şükela:  tümü | bugün
 • cok yakında patlayacagını dusundugum oyun pazarı. yeni nesil cep telefonları ve getirdigi yeni ekstralarla oyun olayını iyice abartmıs, istenilen anda gprs sayesinde oyun indirilebilmeleri sayesinde git gide yayılacak olay. asıl merak ettigim ise bu oyunların kopyalarını nerede bulacagımızdır. sokakta satıcılar abi oyun yollayım mı? "diye dolasacaklar acaba? ve ayrıca nokia n gage ile bombayı atesleyen furya.
 • simdilik j2me, mophun, symbian gibi teknolojileri kullanan/üzerinde calisan cep eglencelikleri. mevcut son nokta icin (bkz: nokia n gage)
 • (bkz: snake)
 • @ozzyy mclaren'nin öngörüsünün yaklaşık 10 yıl sonra gerçekleştiği pazar.

  özellikle akıllı telefonların yaygınlaşması ve android/ios ile birlikte mobil oyunlara kolay ulaşmak mümkün olmuştur.
  deli paralar dönmektedir. bence oyun üreticileri için pc oyunlarından çok daha motive edicidir.

  misal 2013'te en çok satan oyun olan fıfa 2013(oha lan!), 1.9milyon satmış. ortalama 42€ fiyatla 80milyon gelir elde etmiş.
  google markete baktığımızda en fazla gelir getiren oyunlardan:
  minecraft 6,14$ fiyatla 1milyondan fazla satmış.
  asphalt7 1$ fiyatla yine 1milyondan fazla satmış.

  şimdi baktığımızda pc'ye göre daha az gelir elde edildiği izlenimi olabilir.
  lakin kazın ayağı öyle değil. asphalt'i ele alalım.
  adam asphalt7'den 1milyon, asphalt8'den 1milyon yarın asphalt9'dan 1milyon öbür gün stabilize1'den 1milyon, sonraki sene kavşak4'ten 1milyon... bu böyle gider.
  bunları yaparken de pc oyunları kadar personel istihdam bile etmiyor, kaynak ayırmıyorlardır. e satış ağıdır, kargodur da yok. bu adam sadece yarış oyunu da yapmayacak. düşünün...

  1$'dan bahsediyoruz. adam 1$ birşey olmaz deyip alıyor. kötü çıksa bile koymuyor. küreklisine bile tenezzül etmiyor(sözüm meclisten dışarı ;) )

  sözün kısası, patlamıştır. şimdi patlama çemberinin ne kadar büyüyeceğine bakacağız.
 • bu türde oynadigim en iyi oyun su an için swordigo adli h&s rpgdir.
 • nasıl bir sektör haline geldiğini anlayamadığım olay. televizyonlarda arnold schwarzeneggerli, christoph waltz'lı, liam neeson'lu reklamları dönüyor.
 • normalde deliler gibi konsol oyuncusu olan beni bile crimson warden isimli oyunla mobil oyuncu yaptılar. oyun açık dünya rol yapma oyunu ve full türkçe. sanırım yapıcıları da türk. durum böyle olunca arkadaş tavsiyesiyle oyuna yumuldum. başlarda oyunu öğrenme aşamasında oyunu bırakma seviyesine geldim ancak ( genelde direk hikaye başlasın isterim tutorial bölümler hoşuma gitmez ) yılmadan devam ettim ve bi süre sonra oyunu kapatamaz hale geldim. bu arada oyunun yapımcıları oyunu çok iyi optimize etmişler şarjı kokluyor resmen.
 • uçakları severim diyorsanız mutlaka oynayın.

  infinite flight
 • battle of space racers türk geliştiriciler 3 boyutlu uzay oyunu yapmış

  merak edenler için
  andorid ios