şükela:  tümü | bugün
  • aykut karaalioğlu tarafından kurulan, merkezi san fransisco olan şirkettir. ayrıca bilkent'te geçen ay şube açmıştır.106 ülke ile çalışmaktadır.
  • enteresan bir kuruluş hikayesi olan şirket.
    https://www.youtube.com/watch?v=fwr9h8co5pi
  • aykut karaalioğlu'nun üç tane röportajını izlememe rağmen ne yaptığını hala anlayamadığım bir oluşum, neden böyle konuşmak zorunda sürekli anlamıyorum. üç saat boyunca konuşulan bir video var ama şirket ne yapıyor tam olarak söylemiyor. çok ilginç.
  • ekşisözlükteki başlığı da,
    youtube'daki videolarında da ne iş yaptığını hiç ama hiç anlayamadım. anlatıp durmuşlar heryerde; şöyle kazandım, böyle kazandım, böyle oldu şöyle oldu.

ama iş ne?
    hiçbir fikrim yok. birazdan sitesine girip, ekşisözlük'te ve sosyal medyada bu iş ile ilgili ilk elle tutulur bilgiyi gireceğim diye düşünüyorum. ne yaptığını anladıktan sonra.
  • ne yaptığını az da olsa bildiğim türk startup. örneğin bir mesajlaşma uygulaması yaptınız ve bunu store'a yükleyeceksiniz. insanların bu uygulamaya erişmesi için arama yaptıkları kelimeleri tahmin edersiniz. mesela "ücretsiz mesaj, mesajlaşma, online mesaj uygulaması" vb kelimeleri girerek bir mesajlaşma uygulamasına erişebilirsiniz. bu adamların sistemi de size o keywordleri veriyor. yani diyor ki sen bir mesajlaşma uygulaması yaptıysan bunun açıklamasına "ücretsiz mesaj programı" yazmak yerine "whatsapp ve viber gibi mesajlaşabileceğiniz bir program" yazarsanız insanlar daha kolay ulaşır. o kelimeleri ve açıklamaları neye göre veriyor nasıl bir algoritmaları var bilmiyorum ama esas amaç yüklenen uygulamaların görünürlüklerinin artması ve arama sonuçlarında daha üst sıralarda olması.