şükela:  tümü | bugün
  • bu programların yazılımcılar arasındaki kısa adı ide. bu kısa bilgiden sonra konuya dönelim; herkes bi program ile yola çıkmış ve zamanla ona alışmış bu yüzden alışkanlıklarından vazgeçemediği için diğer programlara bok atıyor. halbuki objektif değerlendirmeler ile artıları ve eksileriyle bu programlar kıyaslanmalı.

mesela android studio başlığına gidiyorsun eclipse kullananlar bok atmış. eclipse başlığına gidiyorsun aide'ciler pislik yapıyor. visual studio cular bi yandan yardırıyor. intellijidea kullananlar da aradan sıyrılmaya çalışmış. gelenekçiler netbeans diyor. yenilikçiler maven diyor. xcode cular var bi de.
  • mobilden bağımsız en iyi ide tartışmasız visual studio dur.
    xcode da güzeldir ancak daha yemesi gereken 40 fırın ekmek var ileride bir visual studio olabilir(belki ).
    tabi bu benim şahsi fikrim bu fikri verirken bu ideleri hello world statusün 'de kullanmadım sadece vs'de windows servisleri , dll , form applar.
    android studio ile eclipse de mobil uygulamalar.
    xcode 'da swift ile native uygulama yazdım.
  • hangisini kullanırsan kullan en iyi şekilde kullandıkça sorun olmayacaktır.
  • özellikle tasarımı yapan ile kodlamayı yapan farklı ise mockup hazırlamak için: (bkz: proto.io)
    yani hem ui tasarımını yapacak kişiler için kolaylık, hem de kodlayan için kolaylık. çünkü sadece görsel tasarım değil fonksiyonellik de tasarlanabiliyor. kodlarken de zaman kazanılıyor.