• orta okulda okumaya çalıştığım ve hayatım boyunca yarıda bıraktığım tek kitap. olmadı, olamadı.
 • ekşisözlük kutsal bilgi kaynağının ne kadar tırt, hırt ve bonboş bir platform olduğunu gösteren başlık.

  insanın gözünün içine bakmak, tanrının yüzüne bakmaktan daha güzeldir ifadesinin geçtiği romandir.
 • robert plant'in "ladies and gentlemen: john bonham!" diyerek sahneyi bonzoya biraktigi led zeppelin efsanesi.

  studyo kaydinda yaklasik 4 dakikalik bir solosu vardir. ama bonzo cok acayip, muthis biri oldugu icin konserlerde 30 dakika kadar ellerinden kan akana kadar calar bunu.

  buyuk adamdi bonzo.
 • (bkz: moby-dick)
 • lanetli bir kitaptır. çevremde bu kitabı okumaya başlayanlar arasında bitirebilen tek kişiyim(ne kadar rezil olursa olsun, başladığım kitabı bitirmeden asla geçemiyorum başkasına). çünkü kodumun kitabında müthiş tanımlamalar, metaforlar vs. olsa da 3'te 2'si balina ve balina avı ansiklopedisinden oluşuyor. tavsiye eder miyim? hayır. ama varsa eğer aforizmalarını okumalarınızı ise kesinlikle öneririm. sanırım fakir amerikan edebiyatının kendisini yüceltmek adına abartılan bir roman. bunun dışında özellikle ''beyaz'' rengini anlattığı bir kısım vardır ki beni benden almıştır. bir ara editler aforizma yapıştırırım.
 • çocukluğumdan beri babamın kütüphanesinde her gün o kadar kitap arasından birçoğunu okumuş olmama rağmen, elime almadığım, rüyamda bile evi gördüğümde dikkatimi cezbeden, beyaz, h.melvilie yazıyordu sanırım, o kitaptı.
 • yazarı herman melville’dir. beyaz bir balina ve gözü dönmüş bir kaptan gibi karakterleri ana kahraman olarak ele almış gibi görünse de taşıdıkları anlam oldukça gerçek ve derindir. bir deniz serüveninden çok daha fazlası.
 • kültür tarih sohbetleri'nde ali şimşek'in harika bir şekilde yorumladığı kitap. okumaya başlamadan önce programı izlemenizi tavsiye ederim.

  ali simsek ile moby dick kts #120
 • (bkz: #88857045)
 • amerikan yazar herman meville tarafından yazılan amerikada ve tüm dünya edebiyatına ses getirmiş bir hayli uzun roman. kitabın açılış cümlesi kitabın kendisi kadar ünlüdür. (bkz: call me ishmael). kaptan ahab ve mürettebatının moby dick’i alt etme serüvenini anlatır melville. bir balina avı sırasında bacağını kaybeden kaptan ahab’ın tek amacı intikam almaktır ve bu amaç doğrultusunda gözünü karartmıştır. moby dick direkt olarak doğanın sembolüdür. bir insanoğlunun doğayı alt etme isteği ustaca işlenmiştir ve tabii ki moby dick kaptan ahab’ı derin ve lacivert sularına gömmüştür. çünkü doğa her zaman insandan üstündür. doğa en büyük öğretmendir.
hesabın var mı? giriş yap