin kıçıma monte olmasıyla başladı herşey.
    ne hikmetse mobitv diye birşeye abone olduğumu faturamdaki fazlalıktan işgillenmemle öğrendim.
    aveayı arayıp durumu anlatsam bile bir yararı olmadı kaçan kaçtı.
    mobil ödemeyi kapatıp faturamı ödedim paşa paşa. işin ilginci alalade olan dolandırıcılığa hem gsm şirketi ses etmiyor hemde devlet kulak arkası ediyor.
  • bu başlık nasıl olurda dikkat çekmez aklım almıyor. adamlar bu işten ciddi paralar kazanıyorlar ve binlerce mağdur var. bakmayın biz teknolojiden anlayan nesiliz ancak annelerin, babaların facebook hesapları hacklenerek arkadaşlarından 100 tl hediye çeki vereyim gelen mesajı onayla diyerek belki de bugüne kadar milyonlarca lira cebe indirdi bu hırsız dolandırıcılar.
    bu platformda ön plana çıkmıyorsa zaten başka yerde çıkma şansı yok.
    dolandırıcılığın nasıl işlediğini anlatan linki de ekliyorum. olmaz demeyin her an herkesin ailesinden biri kurban olabilir.
    http://www.webtekno.com/…ricilik-yontemi-h2533.html
  • bunu yiyen gerizekalılar oldukça önlenemeyecek kampanyalardır.
    biri zaten direk selam canım'dan sonra böyle bir olaya giriyorsa, bir bokluk olduğu belli değil mi?
    herkese özel bir soru sorun arkadaş olsun bitsin.
  • yurtdışından cep telefonuna gelen bir aramadır.tek sefer çalar.sonra susar.merak edip geri dönersen. bir melodi sesi duyarsın. o sırada kontörler 6 saniyede bir çakar...
  • up.