şükela:  tümü | bugün
 • tasarıma esas maksimum iç kuvvetlerin ve yerdeğiştirmelerin, binada yeterli sayıda doğal titreşim modunun her biri için hesaplanan maksimum katkıların istatistiksel olarak birleştirilmesi ile elde edilmesi yöntemi.

  (bkz: sismik dizayn)
  (bkz: response spectrum analysis)
  (bkz: time history analysis)
  (bkz: eşdeğer deprem yükü)
 • yöntemin hassasiyetinde, modal maksimum katkıların birleştirme teknikleri önemli yer tutar. abyyhy'ye göre

  (1) ts < tr olmak üzere, gözönüne alınan herhangi iki titreşim moduna ait doğal periyotların daima ts / tr < 0.80 koşulunu sağlaması durumunda, maksimum mod katkılarının birleştirilmesi için karelerin toplamının kare kökü kuralı uygulanabilir.

  (2) bu koşulun sağlanamaması durumunda, maksimum mod katkılarının birleştirilmesi için tam karesel birleştirme (cqc) kuralı uygulanması öngörülmüştür. bu kuralın uygulanmasında kullanılacak çapraz korelasyon katsayıları’nın hesabında, modal sönüm oranları bütün titreşim modları için %5 olarak alınacaktır.
 • cok serbestlik dereceli sistemlerin pratik cözümü icin kullanilan bir yöntem.

  n serbestlik derecesine sahip bir sistemin birbirine bagli n sayida diferansiyel denklemi bulunur. özellikle cok serbestlik derecesine sahip sistemlerin cözümü o kadar da kolay degildir. mod birlestirme yönteminde modlarin ortogonallik özelliklerini kullanarak bu birbirine bagli n sayida denklem, birbirine bagli olmayan n sayida denkleme dönüstürülür. bu denklemler artik birbirine bagli olmadigi icin tek serbestlik dereceli sistemler gibi cözülebilirler. ayrica her modun da (örnegin tepe noktasinin yer degisimine) katilimi ayni degildir. bu yüzden yüzlerce serbestlik derecesine sahip sistemin sadece bir kac modunu dikkate alarak oldukca dogru hesaplar yapilabilir.