şükela:  tümü | bugün
 • son zamanlarda farkettiğim durum.

  ailemden birisi evlendiği için ona mobilya bakmaya gittik. ortalama bir fiyat beklerken şok oldum. işin garibi benden başka kimse umursamadı.
  birkaç sene önce ben ev döşerken kanepe koltuk 400-500 tl civarıydı. hadi ekonomi kötüye gitti dolar arttı o da tamam. benzin arttı zam geldi 700-800 belki yine anlarım ama ortalama bir l koltuk alsanız tek başına en az 1.500tl ki o da en kötüsü, en rahatsızı. oturma grubu diye bir şey var aklınız durur. bir kanepe 2 koltuk en az 3000 tl. iyi bir şey alayım derseniz böbreği bırakıyorsunuz.
  işin garibi sorduğumda bunun normal olduğunu söylediler. hatta tüm ev için yüzbinlere yakın fiyat bırakanlar varmış. bu milletin mantığını ben anlamıyorum. insan neden 5 senelik kredi alıp evine "kraliyet mobilyası-osmanlı mobilyası"(sanki çok kaliteli hepsi) döşetir? paran yok diye ortalama semtte ortalama büyüklükte(hatta küçük) eve çıkıyorsun ama kendini kral zannediyorsun.
  tabi bu konuda mobilyacıların da fikrini merak ediyorum kâr durumu nedir? satışlar ne durumdadır? fiyatlar neden böyledir?

  içim sıkıldı sözlük
  ekleme: başlığı yanlış açmıştım o yüzden anlamsız olmuştu ama moderasyon düzeltmiş. size de binlerce liralık sunta girerse siz de aynı hatayı yaparsınız.
 • şu anki fiyatları bilmiyorum ama 3 sene önce oturma odası, yatak odası, yemek odası 11.000 inegölden almıştık. demek şimdi gitsek 30 bini geçecek bunlar.

  dolar çok hızlı yükseldi tabii.
 • benim de fark ettiğim durum. balkon için bir masa üç sandalye alayım dedim puhuuu. sonuç. on numara sunta kestirip bantlattım kenarlarını eski masanın demirlerine monte ettim, yepisyeni oldu.
 • nikah sezonu açıldığı için büyük ihtimal fiyatlarda artış vardır. uzun pazarlıklara girişmekte fayda var.
 • mobilya firmasında proje maliyetlendirme bölümünde çalışan biri olarak şunu çok net söyleyebilirim ki hammadde fiyatları inanılmaz arttı. bu da satış fiyatlarına olabildiğince az yansıtılmaya çalışıldı. büyük firmalar zamlara karşı zor da olsa direniyor ama küçük firmalar ipin ucunda. umarım bir an önce düzelir.
 • neden öyle hakikatten diye düşündüğüm durum. basit bir ürün alalım dedik suntalam, şişirme ürünler bile dünya paraya çıkmış.
  (bkz: kim bu erol egemen)
 • evlenecek bir arkadaşımın sırf yatak odası takımını 7.000 liraya aldığını gördüm geçenlerde...

  daha ucuzu da vardı gerçi ama, bizimki biraz buldumcuk.
  türk kızlarının geneli gibi...
 • doların henüz uçuşa geçmediği 2013 yazında 10 bin liraya gayet güzel salon takımı almıştık. koltuklar, masa, sandalye, vitrin vs. sitelerde ise 20 binden aşağı fiyat yoktu. o zaman bile bu kadar uçuktu fiyatlar. şimdi kim bilir ne olmuştur. sitelerde 50 binden aşağı doğru düzgün salon takımı olduğunu sanmıyorum.
 • showroomlarda bilmemnerelerde pahalı. internet diye bir şey var, aramaya inanmak diye bir kavram var, direkt üretip satanlar var, var oğlu var.

  bakın birebir aynı koltuk takımı üreticide 1 lira, şehir dışına doğru bir showroomda 2 lira, şehir içinde 3 lira.

  bir önemli nokta da insanların eşyaya bakışı. amaç mı yoksa araç mı? kendini eşya üzerinden veya onu nereden alabildiğin üzerinden tanımlayacaksan 1 liralık malı 3 liraya alırsın. koltuk dediğin şey günde 1-2 saat kıçını koyacağın bir şey. kalitesiz alma da kemik gibi sağlam olmasına da gerek yok, rahat olsun yeter. zaten 6-7 sene sonra değiştirmek isteyeceksin. masa dediğin şey üzerinde yemek yediğin bir araç altı üstü. çevremde de duyuyorum ödenen rakamları, şaşırıyorum iki parça tahtaya verilen paralara.

  ülkemizde satın alma gücü düşük ne yazık ki, ancak aramaya inanmadığımız da gerçek. daha önemli gerçekse ucuz yerden almak istememek.
 • yatak odasında itibardan tasaruf olmaz...