şükela:  tümü | bugün
  • oturus tarzi en uyuz alettir. her alette bacaklar ve ayaklar genelde simetrik durarak estetik bir goruntu yaratirken bu alette ayaklar biri onde biri geride ya da biri asagida biri yukarida durur. cok pejmurde bir alettir, hindistan gibidir.
  • çok fazla yokuşu olmayan bölgelerde ve motosikletin bu kadar yaygın olmadığı dönemlerde motorlu en ilkel ulaşım aracı idi. 2 zamanlı motorları, yağlı benzinleri, pedalları ile bisikletin motosiklete evrimleşen halidir esasen. ayrıca parçalarının ucuz oluşu da bu motorlu araçların modifiye edilmesine olanak sağladığından daha üst talepleri de karşılayabiliyorlardı, en azından 130-140 km/saat hıza çıkabildikleri bilinmektedir.
    yan yana bağlanan birden çok motorun tek kayışla arka tekerleğe güç aktarması değişimine uğramış mobiletlere farklı adı verilmiştir. en yaygın olan mobilet türü süper 52 olduğundan da, farklı süper52 denen bir kavram vardır. kayış koparma farklı mobiletlerin en kronik sorunuydu, çünkü 1 motora(52 cc) göre yapilan kayış 3-4 motoru (208 cc) kaldıramazdı. gerçi öyle kayış kopartan mobilet de herkeste bulunmazdı, "motoru kayış kopartıyomuş" diye efsaneler dönerdi. bir de mobiletleri göbeği seleye koyup yüzükoyun yatarak kullanmak mevzuu vardır ki akıllara zarar.

motosikletlerin bu kadar yoğun ithalatına dayanamadıkları için artık terk edilmeye başlanmışlardır.
  • varyatörlerine ayakla bastırılarak ara gazı vermek, kompresyon supapını anlık olarak açarak egzost patlatmak gibi ritüelleri olan sivrisinek kılıklı kara taşıtıdır. aslında fransız menşeli bir moped markası olan mobylette'nin ürün adı gibi benimsenmesi sonucu motorlu bisikletlerin geneline verilen bu isim, salt bir taşıt değil bir devrin de canlı şahididir.

ekseriyetle az nüfuslu kasabalarda taraftar bulan bu 2 zamanlı alet, motorunun 2 zamanlı olmasından sebep kudurmuş gibi düzensiz çıkan sesleriyle, taşrada ne olduğu belirsiz yağların kulaktan dolma oranlarla karıştırıldığı benzinle çalıştırılmaları yüzünden dağda bayırda şişip kalmalarıyla ve birçok nahoş özellikleriyle hatırlanır. tüm bunlara rağmen yokluk yüzünden, gençlerin hayallerindeki yar olabilmiş, çiftçinin esnafın kısa mesafeli ulaşım ihtiyacını pekala gidermiştir.

benim de vardı 72'model, 70'ler turuncusu, sele altından depolu bir mobylette'm. o mopedle murat dağlarına mı çıkılmadı, ılıcalara mı gidilmedi daha neler neler yapıldı. yıllar sonra 2005' senesinde depoda farkedilip de artık kurtulunmak üzere karşı dükyandaki yağcıya satılmak için gün ışığına çıkarıldığında da daha ilk marşa "puh!, eeeeeeee..." diye çalıştı yaşlı kereta. 3 kuşak boyunca dedemi, dayılarımı, ve en son da beni sırtında taşımış turuncu mobilet o günden beri de yağcıyı evinden işine, işinden evine götürüp duruyor.

az önce aklıma geldi de, 2. el sitelerinde şöyle bir 10 dakika gezdim. şimdiki motorumun yanına bir de ufak mobilet koyayım diye mopedlere bakındım. o yüzden bu entry. almayacağım ama, mobylette anılarda güzel.
  • genelde cristiano ronaldo gibi tiplerin kullandığı iki tekerlekli apaçi taşıtı.
  • gaziantep ile ilgili bir film çeksem soundtrack ına bir parça olarak bunun sesini koyarım.
  • genellikle sanayi de calisan veya meslek liselerinde okuyan genclerin uzerinde bazi degisikler yaptigi bir motorsiklet.benzin ile calisir.daha hizli gitmesi icin egzoz kapagi cikartilir ve ortaya kulak tirmalayaici bir ses cikar.uzerine bir kac laf yazin tamamdir.
  • patlama sesiyle ilerleyen alet. (evet, güm der ve çalışıp yürür bazıları)
    genelde 51 veya 52 ccdir (hayır, 50 değil)
    2 milyara 100 cc'lik scooterlar varken neden 1,5 milyara bu aletler alınır, anlayabilmiş değilim. (bilmiyorum)
  • cırcır böceklerinin sesi ile birlikte bana tatilde olduğumu hatırlatan iki sesten birini çıkaran aletin adıdır
  • çocukluğumun vazgeçilmez ulaşım aracı.yazları köyüme gittiğimde ''bi tur atim mi?'' demekten kendimi alamadığım.
    komik de bir anım vardır kendisiyle.almanya'dan yaz tatili için gelen amcam almıştı bunu kuzenime.ben de 5. sınıfı yeni bitirmişim.bütün yaz dağ, bayır, ovanın tozunu attırmıştık.ben ayaklıkları indirip üzerinde pedal çevirerek çalıştırıyordum.kuzenler hafif tempoda koşuyorlar tıs tıs sesi gelince azıcık gaz veriyorlar çalışıyor.ben de heves ettim böyle çalıştırmaya.aldım mobileti koşmaya başladım.o naif ses gelince verdim gazı.mobilet süratleniyor ben gazdan elimi çekemiyorum mobiletle koşuyorum.en son babam bırak bırak diye bağırdı da kendime geldim.ben yerde, mobilet benim üstümde.
    ege sesidir bu taşıttan çıkan ses.çocukluğa alır götürür.
  • 30 haziran 2019 tarihi itibari ile operasyonunu sonlandırma kararı almış firma.

hizmetleri iyidir kötüdür bilemem ancak yazık, şirketler bir bir kapanıyor. çalışanlara da allah kolaylık versin. umarım sahip çıkarlar veya bu kötü süreçte iş bulabilirler.