şükela:  tümü | bugün
  • son zamanlarda farkettiğim durum.

ailemden birisi evlendiği için ona mobilya bakmaya gittik. ortalama bir fiyat beklerken şok oldum. işin garibi benden başka kimse umursamadı.
    birkaç sene önce ben ev döşerken kanepe koltuk 400-500 tl civarıydı. hadi ekonomi kötüye gitti dolar arttı o da tamam. benzin arttı zam geldi 700-800 belki yine anlarım ama ortalama bir l koltuk alsanız tek başına en az 1.500tl ki o da en kötüsü, en rahatsızı. oturma grubu diye bir şey var aklınız durur. bir kanepe 2 koltuk en az 3000 tl. iyi bir şey alayım derseniz böbreği bırakıyorsunuz.
    işin garibi sorduğumda bunun normal olduğunu söylediler. hatta tüm ev için yüzbinlere yakın fiyat bırakanlar varmış. bu milletin mantığını ben anlamıyorum. insan neden 5 senelik kredi alıp evine "kraliyet mobilyası-osmanlı mobilyası"(sanki çok kaliteli hepsi) döşetir? paran yok diye ortalama semtte ortalama büyüklükte(hatta küçük) eve çıkıyorsun ama kendini kral zannediyorsun.
    tabi bu konuda mobilyacıların da fikrini merak ediyorum kâr durumu nedir? satışlar ne durumdadır? fiyatlar neden böyledir?

içim sıkıldı sözlük
    ekleme: başlığı yanlış açmıştım o yüzden anlamsız olmuştu ama moderasyon düzeltmiş. size de binlerce liralık sunta girerse siz de aynı hatayı yaparsınız.
  • şu anki fiyatları bilmiyorum ama 3 sene önce oturma odası, yatak odası, yemek odası 11.000 inegölden almıştık. demek şimdi gitsek 30 bini geçecek bunlar.

dolar çok hızlı yükseldi tabii.
  • benim de fark ettiğim durum. balkon için bir masa üç sandalye alayım dedim puhuuu. sonuç. on numara sunta kestirip bantlattım kenarlarını eski masanın demirlerine monte ettim, yepisyeni oldu.
  • ev kadınlarına göre hatalı bir önermedir.

evinde oturup kocasının parasıyla götünü büyüten kadınlar için pahalı diye bir kavram yoktur.

ona istediklerini alamayan basiretsiz koca vardır.
  • nikah sezonu açıldığı için büyük ihtimal fiyatlarda artış vardır. uzun pazarlıklara girişmekte fayda var.
  • mobilya firmasında proje maliyetlendirme bölümünde çalışan biri olarak şunu çok net söyleyebilirim ki hammadde fiyatları inanılmaz arttı. bu da satış fiyatlarına olabildiğince az yansıtılmaya çalışıldı. büyük firmalar zamlara karşı zor da olsa direniyor ama küçük firmalar ipin ucunda. umarım bir an önce düzelir.
  • neden öyle hakikatten diye düşündüğüm durum. basit bir ürün alalım dedik suntalam, şişirme ürünler bile dünya paraya çıkmış.
    (bkz: kim bu erol egemen)
  • evlenecek bir arkadaşımın sırf yatak odası takımını 7.000 liraya aldığını gördüm geçenlerde...

daha ucuzu da vardı gerçi ama, bizimki biraz buldumcuk.
    türk kızlarının geneli gibi...
  • yeni evlenmiş biri olarak kesinlikle katıldığım durum. hele çanakkale gibi küçük, mobilyaci sayısının dolayısıyla rekabetin az olduğu yerlerde öpülme oraniniz katlanarak artar.

kıytırık bir cekyat takımı (koltuk bile değil, cekyat takımı) 4.000 tl den başlıyordu burada. yatak odasını kız tarafı aldı ve 8.400 tl para bayildilar. %100 mdf bile değil. mdf+sunta.

bende gittim inegolden 2.000 tl ye mis gibi kuğu koltuk takımı aldım geldim. burdakinin 1/3 fiyatına.

o yüzden evleneceklere tavsiyem, gidip inegolden almaları tüm mobilyaları. hem cok daha kaliteli, hem daha uygun, hem çok daha fazla seçenek mevcut. adamlar istediğiniz şehre getirip kurup gidiyorlarda. daha nolsun?

edit: bir sürü mesaj geliyor. galiba çok kişi beğendi bu modeli.
    mobilyaları mobilyamarketi.net diye sitesi olan bir firmadan tam geçen yıl 6 nisanda aldım.
    hatta modelini çok beğendim ancak koltuklar biraz sertti. orada başka modeller vardı. rahatlığı hoşuma giden yumuşak bir koltuğun malzemelesini (süngerini) beğendiğim modelde kullanıp yeni ürettiler. 3 lü, 2 li, tek li koltuk ve orta puf tan oluşuyor takım.
    bunun yanında küçük oda için de tam ölçülerini verip oraya göre köşe koltuk ta yaptırdım. o da 1.000 tl ye mal oldu ve oldukça güzel.
    bir tane de yemek masası ve 4 sandalye aldım. o da oldukça kaliteli. toplam maliyeti 4.200 tl oldu bana.
    adamlar eve kadar getirip, kurulumu yapıp gittiler. nakliye ve kurulum için ekstra ücret vermedim.
    şuan biraz fiyatları artmış ama pazarlığınızı yaparsanız daha uyguna alırsınız.
  • showroomlarda bilmemnerelerde pahalı. internet diye bir şey var, aramaya inanmak diye bir kavram var, direkt üretip satanlar var, var oğlu var.

bakın birebir aynı koltuk takımı üreticide 1 lira, şehir dışına doğru bir showroomda 2 lira, şehir içinde 3 lira.

bir önemli nokta da insanların eşyaya bakışı. amaç mı yoksa araç mı? kendini eşya üzerinden veya onu nereden alabildiğin üzerinden tanımlayacaksan 1 liralık malı 3 liraya alırsın. koltuk dediğin şey günde 1-2 saat kıçını koyacağın bir şey. kalitesiz alma da kemik gibi sağlam olmasına da gerek yok, rahat olsun yeter. zaten 6-7 sene sonra değiştirmek isteyeceksin. masa dediğin şey üzerinde yemek yediğin bir araç altı üstü. çevremde de duyuyorum ödenen rakamları, şaşırıyorum iki parça tahtaya verilen paralara.

ülkemizde satın alma gücü düşük ne yazık ki, ancak aramaya inanmadığımız da gerçek. daha önemli gerçekse ucuz yerden almak istememek.