şükela:  tümü | bugün
 • motorlu bisiklet üreticisi fransız firma (ülkemizde genellikle mobilet diye yazılır. motorlu bisiklet ile özdeş olmuştur)
 • ulkemiz kirsal kulturunde onemli yer tutar. icinden gelmesem de dugun dernek derken $ahit oldugum koy statu simgesi.
  urun ozellikleri geregi zaten koy ya$amina uygundur. ya$i 16-18 olan koy delikanlilarinin, hala oyle mi bilmiyorum, hayali idi bir zamanlar.
 • yurdum insanının sınır tanımaz yaratıcılığı sayesinde şekilden şekile girmiş iki tekerli tek zamanlı motorlu ulaşım aracı. üstü kapalısını, sidecarlısını bile gördüm ben bunun.
 • piyasaya ilk giren 45 derece civari egimli monoblok benzin deposu versiyonundan sonra esas motosikletlerdeki gibi üstten depolu versiyonu çikmisti bunun. memleket gençleri için bir tür zügürt tesellisiydi. hele deponun üzerine abanip ayaklari da arka tekerlegin yolcu pedalina koyup sürme biçimi vardi ki, sanirsiniz moto gp'de yarisiyor bu. mevzunun bokunu çikarip selenin üzerine yatarak kullanmak gibi çesitli akrobatik biçimlere de neden olmustu bu marka..
 • türkiye deki üretici beldeyama isimli firma.
  kırsalda ve küçük şehirlerdeki gençlerin hayatında geniş kullanım alanı ve önem bulur. ucuz, seri, küçük, pratik olması, yakıt tüketim azlığı, hızı, üzerinde yapılacak oynamalara maksimum olanak tanıması nedeni (bkz: mobylette modifikasyonları) ile geniş kitleler tarafından hala tercih edilmektedir. ancak, bu derece güvensiz bir alet 100-120 km sürat yapınca tehlike çanları çalıyor üzerindekiler için.
  küçük şehirlerdeki gençler mevzusuna değinelim; şimdi mahallenin gençlerinden bir tanesi mobilet alırsa, 10 güne kalmadan bütün arkadaşları da mobiletlenir, babaların annelerin kafaları ütülenir. hele yazın bu motorize birlikler yüzünden uyku haram olur, 52 cc motoru nedeniyle berbat bir sese sahiptir. (bkz: mobylette in egzosunu patlatmak)
  kimi zaman ise, özellikle bayram ve özel günlerde, aile reisi, koltuğa kurulur, arkasına ailenin hanımı yan olarak oturur ve ayaklarını sarkıtır (ayıp lan kadın araya koltuk alır mı hiç, rezillik yani), benzin deposuna da bir çocuk iliştirilir. hani ölürsek birlikte gidelim, temiz olsun mukabilinden.
 • evet 49,9 cc lik ve 70 cc lik olanları mevcuttur ülkemizde. arka teker dişlisi ne kadar küçük olursa hız o kadar artar,ancak yokuşlardaki çekiş de o oranda azalır. standart olarak elektronik ateşlemeli olmayanlar 1.5 bg'dir.70 cc likler 3,5 bg kadardır anca.azami hızları ( arka dişli min olan 54 dişe kadar inse dahi) 90 km/saat ile sınırlıdır.zira bayır aşşa salınmış bir mobylette dahi motorunun otomatik vites özelliği gereği daha fazla hız yapamaz.
  mobylette kolay kolay arızalanmaz,bozuldumu tam bozulur.susturucusu çıkarılmışbir mobylette, ses olarak pancar motorundan farksızdır.
 • 1970'lerdeki satış sloganı, "al bir mobylette yaya kalma rahat et" idi.
 • günün hangi vakti olursa olsun kafa sikici bir gürültüsü var.
 • bir zamanlar mahallemizde cin çarpmaz mobylette çarpar gibi iğrenç bir geyiğe yol açmış motorlu ulaşım aracı.
 • her küçük cc'li ve ucuz motorda da olduğu gibi, sizi maceraya taşımaya hazırdır.

  motosiklet demir at ise, scooter ya da mopet'te demir tay olabilir.

  http://www.mobyletteboy.com/…um-istanbul-1500km.htm