şükela:  tümü | bugün
 • hareketli hale geçebilen vinç.
  sabit bir noktada iş yapma zorunluluğunda olmayan vinç türü.
  yer değiştirerek değişik mekanlarda vinç olma görevini yerine getirebilen vinç.

  ukte kaldıran vinç
 • kamyon şasesine entegre edilip mobil olan vinçlere denir. hatta bunlara hiyap veya hiab denir, yazılımı çok çeşitli veya çeşitlerin hepsi yanlış, bilemiyorum. ülkemizde çeşitli hidolik vinç üreticileri, bu kamyon kasasına vinç entegre etme işini yapmaktadır.
  bu vinçler vinç şirketlerince kiralanırlar. büyük kar getirdiği için olsa gerek alayı nazlıdır. bunların operatörlerinden en çok duyulabilecek kelimeler "abi 6'dan sonra çalışmam ben", "abi bu vinç onu kaldırmaz", "abi bu vinç oraya yetişmez" gibi nazlanma cümleleridir. dertleri de genelde paradır. kilidi kıran cümle "tamam yaparız bi güzellik sana"dır. vinççilerin nazından bıkıp leasingle kendine hiab alan bir muhacir karotçu amca vardı hatta, "bııktım bunların nazından be abicim, yok oraya çıkmam, yok o saatte çalışmam, alıverdim kendime bi tanek" diyerek özetlemişti olayı. gerçi o muhacir dayı nasıl bir girişimciyse 1,5 yıl çalıştığım şantiyeye başladığımızda hiç hiabı yoktu, bitirdiğimde 2 hiabı vardı. hatta o iki hiabı 3 karot makinesiyle yapmıştı ki karot işinin nasıl bir para getirdiği ayrı bir platformda anlatılacaktır.
  konu çok dağılmış, son olarak mobil vinç iyidir, seviyoruz.
 • hiyap, hiyab gibi çeşitli söylenişleri high updan gelmektedir.

  fakat kalkıp da;
  "hayap geldi mi?"
  "hayap operatörü nerede?"
  "hayapın periyodik bakım belgesini görebilir miyim?" şeklinde sorular sorma hatasına düşerseniz kimse neden bahsettiğinizi anlamaz.

  hiyap olarak kabul görmüş ve kullanılagelmiştir, dolayısıyla ortama yabancılaşmamak adına kendilerine o şekilde hitap etmekte fayda vardır.*
 • piyasada hiyap hiyab gibi söylenişleri olan alet farkli bir alet. bu alet yuku alip kamyonun kasasinin icine koymak icin tasarlanmis olup, genelde kucuk yukleri kaldirabilir. bu isim high up'dan gelmez. bu aleti ilk defa isvecli hiab firmasi uretmistir. boylece marka ismi urun ismi gibi benimsenmistir. mobil vinc ise otomobil sase uzerine kurulu donus kulesi etrafinda donebilen agir yukleri bir noktadan alip baska bir noktaya veya yukseklige tasiyabilen daha pahali ve komplike bir alettir.
 • santiye dunyasinda telafuzu konusunda travma olan vinc turu.

  selpak gibi aslinda mobil vinc ancak herkes buna mobil vinc degilde vinci yapan oncu markanin ismi olan hiab der. ama bu hiab i deme sekli high up, hiyap, heap,hiap gibi varyasyonlara donusebilir.

hesabın var mı? giriş yap