şükela:  tümü | bugün
  • yeni bir yazar. mobile development'la uğraşır gibi halleri var.
  • ne fenerbahce ne de galatasaray'la alakasi yoktur. "havadan nem kapmazsa olecek" hastaligina yakalanmis, asiri hassas maloslardan hazzetmiyor o kadar.

bunu dile getirince de o asiri hassas maloslar tarafindan "galatasarayli troll" iftirasina maruz kalmistir. bu asiri hassas maloslarin beyinleri o derece sungere donmus ki, herkesi kendileri gibi troll"luk sevdalisi futbol fanatigi saniyorlar.
  • burada ve ekşi duyuru'da yazılanların, yazarların fikri mülkiyeti olduğunu ve onları bağladığını düşünüyorum. o sebeple geldim.

kendisini tanımam ancak ekşi duyuru'da gezinirken bir soruda denk geldim. biri sormuş, özetle demiş ki "https://www.youtube.com/watch?v=b2xyutelfjw bu videodaki motorcu dayaklık di mi?" (silinmezse duyuru linki)

arkadaşın verdiği cevap aynen şöyle:

"bence bu motorculari sozde bilinclendiren sahisin (gecenlerde bi kazada vefat etmisti) sucu hep.
    onun videolarini gorup kafaya gopro'yu takan kendini bir sey zannediyor.
    uzun vadede dogal secilim sayesinde ortadan kalkacaklar diye dusunuyorum.

duran trafikte emniyet seridi haric sagdan arac gecmek diye bir sey de yok bu arada. yasaktir. video'nun tamamini izlemedim ama polis cagirma diyorsa bu yuzdendir."

*

kendisi neye inanır veya kıymet verir bilemiyorum ancak ben bugüne kadar ölünün arkasından höthöt konuşmanın -hele ki bu kadar seveni olan ve acısı taze bir ölümse- herhangi bir öğüt/inanç sisteminde tasvip edildiğini görmedim. bahsettiği kişi barkın bayoğlu'dur bu arada, merak eden varsa not olarak bulunsun.

bu durum öncelikle bu arkadaşın ayıbıdır. kendisini ayıbı ile baş başa bırakıp ilerliyorum.

bilgi eksikliği nedir, bilgi olmadan ulu orta konuşmak nasıl bir şeydir diye merak ediyorsanız yukarıda tırnak içine aldığım duyuru cevabını birkaç kez okuyun. bilgi eksiği: bahsettiği şahıs (barkın bayoğlu) gopro ile moto-vlog çeken, bu yolla ünlü olmuş biri değildir. kendisi emniyetli sürüş tekniklerini ve yeni motosiklet tanıtımlarını, oldukça profesyonel sayılabilecek ekip ve ekipmanlarla videolaştırıp youtube'da yayınlardı. ki ekibi halen devam ediyor bu işe. öncelikle bunda bir anlaşalım. (ha kendisinin vlog denemeleri yok mudur? elbette var. ama hiç kimse çıkıp da bana altın elbiseli adam vlogcu idi demesin, çünkü bu aralar yeteri kadar saçma yorum duyduğuma inanıyorum).

gelelim şu "doğal seçilim" meselesine. daha önce başka birinin entry'sinde de denk gelmiştim. fevkalade çirkin bir söylem olduğunu düşünüyorum. sizin doğal seçilim dediğiniz hadise bir insanın ölümüdür. ölümü bu kadar basite indirgeyebilmek için ya çok pervasız olmanız ya da çok ciddi manada rahatsız olmanız gerekiyor. eğer bu söylemin arkasındaysanız seçimi kendiniz yapın.

diğer hatalı bilgi: emniyet şeridi hariç demiş, değil. emniyet şeridinden de gitmek yasaktır. evet, motosikletin normal şeritte gitmesi gerekir. ama özellikle istanbul gibi trafiğin artık sorun olmaktan çıkıp zulme evrildiği şehirlerde motosikletler emniyet şeridinden gitmekte, polisler ise buna "müsaade" etmektedir (hatta sadece polisler değil yoğun trafikte eds'ler de müsaade etmektedir). şimdi bunu bir açalım, polisler ve eds'ler (yani belediyeler) neden müsaade ediyorlar buna? azıcık kafayı çalıştırırsak cevap ortada zaten. doğru dürüst toplu ulaşım var mı? yok. trafik zulüm mü? evet. motosiklet trafiği rahatlatan bir unsur mu? evet çünkü motorcu da bir araba edinip trafiğe çıkabilir. motosiklet görece çevre dostu mudur? evet. yani aslında devletin motosikleti burada emniyet şeridinden gitmesine müsamaha göstererek teşvik ettiğini (ama bunun elbette ki yetersiz bir teşvik olduğunu) söyleyebiliriz. şimdi dönelim yanlış bilgiye: emniyet şeridi motosiklete açık değildir. emniyet şeridi adı üstünde emniyet şerididir. hangi durumlarda kullanılacağını merak ediyorsanız dev hizmet.

bu müsamaha sonucu alışkanlık haline gelen motorcunun emniyet şeridi kullanması hadisesi ise eşyanın tabiatı gereği "mümkün mertebe emniyet şeridinden git, emniyet şeridi yoksa yolun en sağından devam et" gibi bir kurala evrilmiştir. "hayır motor da bir araçtır ve şeridi ortalamalıdır" diyorsanız şu videoyu izleyin.

neyse, ben ne söylemeye geldim, konu nerelere geldi. inanın anlatacak olsam -abartmıyorum- bunun 5 katı uzunlukta 10'luk seri entry girebilirim. zaten mesele de bu. bilgi eksiğinizin olduğu konularda atıp tutmayın rica ediyorum. gördüğünüz gibi konu çok detaylı ve çok etkenli. "motorcular şöyle yapsın böyle yapsın diyen adamın eline bir motor verip kenardan izlemek isterdim" gibi klişe laflara gerek yok, doğrusu şu "bilmeden konuşmayın, teşekkürler".
  • oncelikle:
    (bkz: motosiklet sürücülerinin devamlı mağdur olması)

hele bazilari okudugunu anlamaktan da aciz, ayrica izah etme gereksinimi doguyor.

burda "dogal secilim" ile kastedilenler soz konusu videoda sagdan gecmeye calisirken taksinin kapisina carpip, sonra da yolcuyu suclayan motosiklet surucusu gibi gerizekalilardir. ya da bir baska videoda bir yayaya "neden aynaya bakmiyorsun" diye cikisan tipler...

motosikletle ilgili cektigi videolarla belli bir kitle edinen barkin bayoglu'nun olumuyle alakasi yok.

iddia sudur:
    ulkemizde motosiklet - video - sosyal medya fenomenligi kavramlarini bir araya getiren ilk sahis odur.
    birtakim gerizekalilar da onun videolari neticesinde gaza gelip artik "bilincli motosiklet kullanicisi" olduklarini sanmaktadirlar.
    sonra da trafikte yaptiklari salakliklari sozde "farkindalik arttirmak" amaciyla sosyal medyada paylasmaktadirlar.
    ve yine iddia odur ki, bu gerizekalilar dogal secilime kurban giderek yok olacaklardir.

ozetle; eksi duyuru'daki "bu tarz motorculari dovelim mi?" sorusuna "kendi hallerine birakin, yok olacaklardir" seklinde cevap verilmistir.

olay bundan ibaret. oyle ahlak felsefesinin kor kuyularinda kaybolmayi gerektirecek bir sey yok.