şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ekleme son:
  son eklememi en başa yapayım dedim çünkü herkese yani burada yazan herkese mesaj atmak çok zor olacak sanırım:)
  bu cmt yani 21 ekim 2017'de, saat 17.00'da yoğurtçu parkı girişindeki (fb stadi tarafi) süreyya paşa heykeli 'nin önünde olacağım... herkesi beklerim. elimde poşetlerim ve eldivenlerimle :)
  ---------------

  tanım :

  15 ekim 2017'de, 15 ogrencimle cumartesi - pazarları, ağaç ve doğru düzgün alan kalmadığı için istanbul'un yarısının geldiği moda sahili ve yoğurtçu parki'nda gerceklestirdigimiz ve 1 kişinin moda sahilinde (evet yanlış duymadiniz sadece 1 kişi) yardıma geldiği (eşi ytü 'den mezun ettiğim eski bir öğrencim imiş zaten. şansa bakın) , 7-8 kişinin (moda sahilinde binlerce, oturan, bira içen, cekirdek citleten insandan sadece bu kadar) "kolay gelsin" dediği, bir annenin 3 yasindaki cocuguna bizi ornek gösterdiği (asıl amacımız zaten o küçük çocuklardı), sokak hayvanlarının pesimizden koşup resmen "yardima gelelim mi abla? " bakışı attıgı, çoğu kişinin bıyık altından güldüğü, bir öğrencimin yanıma gelip "hocam bu insanlar neden gülüyor" deyip o insanlara saydirdigi (birlikte saydirdigimiz), benim ara ara motivasyon olsun diye çocuklarımla "her şey çevre için, her şey doğa için" diye bağırdığım ve bağırdığımız, çilek desenli poşetlerimizi sonuna dek insan pisliği ile doldurduğumuz (özelikle izmarit, bira şişesi ve bira kapakları ile) yine yine yapacağımız, inatla yapacağımız eylem !

  eylemimiz !

  biliyorum, şimdi bu başlığa yine kimse bir şey yazmayacak çünkü gezi gezi 'de kaldı. sanki gezi 'de ağaçları korumadik, değil mi? doğa için milyonlar sokaklarda değildi sanki o günlerde... dün yasadiklarimizi aklım almıyor ve almayacak...!

  ekleme :

  arkadaşlar ben her cumartesi elinde çilek desenli poşet ya da mavi bir poşet ile moda sahili ve yoğurtçu 'da çöp topluyor oluyorum... öğrencilerim ise bana vizelerden sonra eşlik edecek.

  katılmak isteyenleri eldivenlerini ve torbalarini alıp beklerim.

  ekleme 2 :

  aşağıdaki yorumlardan birinde, eylemimizi samimiyetsiz bulan kişi; neyi samimi bulduğunu hayatta, çok çok merak ediyorum gardaş. çöp toplayarak bir insan egosunu nasıl tatmin edebilir misal?

  ya da neyden nasıl nemalanabilir, söyler misin bir zahmet , mesaj kutumu yesillendirip ??? umut sarıkaya imiş en samimi bulduğu. sevsinler seni şirin şey.

  ekleme 3 :

  "mezun ettiğim " dediğim için egom yuksekmiş. beni tanıyor mu ? tanımıyor. ama kalkıp bunu yazabiliyor. ben demedim bu cümleyi, dün öğrencim bana bunu dedi asıl egosu yüksek şahıs: "hocam sayenizde mezun olmuştum " diyerek. bunu yazmaliydim çünkü gördüğüm kişi dostum değil arkadaşım değil akrabam değil. öğrencim yahu öğrencim... ne diyeceğim başka, ne diyebilirim??? egoymuş..! sen kendi bencilligin ile ugras ve bize gölge etme, istemem....

  ekleme 4 :

  "egon yüksek " diyenleri ve aslında herkesi bu cumartesi yani 21 ekim 2017, saat 17.00'da yoğurtçu parkı girişindeki süreyya paşa heykelinin önünde bekliyorum. buyrun gelin.. hem hepimiz elimizi taşın altına koyalım biraz değil mi?

  o gün arkadaslarimla zaten bağcılar, halkalı, ümraniye gibi yerlere de gidelim dedik bir sonraki harekat için..bu bir başlangıç. bu böyle bilinsin. bize ne hipsterlardan (hipster da neyse ?) ? amacımız "çevreye duyarlılığı arttırmak " . bu! ben bir de ümraniye vb'ye avcılar göl kenarini da ekliyorum son olarak. oradaki çöpler içimi acıtmışti çünkü gördüğüm zaman.
 • haftasonları istanbul'da olsam ve yakınlarında olsam katılacağım etkinlik, destek olunması gerekli.

  up!
 • kıçımızı oturduğumuz yerden kaldırıp yardıma gelemiyoruz, ama başlığa yazmamak için elimizi tutan yok. vakti olanların katılması gereken güzel bir etkinlik. hatta başkaları da kendi çevrelerinde benzerlerini düzenleyebilirler.
 • (bkz: farkındalık)
 • yayılması gereken iyilik akımı.
 • inanılmaz güzel bir eylem.

  ama bizim insanımız pek 'iyi'den anlamaz. gülüp geçenleri okuyunca hiç şaşırmadım çünkü bu coğrafyadaki insanlar kötülükten başka bir şey bilmiyorlar. yardımlaşmanın ne demek olduğunu unutmuşuz resmen.
 • slovenya başkenti ljubljana
  yeşil alan açısından kişi başına düşen 2700 m2 ile avrupa'daki en yeşil başkent. istanbul'da kişi başına 8 m2 yeşil alan düşüyor.

  haliyle bir kültürü içinde barındıran yeşil bir alanın betonlaşmayı aratmayan keyfe keder sorumsuzca kirletmeyle şehir hayatına entegre oluşunu bozmak kadar bencilce bir davranış olamaz.

  istanbul’da kadıköy’ümüzde kalan bir avuç yeşil alan için ne gerekiyorsa yapmalı, bende varım
  up
 • benzer etkinliklerin sayısı artmalı.
 • keşke herkes, elindeki çöpü çöp kutularına atsa da böyle şeyleri dert etmemize hiç gerek kalmasa. koca koca tabelalarla çevreyi kirletmeyiniz diye uyarılmalarına rağmen otobanda giderken ön camına yapışan muz kabuğuyla tanışınca ütopik geliyor tabi bu istekler ama yine de umut hep var.
 • destek verilmesi gereken kampanya.

  bizim toplumda çevreye olan özen, dikkat pek yok. zamanında doğa ile içiçe bulunan küçük bir ilçenin ormanında yürüş yaparken, bir sürü çöpün rastgale ormana atıldığını görmüştüm ve içim acımıştı. ben de ne kadar çöp varsa toplamıştım.

  böyle kampanyalar farkındalık yaratmak adına çok önemli.