şükela:  tümü | bugün soru sor
 • is a memory-improving and mood-brightening psychostimulant. turkcesi: bir cesit uyusturucu.
  modiodal, provigil olarak da bilinir.
 • uyusturucu degil uyaricidir. (bkz: stimulant)
 • piyasa ismi modiodaldir..santral sinir sistemi stimulanidir.normalde narkolepside uykuya egilimi azaltmak icin kullanilir.ama saglikli insalarda da konsantrasyonu arttirici etkileri oldugu soylenmektedir..
  hatta uludag universitesi tip fakultesi hastanesinde bu konuda ogrencilerin kobay olarak kullanildigi bir arastirma yurutulmektedir..bizzat gorulmustur ki 100 mg modafinil sonrasi on adet sayi bile akilda tutulup geriye dogru sayilabilmektedir..(bkz: oha)
  yakinda uykusuz final gecelerinin dostu olabilir bu ilac kanimca..
  (bkz: nootropil)
 • uyku borcuna yolacmadan 48 saat boyunca ayakta tutabildigi soyleniyor. (kuslar soyluyor emin colasana, o da bana soyluyor). uyku borcundan ote, etkisi gecerken asiri bir bitkinlige veya depresyona da neden olmuyormus *. bundan daha yeni bir ilac olan cx717 ise oyle cilgin ki, kisa donem hafiza testlerinde, 36 saat uyumamis cx717li maymunlar, 8 saatlik uykularini almis ilacsiz maymunlardan daha iyi performans gostermisler.

  bu yeni ilaclarin farki, eski uyarici haplarin aksine uykunun yapisinin manipule ederek, derin uykuda daha fazla kalmamizi saglamalari. yani iddaya gore daha verimli uyudugumuz icin, 8 yerine 3-4 saat uyku yeterli olabilir.

  tabii ki uzun donem yan etkilerinden daha kimsenin haberi yok ama oyle uc bes sene erken oldurecekse bizi, ne ala. hayatin en verimli caginin ucte birinde kicimizda pireler ucusacagina basarim 20 senelik ilaci, zombi gibi dolanirim, ihtiyar olunca da butun gun uyurum. bos vakte ihtiyac olmayacak nasil olsa, hatta ihtiyarliga da pek ihtiyac olmaz bu durumda
 • sürekli kullanıldığı takdirde, ebleh, olduğumdan 30 yaş daha yaşlı bir şizofren olur muyum sorusuna, hayır yanıtını verecek aklı başında bir bilimadamı varsa, ekmek yapacağım, su yapacağım kendisini.
  edit: ebleh ve şizofren olmak değil mesele...
 • yoğun tempoyla geçen yorucu bir günün ardından yapmanız gereken işleri gecenin 3'ünde bitirip sabahın 8'inde kalkmanız gerektiğine bu meret'ten bir adet aldıysanız pek üzülmezsiniz. sabah 6'da dinç ve uykunuzu almış şekilde gözünüzü açarsınız. bununla da kalmaz inanılmaz yüksek performans gösterirsiniz. günleriniz 28 saat oluverir. nodoz gibi kafein içeren uyarıcılar gibi kullandıktan sonraki gün 20 saat uyumanız gerekmez. reçete ile satılır, fiyatı* 100$ civardır.

  http://www.modafinil.com/
 • zamansız uykusu gelen kişilerde narcolepsi adı verilen hastalığa çözüm bulmak amacıyla ilaca lisans verilmiştir. modafinil kullanan kişi 90 saat boyunca uyanık ve açık zihinli kalabilir. abd'de askeri araştırmalar bu ilacı kullanan kişilerin 40 saat uyanık 8 saat uyku temposunda günler boyu hastalık ve yorgunluk belirtisi göstermeden yoğun şekilde çalışabilidiklerini göstermiştir.(bkz: ritalin)
 • ritaline rakip olarak çıkan narkolepsi/hipersomni ilacının etken maddesidir. ritalin'in aksine bağımlılık yapmaz. fakat günde 500mg ve üzeri dozlarda alındığında, halüsinasyonlara ve hezeyanlara neden olduğu kanıtlanmıştır. reçete ile satılır. piyasa fiyatı (modiodal) 130 ytl dir.
 • uyanıklığı sağlayan asendan retiküler aktive edici sistemi(aras) etkileyerek uyanıklık durumunu arttıran ilaç.
 • (bkz: provigil)
  (bkz: modiodal)