şükela:  tümü | bugün
3 entry daha
  • moche, güney amerika 'da kuzey peru sahillerinde i.s. 100-700 arasında yaşamış çok güçlü bir uygarlıktır. özellikle dünya çapında bir üne sahip olan araştırmacı steve bourget 'nin (http://www.informactionfilms.com/…stevechivo_br.jpg) ilginç bulguları, araştırmaları sayesinde moche'lerle ilgili çok delice bilgilere ulaşmış durumdayız. bourget, kuzey peru sahillerinde araştırmalarına neredeyse 2000 yıl önce kurulmuş olan huaca de la luna 'dan (http://www.enjoyperu.com/…g/trujillo/trujillo38.jpg ; http://www.textilemuseum.ca/…e/lifestory/t1_2_c.jpg ; ) başlamış. bu tapınak mühim, zira duvarlarına abartılı ölüm imgeleri işlenmiş (http://www.usu.edu/anthro/peru/images/lunas.jpg ; http://www.enjoyperu.com/…llery/photos/img/3-64.jpg ; http://www.lastfrontiers.com/…_huaca_de_la_luna.jpg ; http://www.arqueologia.com.ar/peru/laluna03.jpg ), örneğin bir duvarda her biri bıçak taşıyan, arkalarında zehirli dişleri olan insan yüzleriyle örümcekler var, veya her biri gövdesinden ayrılmış insan kafaları taşıyan kertenkeleler.(http://www.arqueologia.com.ar/peru/laluna03.jpg ) yine kazı alanının çevresinde, üzerine benzer vahşi ölüm temaları (kuşlar tarafından diri diri yenen insanlar, kafaları koparılmış, derileri yüzülmüş kurbanlar) işlenmiş olan aynı döneme ait çömlekler bulunmuş.

    bütün bunlar ne demek oluyor, "moche uygarlığında bu denli vahşi ve ölüme yönelik eserler bırakmanın arkasında hangi karanlık mitoloji var?" diye sorulduğunda, cevabımız ne olmalı? bourget'e ye göre; bütün bunlar, burada görülenler tümüyle gerçekdışıdır, ve mochelerin hangi karanlık mitolojinin tesiriyle bu eserleri bıraktığı, bir rastlantı sonucu bourget'nin yepyeni bir gerçeğe ulaşmasına kadar bilinmiyordu. bir gün bourget, tapınağın civarında dolaşırken, o zamana kadar dikkatini çekmemiş olan büyük bir kaya oluşumunu görür. bu kayalığın özelliği, arkasındaki dağın şekline çok benziyor olmasıydı. bu benzerlikte bir mana arayan bourget, bu kayalığın kutsal bir niteliği olduğu düşüncesine kapılır. ve hemen ekibiyle birlikte kayalığın etrafında kazılara başlar. ve hiç yanılmamıştır, başlangıçta her ne kadar ilk buldukları, kum, balçık, tuğla olmasına rağmen, daha sonra dipte hiçbiri doğal yollarla ölmemiş 70 insan iskeleti bulurlar. bu iskeletlerin kimisinin kafatasında kocaman bir delik, kimisinin omzunda bir yara. yani iskeletlerin sahiplerine zamanında belli işlemler, işkenceler uygulanmış olmalıydı. yani buradaki insanları öldürmekle kalmayıp, uzuvlarına ayırıyorlardı. bourget' ye göre; moche'ler için dağ kutsaldı ve önündeki kayalık ve sunak da insan kurban edilmesi için en uygun yerdi.

    insan kurban etme ayinlerini düşündürten iskeletler, yeni bulgular aslında moche'lerin duvarlara işledikleri, çömleklere resimlerini yaptıkları o vahşi temaların kökenini de açıklıyor. moche'ler insan kurban eden bir uygarlıktılar. o halde bütün bu tasvirler gerçektir, ya da yaşanan ayinlerin bir nevi belgeselleridirler.

    moche uygarlığının bu insan kurban etme ritüellerinin veya ölüm imgelerinin benzerlerine, (latin amerika'da )mayalarda ve inka'larda da rastlanmaktadır.
2 entry daha
hesabın var mı? giriş yap